מה הציע נוחי דנקנר לרה"מ נתניהו בפגישה לילית של 7 שעות בשיא המחאה החברתית?

בכתבה של "המקור" התברר כי למחרת הפגישה גילה דנקנר שנתניהו פעל הפוך מרוח השיחה ביניהם כשהחליט לחסל את הקרטלים והמונופולים

TheMarker Online
שתפו בפייסבוק

בכתבה של תוכנית "המקור" בערוץ 10 על תהליך קריסתו הכלכלית של נוחי דנקנר נחשפה בין השאר פגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לדנקנר בשיאה של המחאה החברתית, בקיץ 2011. בנוסף, נחשף כיצד הצליח איש העסקים יצחק תשובה, כיום מבעלי מונופול הגז, לשכנע את דנקנר להצטרף אליו לעסקת הנדל"ן הענקית בלאס וגאס, עסקה שתרמה לנפילתו.

עידו דיסנצ'יק, חברו של דנקנר, סיפר בתחקיר כי כאשר המחאה החברתית תפסה תאוצה, טילפן ראש הממשלה בנימין נתניהו לנוחי דנקנר ואמר לו: "בוא נראה מה אנחנו יכולים לעשות בעניין הזה, כי זה נגד שנינו". בהמשך, מספר דיסנצ'יק, הגיע דנקנר לביתו של ראש הממשלה ונפגש עם נתניהו במשך 7 שעות - מ-21:00 בערב ועד 4 לפנות בוקר.

דיסנצ'יק הוא יו"ר ועדת ההשקעות בכלל ביטוח (מקבוצת אי.די.בי). על פי דיסנצ'יק, במהלך הפגישה הציג דנקנר לנתניהו תוכנית מלווה במצגת מפורטת שמסבירה באילו צעדים יש לנקוט כדי להתמודד עם המחאה והשניים סיכמו לפעול בהתאם. אלא שלדברי דיסנצ'יק כבר בשמונה בבוקר למחרת הבין דנקנר משידורי החדשות ברדיו שנתניהו לא מתכוון לעמוד בסיכומים איתו. ראש הממשלה כינס מסיבת עיתונאים שבה קרא לפירוק המונופולים ולהפחתת הריכוזיות - בניגוד לרוח הפגישה עם דנקנר בלילה.

נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

"זה השאיר את דנקנר בהלם",סיפר דיסנצ'יק. שנים קודם לכן, בחגיגות יום ההולדת ה-50 של דנקנר, שיגר נתניהו ברכה מצולמת לדנקנר: "אין לך שום התנשאות, זו תכונה מאוד מושכת, זה יקר למדינת ישראל. בעולם מחפשים אנשים כאלה בנרות."

במהלך המשפט המתנהל נגדו כיום, הסביר דנקנר כי המחאה החברתית ובעקבותיה הצניחה ברווחי שופרסל היתה אחת הסיבות למצבה הקשה של אי.די.בי. דנקנר הודה כי גם העסקה המשותפת עם יצחק תשובה בלאס וגאס תרמה לקריסת הקונצרן.

הכתבה ב"המקור" תיארה כיצד השתכנע דנקנר לבצע את העסקה. תשובה ניסה לשכנע כמה אנשי עסקים, בהם אליעזר פישמן, להצטרף אליו לעסקה אך לא הצליח. באמצע 2007, רגע לפני המשבר הגדול בשוק הנדל"ן האמריקאי, דיווח תשובה כי הוא מכניס את נוחי דנקנר כשותף בפרויקט נדל"ן ומגורים בלאס וגאס, אחרי שרכש את מלון פרונטיר ברצועת המלונות שברחוב הראשי בלאס וגאס תמורת 1.24 מיליארד דולר. הרעיון היה להקים במקום המלון פרויקט עצום מימדים תחת שם המותג פלאזה – הכולל מגורים מסחר, מלונות וקזינו, בהשקעה כוללת של 8-6 מיליארד דולר.

לאחר שתשובה נענה בשלילה על ידי אנשי עסקים אחרים, הוא פנה לדנקנר, שהשיב לו בחיוב בפגישה שנערכה בין השניים בביתו של דנקנר בהרצליה פיתוח. דנקנר, שהתגאה בכך שצפה את המשבר הכלכלי העולמי שיפרוץ ב-2008, החליט להצטרף לתשובה כדי "לנקות את הדם הרע ביניהם" לאחר ש"חטף" לו את חברת כור שנה קודם לכן (דנקנר הצליח לרכוש את כור אחרי שברגע האחרון נתן הצעה גבוהה יותר מתשובה בכמה עשרות מיליוני דולרים בלא שתשובה יודע שהוא במשחק) . בסופו של דבר, נאלצו אי.די.בי פיתוח ונכסים ובניין למחוק 300 מיליון דולר בעקבות כשלון הפרויקט. תשובה ודנקנר מחקו יחד 2.5 מיליארד שקל בעקבות העסקה הכושלת.

כיום, מאז שבית המשפט נטל מידיו את השליטה באי.די.בי, מנהל  דנקנר שני מאבקים: משפטי וכלכלי. דנקנר הוא הנאשם המרכזי במשפט שבמרכזו עומדת הנפקה שביצעה חברת אי.די.בי בפברואר 2012 וזכתה לכינוי "הנפקת החברים", שכן השתתפו בה חברים רבים ועשירים של דנקנר. החשד הוא כי קודם לכך ובמקביל להנפקה, בוצעה הרצת מניות, במטרה להעלות את שווי מניית אי.די.בי בבורסה, וכך להגדיל את היקף גיוס ההון בהנפקה.

בנוסף, מנהל דנקנר מגעים עם הבנקים להסדר על חובותיו האישיים המוערכים בחצי מיליארד שקל: כ-150 מיליון שקל לבנק הפועלים, כ-120 מיליון שקל ללאומי, כ-100 מיליון שקל לדיסקונט, כ-60 מיליון שקל למזרחי-טפחות, כ-40 מיליון שקל לקרדיט סוויס וכ-10 מיליון שקל לבנק אגוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker