לקראת עסקת ענק בשוק האשלג: פוטאש הציעה לרכוש את K+S הגרמנית תמורת 8.5 מיליארד דולר

אמיר אדר ממיטב דש ברוקראז': "פוטאש עשויה לממן את העסקה בין היתר באמצעות מכירת החזקתה (13.9%) בכיל בשווי 1.2 מיליארד דולר" ■ מניית כיל ירדה אתמול ב־1.3% בניגוד למגמה של עליות במניות מתחרותיה כמו פוטאש, אגריום ומוזאיק

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת פוטאש הקנדית עושה מאמץ לחזק את שליטתה בשוק האשלג שהתרופפה מעט בשנתיים האחרונות. פוטאש הגישה הצעה לדירקטוריון חברת K+S הגרמנית לרכוש אותה תמורת 40 יורו למניה. מחיר זה משקף פרמיה של 37% מעל מחירה של החברה הגרמנית בבורסה לפני הצעת הרכש ושווי חברה של 8.5 מיליארד דולר.

מניותיה של K+S עלו ב-33% בבורסה של ניו יורק בתגובה להצעת הרכש. על פי ההערכות, דירקטוריון K+S שעדיין בוחן את ההצעה ידחה אותה וידרוש מחיר גבוה יותר. K+S היא יצרנית האשלג הגדולה באירופה אבל נחשבת לאחת היצרניות הפחות יעילות בשוק האשלג העולמי.

החברה הגרמנית תשלים בעוד שנתיים את הקמתו של מכרה חדש במחוז ססקצ'וון שבקנדה שבו פועלים מרבית המכרות של פוטאש בקנדה. תפוקתו הצפויה של המכרה, שהוא המכרה החדש הראשון שנפתח בקנדה מזה שנים רבות, צפויה להגיע ל-2 מיליון טון בשנה.

צילום: בלומברג

רכישת K+S תספק לחברה הקנדית דריסת רגל ראשונה באירופה לאחר שלפני כ-20 שנה נכשל ניסיון דומה לרכוש את החברה הגרמנית על רקע התנגדות רשות ההגבלים העסקיים האירופית. הרכישה תאפשר לפוטאש לסגור מכרות לא יעילים באירופה ולצמצם את עודף ההיצע העולמי של אשלג שהעיק על מחירו וצפוי להפעיל לחץ גדול עוד יותר בשנים הקרובות. הרכישה גם תגדיל את נתח השוק של פוטאש בצפון אמריקה, שוק שאליו נכנסו לאחרונה יצרנים אירופיים מלבד K+S כמו אוראלקאלי וכמו כיל.

אמיר אדר, אנליסט מנהל מחלקת המחקר במיטב דש ברוקראז', ציין שהעסקה היא צעד חיובי ומתבקש מבחינת יצרניות האשלג בשל הדשדוש במחירו והצפי לגידול בעודף ההיצע. לדבריו, פוטאש מבקשת לשוב ולהוביל את שוק האשלג למשמעת מחירים, מהלך שנראה בשלב זה קשה ליישום נוכח הפירוק של דואופול שיווק האשלג הרוסי BPC שהיה מורכב מאורלקאלי וביילרוס קאלי וכן הגידול בכושר הייצור של אשלג על ידי שחקניות ותיקות וחדשות.

אדר מציין שרכישת K+S בצירוף השקעותיה של פוטאש בהגדלת כושר הייצור ייתנו בידי החברה הקנדית בעוד שנתיים כושר ייצור של 21 מיליון טון אשלג בשנה, מה שיפתח פער בינה לבין מתחרותיה, בעיקר אורלקלי.

לדברי אדר רכישה אפשרית של K+S על ידי פוטאש עשויה להשפיע על כיל בשתי דרכים מנוגדות. להערכתו הגידול בריכוזיות בשוק האשלג תיטיב עם התעשיה כולה ועם כיל בכלל זה. עם זאת, ייתכן שמימון רכישתה של החברה הגרמנית ייעשה בין היתר על ידי מכירת החזקתה של פוטאש בכיל (13.9%) בשווי 1.2 מיליארד דולר.

אישוש לתחזית זו ניתן למצוא בעובדה שמניית כיל היא מנית הדשנים היחידה שירדה אתמול ב־1.3% בעוד שמתחרותיה בשוק האשלג עלו: פוטאש עלתה ב־4.8% ,אגריום קפצה ב־3.7% ומוזאיק הוסיפה 2.1% לשוויה. אדר מעלה את האפשרות שבמקביל למהלך לרכישתה של K+S עשויה פוטאש לחדש את הניסיונות לרכוש את השליטה בכיל; מהלך שנכשל בינואר 2013 בשל התנגדותו של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker