מיילן: "יו"ר פריגו מאמין במיזוג בין שתי החברות - הוא רק רוצה יותר כסף"

בכירי מיילן הביעו בביקורם בישראל מחויבות לפעילות המו"פ של פריגו, ניסו לשכנע מוסדיים שמחזיקים בפריגו להצטרף לדיקטטורה המצליחה של קורי, ואמרו: "במארס אמר מנכ"ל טבע גנריקה כי מיילן אינה מעניינת את טבע, ובאפריל קיבלנו הצעת רכש מהחברה"

יורם גביזון

שלושה סירובים בתוך חודשיים של ג'ו פאפא, יו"ר ומנכ"ל חברת פריגו, להיפגש עמם, הביאו כנראה את בכירי מיילן למסקנה שרכישת פריגו תצטרך להיעשות באמצעות פנייה ישירה לבעלי מניותיה - והדרך אליהם עוברת, בין השאר, בישראל. היות שמיילן תידרש לקבל את הסכמתם של 80% מבעלי מניות פריגו להצעתה לרכוש את החברה תמורת 29 מיליארד דולר, היא לא תוכל לוותר על הניסיון לשכנע את המשקיעים המוסדיים הישראליים שמחזיקים ב–7% ממניותיה של פריגו.

בכירי מיילן נפגשו עם מנכ"ל הבורסה, יוסי ביינארט, ועם המשקיעים המוסדיים. בראש המשלחת עמד ג'ון שאהין, סמנכ"ל הכספים של החברה, ולא היו"ר הכריזמטי, רוברט קורי, אולי מפני שמיילן הגיעה למסקנה שמי שדיבר בזלזול על המניה של העם אינו מקדם המכירות הטוב ביותר של עסקה זו. מיילן הביאה לבורסה נדוניה משובחת בדמות התחייבות שאינה מוגבלת בזמן להיסחר בתל אביב, מהלך שאולי ישמש את הבורסה המקומית למשוך אליה חברות גנריות נוספות.

מיילן אמנם הביעה התלהבות מפעילות המחקר והפיתוח של פריגו בישראל, אבל נזהרה מלתת מחויבות דומה ל–1,300 עובדיה של פריגו, בנימוק שלא זכתה לבחון את מפעליה של פריגו, ועל כן אין ביכולתה לקבוע את יעילותם היחסית. מיילן הזכירה כי בעבר לא עשתה עסקות שמבוססות על חיסכון בהוצאות ולא סגרה מפעלים של החברה שרכשה.

יו"ר מיילן, רוברט קורי
יו"ר מיילן, רוברט קורי צילום: בלומברג

לבעלי מניותיה המקומיים של פריגו שיווקה מיילן מסרים ברורים בכל הקשור לערך שייווצר להם כתוצאה מהמיזוג, והדגישה כי האופציה של מיזוג בין מיילן לטבע אינה ריאלית בשל סדרת גלולות הרעל שבתקנונה של מיילן, והנטייה ההיסטורית של בתי משפט בהולנד שלא להתערב במימושן של גלולות הרעל כל עוד הוא סבור שדירקטוריון החברה המתגוננת פועלת לטובת בעלי העניין כולל בעלי המניות.

בכירי מיילן הציגו לראווה את היעילות המרשימה שבה הצליח דירקטוריון מיילן לבצר את שליטתו בחברה, אבל דווקא הצלחה זו עלולה אולי להרתיע את בעלי המניות של פריגו, שאמורים להחזיק לאחר המיזוג ב–39% ממניותיה של מיילן. העובדה שעל פי תקנונה של מיילן רק היו"ר המכהן רשאי למנות דירקטורים חדשים, הופכת לבלתי אפשרית את החלפת הדירקטוריון, גם אם בעלי מניותיה של מיילן יחליטו ביום מן הימים שקורי כבר אינו מספק את הסחורה. זו אולי נקודת התורפה המרכזית בניסיונה של מיילן לשכנע את המוסדיים הישראליים להפוך לבעלי מניותיה.

משקיע שיעשה זאת נכנס בעיניים פקוחות לדיקטטורה תאגידית. מיילן היא חברה מנוהלת היטב, בעלת עבר מרשים של יצירת ערך, אבל התקנון החדש שלה הופך אותה לדיקטטורה לכל דבר ועניין, שבה הקול היחיד הקובע באמת הוא קולו של קורי. אין פלא שבכירי מיילן מתפתלים כשהם מסבירים את הבחירה להתאגד בהולנד, שבה בחסות חוק חברות פרוורטי יכול דירקטוריון לשמר את שליטתו לעד.

מיילן טרחה להדגיש בעקבות שיחת הבהרה שקיים קורי עם המיליארדר ג'ון פולסון, שמחזיק ב–4.47% ממניותיה, כי הניסיון של טבע או מישהו מטעמה לרמוז כי פולסון תומך בטבע אינו מדויק. בתשובה לשאלות בנוגע לפרופיל הלא מלהיב של המיזוג עם פריגו, חיסכון של 800 מיליון דולר בשנה בחלוף ארבע שנים מביצוע העסקה, והסבירות הגבוהה שהמיזוג יביא לירידה ברווח למניית מיילן - אמרו בכיריה שעל פי חוק ההשתלטות האירי, שלו כפופה החברה, היא רשאית לדבר רק על נתונים שנסקרו בידי משרד רואי החשבון PWC, ואלו מתייחסים רק לחיסכון בהוצאות.

ג'ו פאפאצילום: רובי לבוביץ'

"לטבע יש רקורד 
של השמדת ערך"

מיילן חזרה בשיחותיה שוב ושוב על הטענה שעסקת מיילן־פריגו מבוססת על סינרגיה של מכירות, בעוד המיזוג בין טבע למיילן אולי יביא לחיסכון של 2 מיליארד דולר, אבל במחיר של גדיעת מנועי הצמיחה של שתי החברות בשל החפיפה בפעילותן. מיילן רואה את הסינרגיה עם פריגו ביכולתה לנצל את בסיס הלקוחות הזהה בארה"ב (שמונת הלקוחות הגדולים של שתי החברות זהים), כדי ללחוץ עליהם להגדיל את הרכישות של מוצרי מיילן ופריגו, וכן את הפריסה הגיאוגרפית הרחבה של מיילן באירופה. זאת כתוצאה משתי עסקות (מרק הגרמנית ולאחרונה אבוט), כדי להגדיל משמעותית את מכירותיה של חברת אומגה הבלגית, שנרכשה במארס 2015 בידי פריגו, ותיק המוצרים שנרכש מ GSK.

"גם בעבר עשינו עסקות כמו רכישת מרק הגרמנית ומטריקס ההודית, שהיו לא פופולריות מיד לאחר השלמתן, כי גרמו לירידה ברווח למניה, אבל הוכיחו את עצמן כמנוע צמיחה וערך בטווח הארוך", אומרים במיילן. סירובו של פאפא להתחיל בשיחות עם בכירי מיילן מלמד שלא כולם משוכנעים בערך הרב שייווצר מהמיזוג. "הסיבה היחידה להתנגדות של פאפא היא המחיר. הוא מאמין במיזוג, אבל רוצה מחיר גבוה יותר", מסבירים במיילן. זהו הסבר משונה קצת, משום ששאלת המחיר, בהנחה שזו אכן המשוכה היחידה, היא דווקא סוגיה שניתן לקדם בשיחה.

רקורד המכירות והצמיחה הטובים של מיילן, והשוואתו לרקורד הבעייתי של טבע - הם אמצעי השכנוע הטובים ביותר של קורי וחבורתו בבואם לשכנע את בעלי מניותיה של פריגו, שחלקם מחזיק גם במניות מיילן. "טבע אינה מביאה לנו מוצרים או שווקים, יש לה רקורד של השמדת ערך, המחויבות שלה לתחום הגנרי אינה ברורה, וגם המחויבות של הנהלת טבע לעסקת מיילן עצמה אינה עקבית. לא ברור כיצד סיגי אולפסון, מנהל טבע גנריקה, אמר במארס 2015 כי מיילן אינה מעניינת את טבע, וחודש אחר כך טבע מפרסמת הצעה לרכוש את החברה", אומרים במיילן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker