"כדי לרכוש את כלכלית לפי המחיר שדרש לאומי ולהזרים 
לה מאות מיליוני שקלים - צריך להיות חצי מהמר"

לאומי ממשיך בניסיונות למכור 40% מכלכלית ירושלים שנשלטת על ידי אליעזר פישמן. הבנק דורש עבור הנתח שלו 600 מיליון שקל. 
האחים נקש בשלב זה מצויים מחוץ לעסקה. מקורבים לעסקה: לאומי מנהל מו"מ רציני עם ארבעה גופים בינלאומיים

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

"כדי לרכוש את כלכלית ירושלים, לשלם ללאומי את המחיר שהוא דורש, וגם להזרים מאות מיליוני שקלים לחברה — צריך להיות חצי מהמר וחצי אופטימיסט חסר תקנה", כך אמרו גורמים שהתעניינו ברכישת השליטה בחברת הנדל"ן. החברה מוחזקת ב–68% בידי אליעזר פישמן ונסחרת לפי שווי שוק של כ–1.2 מיליארד שקל.

רקפת רוסק עמינחצילום: עופר וקנין

לאחר התמהמהות של לפחות חצי שנה החליטה באחרונה מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, למכור נתח מהחוב הפרטי של פישמן כלפי לאומי (שהיקפו הכולל מוערך ב–1.5 מיליארד שקל), המגובה בין השאר בכ–40% מניות כלכלית ירושלים. את הטיפול בהליך המכירה העביר הבנק ללאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות שבבעלות לאומי, המנוהלת בידי ירון בלוך, שמטפל באופן אישי בהליך. זאת בשל היקף העסקה הגבוה והרגישות הרבה שנלווית לכך.

ככל הידוע, לאומי דורש עבור ה–40% של כלכלית כ–600 מיליון שקל — מחיר המגלם לכלכלית שווי שוק של כ–1.5 מיליארד שקל. במגעים עם המתעניינים השונים נבחנים מתווים שחלקם מתייחסים לכך שאותם הרוכשים הפוטנציאליים ישלמו תחילה סכום נמוך יותר, ובהמשך — אם הביצועים של כלכלית ישתפרו — לאומי יקבל תמורה נוספת.

אליעזר פישמןצילום: דודו בכר

עד לאחרונה נראה היה שקבוצת נקש בראשות האחים רפי, ג'ו ואבי נקש, הפועלת בתחום הנדל"ן והמלונאות בארה"ב ונמצאת עם בנק לאומי בקשרים עסקיים ענפים, מסתמנת כמועמדת רצינית לרכישת מניות לאומי בכלכלית. ואולם, באחרונה מסיבות כאלה או אחרות חלה התקררות בין הצדדים, ונכון להיום לא ברור מה הסיכויים שהעסקה תתבצע עם נקש.

חלק מהמקורבים לעסקה ציינו כי לאומי והאחים נקש כבר סיכמו על המחיר, וכי הבנק מתנהל ישירות מול האחים נקש בניו יורק ולא מול היועצים שלהם בישראל. מקורבים אחרים לעסקה הוסיפו כי נכון להיום ללאומי פרטנרס התקבלו פניות מ–15 מתעניינים לפחות, וכי מתנהלים מגעים עם ארבעה גופים בינלאומיים שנמצאים בשלב מתקדם יותר מזה שעם האחים נקש. בכך מנסה לאומי לשדר כי אינו נתון בלחץ ולא יהיה מוכן למכור את המניות בנזיד עדשים.

אבי נקשצילום: מוטי קמחי

אחד משמות המתעניינים שהוזכר בימים האחרונים הוא קרן ההשקעות האמריקאית בלקסטון, שאם תבצע את העסקה היא עשויה לשלב בה גם את פישמן, אם כי הסיכויים לעסקה אינם גבוהים. לאומי מעוניין להשלים את המכירה כבר בתקופה הקרובה, כדי ליהנות בדו"חותיו מריקוברי (הכנסות בגין גביית חובות שהופרשו בעבר) שעשוי להגיע לכמה מאות מיליוני שקלים (שכן הבנק הפריש כבר בגין החוב של פישמן כמיליארד). הבנק מעוניין לעשות זאת לפני שכלכלית — הסוחבת על גבה נכון לסוף מארס 2015 חוב פיננסי נטו של כ-3.6 מיליארד שקל (מתוך זה כ–2 מיליארד שקל לבעלי האג"ח) — תיקלע לסחרור פיננסי ותיגרר להסדר חוב מול בעלי האג"ח. בתסריט כזה לאומי יאבד מאיכות ביטחונותיו.

נכון להיום, האג"ח של כלכלית, המנוהלת בידי דודו זבידה, נסחרות לפי תשואות גבוהות של עד 10%. החברה אמורה להתמודד עם פירעונות של כ–1.5 מיליארד שקל לבעלי האג"ח והבנקים עד מארס 2017, והיא זקוקה להזרמת הון מהותית כבר בתקופה הקרובה.

חלופה אחרת היא במימוש נרחב של נכסים של כלכלית עצמה ו/או מניות של החברות הבנות מבני תעשייה ודרבן; מהלך שישפר את מצב בעלי החוב, אך יפגע בפוטנציאל לעליית ערך המניה. חלופה נוספת היא גיוס חוב תמורת שעבוד על דרבן, אך גיוס כזה אם יתבצע יהיה בריביות גבוהות שעמיסו עוד יותר את הוצאות המימון של כלכלית.

מי שישתלט על קבוצת כלכלית ירושלים (הכוללת את מירלנד, סוויטלנד, וגם את שליטה במבני תעשייה ודרבן) יקבל לידיו מפתח לפורטפוליו נדל"ני ממונף מאוד, גדול ומפוזר בישראל, אירופה, קנדה, מזרח אסיה ורוסיה בשווי מאזני של 20.3 מיליארד שקל (מתוך זה חלקה של כלכלית הוא 7.6 מיליארד שקל), שאמנם בשנים האחרונות לא טופל בצורה המיטבית, אך מגלם בתוכו פוטנציאל להעלאת ערך עתידית ברוסיה ובמקומות נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker