אלקטרה נדל"ן מכרה את "הילטון אנטוורפן" לפי שווי של כ-50 מיליון יורו

הרוכש נטל על עצמו הלוואה של כ-20 מיליון יורו העומדת כנגד הנכס, כך שהתמורה שתקבל אלקטרה בהתאם לחלקה תעמוד על כ-10 מיליון יורו ■ מנכ"ל אלקטרה: "העסקה ממשיכה את יישום אסטרטגיית המימושים, במטרה להפחית את החוב סולו"

ערן אזרן

אלקטרה נדל"ן, מקבוצת אלקו השקעות של גרשון זלינקד, ממשיכה לממש נכסים בחו"ל, בהתאם לתוכניתה האסטרטגית הכוללת מיקוד הפעילות העסקית בישראל. היום (ד') דיווחה אלקטרה כי חברה בת (60%) חתמה על הסכם למכירת חלקה בבית מלון "הילטון" הנמצא בעיר "עיר היהלומים" היהודית, אנטוורפן (בלגיה), לפי שווי של כ-206 מיליון שקל (כ-49 מיליון יורו). הרוכש נטל על עצמו חלק מהלוואה העומדת כנגד הנכס ("משכנתא"), בסכום של כ-20 מיליון יורו.

אלקטרה מכרה את הנכס לפי שוויו בספרים, ולכן לא תרשום רווח או הפסד בגין העסקה. תמורת חלקה תקבל אלקטרה כ-10 מיליון יורו (42 מיליון שקל), ותרשום תזרים מזומנים חופשי בסכום דומה. בית המלון הנמכר מכיל 210 חדרים, והוא ממוקם במרכז העיר העתיקה של אנטוורפן. הוא מושכר לשוכרת יציבה - רשת מלונות הילטון, שחתומה בחוזה עד אוגוסט 2029. בהסכם עם הרשת נקבעה רצפה של דמי שכירות מינימלים של 2.6 מיליון יורו בשנה, ששיקפו תשואת מינימום של 5.3% לבעלי המלון.

המלון נרכש על ידי אלקטרה נדל"ן ב-2007, כחלק ממסע רכישות אגרסיבי שביצעה ברחבי הגלובוס. החברה, שנוהלה אז על ידי שלמה שרף, שילמה תמורת המלון כ-49 מיליון יורו. בנובמבר דווח ב-TheMarker כי אלקטרה ניהלה מגעים למכירת הנכס, וכי פנו אליה מספר מתווכי נדל"ן במטרה לבחון אפשרות לרכישתו. ואולם, המגעים לא הבשילו לכדי עסקה אז.

גיל רושינק
גיל רושינקצילום: אלסין דווידי

אחד המכשולים שהקשה על מכירת הנכס היה הריבית הגבוהה העומדת כנגד ההלוואה על המלון. לצורך רכישת המלון נטלה אלקטרה, ביחד עם השותפה (משפחת אנגלשטיין הבלגית), הלוואה ללא זכות חזרה (Non-Recourse) בסכום של כ-198 מיליון שקל (כ-35 מיליון יורו). ההלוואה ניטלה בריבית שנתית קבועה של כ-5.68% לתקופה של 10 שנים. זוהי ריבית גבוהה ביחס לריביות של 3%, בהן חברות לוות היום אשראי לנדל"ן.

כדי לגלם את הפרש שייווצר בעת מחזור המשכנתא (על ידי הרוכש), הבנק המממן של המלון דרש קנס פירעון מוקדם גבוה של כ-6 מיליון יורו , המגלם את הפער בין תשלומי הריבית השונים. כתוצאה מכך, אלקטרה נדרשתה להעלות את המחיר על המלון, מה שהקשה על סגירת העסקה.

גיל רושינק, מנכ"ל אלקטרה נדל"ן מסר כי "העסקה הנוכחית ממשיכה את יישום אסטרטגיית המימושים של אלקטרה נדל"ן, במטרה להפחית את חוב הסולו של החברה, והיא מניבה לחברה תזרים חופשי משמעותי ביותר. העיסקה מתווספת למימושים נוספים שביצעה החברה בשנה האחרונה, ושהביאו לשיפור איתנותה הפיננסית. במקביל, אנו פועלים להשבחת ולפיתוח הנכסים הקיימים של החברה".

עסקה זו מצטרפת לשלוש עסקאות נוספות שביצעה אלקטרה מתחילת השנה: הסכם למכירת בית קודאק בתמורה לכ- 103 מיליון שקל (לחברה נבע מהעסקה תזרים של כ-57 מיליון שקל); השלמת מכירת חלקה (25%) במגדל אלקטרה בתל-אביב בתמורה לכ-300 מיליון שקל (תזרים פנוי של כ-104 מיליון שקל). כמו כן, בחודש מאי האחרון דיווחה החברה, כי חתמה על סכם למכירת בניין משרדים בארה"ב בתמורה לכ-225 מיליון שקל, צה שעתיד לייצר לחברה תזרים של כ-31 מיליון שקל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker