האוליגרך שרוצה את הנדל"ן של פישמן

ויקטור וקסלברג, שהונו מוערך ב–14 מיליארד דולר, מעוניין להשתלט על מירלנד וסוויטלנד ■ לאומי ממשיך במגעים למכירת השליטה בכלכלית ירושלים, אך כרגע אין קונה ממשי ■ מקורבים לעסקה: "רקפת רוסק עמינח אינה חוששת להביא את פישמן לכינוס נכסים"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

האוליגרך היהודי־רוסי ויקטור וקסלברג (58), העומד בראש קבוצת ההשקעות רנובה (שבה שותף גם לן בלווטניק, השולט בין השאר בכלל תעשיות וערוץ 10), מתעניין ברכישת השליטה בחברות מירלנד וסוויטלנד הפועלות בשוק הנדל"ן ברוסיה, אוקראינה ובלארוס, ונמצאות בשליטת החברות הציבוריות שבשליטת אליעזר פישמן: כלכלית ירושלים, מבני תעשייה ודרבן.

מי שהביא את וקסלברג לעסקה הוא פישמן עצמו, כחלק מעסקת המכירה של מניות השליטה (40%) בכלכלית ירושלים. את העסקה מנסה לקדם בימים אלה בנק לאומי, המנוהל בידי רקפת רוסק עמינח, ושביצועה כרוך בהסכמת פישמן שמחזיק ב–68% מכלכלית.

מניות אלה, ששווי השוק שלהן הוא 470 מיליון שקל, הן הבטוחה המהותית שבידי לאומי (שמחזיק גם בשעבוד על נדל"ן פרטי בשווי של כמה מאות מיליוני שקלים ובמניות שליטה בעיתון הכלכלי "גלובס") כנגד חוב אישי של פישמן שהיקפו מוערך ב–1.5 מיליארד שקל ושאותו פישמן אינו מסוגל לפרוע במלואו.

עבור וקסלבורג, שהונו מוערך ב–14 מיליארד דולר, המחיר שדורש לאומי עבור כלכלית לא אמור להיות בעיה, אך כאמור, הוא מעונין בעיקר בנדל"ן של פישמן ברוסיה ובמדינות הסמוכות לה. כך, כדי לבצע עסקה כזו יהיה צורך בהסכמת לאומי, כשקיימת גם חלופה שווקסלברג ירכוש את השליטה בכלכלית, ולאחר מכן ימכור למשקיעים בינלאומיים את נכסיה באירופה וצפון אמריקה. מקורבים לעסקה טוענים כי כרגע לא ברורים הסיכויים שווקסלברג בסופו של דבר ישלים את העסקה, אך הוא עדיין נמצא בתמונת העסקה.

את הליך המכירה המורכב מנהל ירון בלוך, מנכ"ל לאומי פרטנרס, ומטעם הבנק מרכז את התהליך יואל מינץ, ראש החטיבה לאשראי בינלאומי ונדל"ן. ככל הידוע, לאומי דורש עבור ה–40% של כלכלית כ–500 מיליון שקל במזומן, והוא מעוניין להכניס לעסקה מנגנון אפסייד, כך שאם בעתיד שווייה של כלכלית יעלה, הבנק יקבל תמורה נוספת.

לפי מקורבים למגעים, מסיבות הקשורות, בין השאר, למחיר ולתנאי העסקה ללאומי אין קונה ממשי שעמו יוכל הבנק לסגור את העסקה כבר בימים הקרובים. ואולם, מכיוון שמדובר בהליך דינמי, ייתכן ובסופו של דבר יימצא קונה שיסכים לשלם מאות מיליוני שקלים ללאומי ולהזרים לתוך כלכלית מאות מיליוני שקלים נוספים כדי לקנות חברה עם מאזן ענק של כ–20 מיליארד שקל, רמת מינוף של יותר מ–85% ונכסים שבשנים האחרונות לא הושבחו.

לדברי מקורבים לעסקה, "רוסק עמינח אינה חוששת להביא את פישמן לכינוס נכסים. הטפסים לשם כך כבר מוכנים. לאומי לא יחכה עוד זמן רב. אם הבנק יראה בתוך כמה שבועות שאין התקדמות במכירה הוא ילחץ על השאלטר ויחל בהליך כינוס נכסים. במצב כזה ייתכן שלאומי יקבל חזרה חלק עוד יותר קטן מהחוב, אך גם לפישמן יש המון מה להפסיד - כי בכינוס הוא לא יזכה לכל תמיכה מהציבור ומהבנק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום