קבוצת הבנג הסינית תרכוש 51% מחברת האגרו-כימיה סטוקטון תמורת 90 מיליון ד'

סטוקטון עוסקת בסחר במוצרי הדברה כימיים אולם בשנים האחרונות היא ממוקדת בפיתוח חומרי הדברה ידידותיים לסביבה שמבוססים על חומרים טבעיים

יורם גביזון

ההשקעות הסיניות בתעשייה המקומית נמשכות בקצב מואץ. קבוצת הבנג (Hebang), שנסחרת בבורסה של שנחאי בשווי של 3.5 מיליארד דולר, תשקיע 90 מיליון דולר תמורת הקצאת 51% ממניותיה של חברת האגרוכימיה הפרטית סטוקטון - כלומר לפי שווי חברה של 176 מיליון דולר אחרי ההשקעה.

סטוקטון הוקמה ב-1994 על ידי פטר תירוש, לאחר שפרש מחברת מכתשים אגן בתום 22 שנות עבודה שבבהן שימש כמנהל השיווק של החברה באמריקה הלטינית. סטוקטון עוסקת בסחר במוצרי הדברה כימיים אולם בשנים האחרונות היא ממוקדת בפיתוח חומרי הדברה ידידותיים לסביבה שמבוססים על חומרים טבעיים.

המוצר המוביל של סטוקטון, שמנוהלת על ידי זיו תירוש, בנו של המייסד, הוא Timorex Gold שהוא קוטל פטריות שמבוסס על שמן עץ התה האוסטרלי. המוצר נמכר ב-18 מדינות ברחבי העולם, כשב-2 מהן היא משתפת פעולה עם ענקית האגרו-כימיה סינג'נטה השוויצית,  לגידולים כמו אורז קפה ענבים עגבניות ובננות.

זיו תירוש, מנכ"ל קבוצת סטוקטוןצילום: דניאל דותן

סטוקטון קיבלה לאחרונה אישור לשווק את המוצר בארה"ב, ונמצאת בהליכי אישור רגולטוריים בסין. השקעתה של הבנג תאפשר לסטוקטון להאיץ את חדירתה לשוק האמריקאי ולשווקים נוספים וכן לקדם את פיתוחם של חומרי הדברה ירוקים נוספים בשיתוף פעולה עם מכון וייצמן ומכון וולקני.

סטוקטון הרחיבה לאחרונה את פעילותה לתחום חומרי הדברה ירוקים בווטרינריה של דגים כמו סלמון ושרימפס בחוות של חקלאות ימית, באמצעות חברת אקווה-מור שהקימה בשותפות עם ד"ר רענן אריאב תוך ניצול פריסתה הגיאוגרפית במדינות דגה כמו אקוודור.

שוק חומרי ההדברה הביולוגיים נאמד כיום ב-2 מיליארד דולר וצומח בקצב שנתי של 15% לשנה. שוק זה כולל ארבעה תחומים עיקריים: הדברה באמצעות חרקים (Macrobials); הדברה באמצעות פטריות וירוסים ובקטריות (Microbials); הדברה באמצעות חומרי ריל שמושכים אליהם את החרקים וחומרי הדברה מבוססי מיצויים צמחיים שהוא התחום שבו פועלת סטוקטון. זיו תירוש מנכ"ל סטוקטון ציין שמחזור המכירות של סטוקטון הסתכם ב-50 מיליון דולר כשמכירות טימורקס גולד מסכום זה מגיעות למספר חד ספרתי גבוה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker