סקירת מסחר

גל ההדף מיוון הגיע עד ת"א וחתם את המסחר בירידות שערים

בתום המסחר ת"א 25 נחלש ב-0.4% ות"א 100 ירד ב-0.5% ■ מניית בונוס זינקה ב-8.2% במחזור גבוהה ■ נייר חדרה התחזקה ב-11.8% בעקבות רכישתה ע"י קרן פימי ■ פוטומדקס צללה ב-18.9% לאחר מכירת חטיבת המוצרים לטיפול בפסוריאזיס ■ "2015 תסתיים בהפסד בשוק האג"ח הממשלתי בישראל"

דרור רייך

המסחר בבורסה בתל אביב נחתם בירידות שערים במדדים המובילים, שהתגברו בעקבות החדשות מאירופה. על פי דיווחים לפיהם גוש היורו וקרן המטבע הבינ"ל דחו את מתווה ההסכם שהגישה יוון ביום שני. בעקבות כך בורסת אתונה נופלת ב-4.5% ובורסת פרנקפורט נסוגה ב-1%.

בתום המסחר מדד ת"א 25 נחלש ב-0.4% מדד ת"א 100 ירד ב-0.4%, מדד ת"א בנקים טיפס בניגוד למגמה ב-0.85% בהובלת מניית בנק לאומי שהתחזקה ב-1.9%  ומדד נדל"ן 15 איבד 1.25% מערכו.

עוד בלט לחיוב, בניגוד למגמה, מדד מניות התקשורת שהתחזק ב-1.6% בהובלת מניית בזק שעלתה ב-2.1%.

בגזרת המניות בונוס טסה ב-8.2% במחזור גבוה ללא כל הודעה מצד החברה, מניית נייר חדרה התחזקה לקראת סוף המחסר ב-11.8% לאחר שנודע כי קרן פימי רוכשת 59% ממניות החברה בהשקעה של 355 מיליון שקלים.

 מניית פוטומדקס קרסה ב-18.9% לאחר שמכרה אתמול את חטיבת המוצרים לטיפול בפסוריאזיס

בשוק הסולידי נרשמת מגמה שלילית כשברקע דבריה של נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, ולפיהם בנק ישראל צופה חמש העלאות ריבית ב-2016 - מ-0.1% ל-1.25%.

בתוך כך, נרשמות ירידות באג"ח הממשלתיות - בעיקר בארוכות. בצמודה שעומדת לפירעון במאי 2036 נרשמה ירידה של 1.07%, ובצמודות שעומדות לפירעון ב-2041 ו-2045 נרשמות ירידות של 0.71% ו-0.59% בהתאמה. באג"ח השקלית שעומדת לפירעון בינואר 2042 נרשמה ירידה של 0.84%.

יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס, מעריך כי "עליית התשואות בישראל תימשך בהתאם למגמה באירופה וארה"ב ולהערכתנו התוצאה תהיה הפסד בשוק האג"ח הממשלתי בישראל עבור שנת 2015. רק הרעה משמעותית בנתונים בישראל ובניגוד למגמה בעולם תוכל למנוע מצב זה".

"בנק ישראל הבהיר בהחלטת הריבית כל מה שבנק מרכזי לא צריך להגיד - "תשכחו מהפחתת ריבית, האינפלציה חוזרת לתוואי, הצמיחה יציבה והעלאת ריבית בארה"ב תאפשר העלאת ריבית גם בישראל בהמשך" מציין חברון.

"את הנזק שנעשה בנק ישראל לא יוכל לתקן, רק הזמן יעשה זאת. ברגע שהריבית בארה"ב תחל לעלות ובנק ישראל לא ימהר להגיב, הלחץ על שער החליפין יירד, ועד אז בנק ישראל יצטרך בעיקר לעבוד קשה מאחורי הקלעים" מסכם חברון.

מעבר לים

בורסות וול סטריט נסחרות כעת במגמה שלילית לראשונה השבוע, בעקבות דיווחים לפיהם נושיה הבינלאומיים של יוון דחו את מתווה ההסכם שהגישה, וכי יוון דחתה את הצעות הנגד שהגישו נושיה. נתונים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי הראו כי הצמיחה השלילית של כלכלת ארה"ב ברבעון הראשון של השנה היתה מתונה מכפי שהוערך עד כה. מדד S&P 500, אשר נסגר ביום שלישי במרחק של 0.3% משיא, נסוג ב-0.2%.

בורסות אירופה נסחרות בירידות על רקע הדיווחים כי גוש היורו וקרן המטבע הבינ"ל דחו את המתווה היווני. בורסת אתונה, אשר זינקה ביותר מ-11% מתחילת השבוע, נופלת היום ב-4%; בורסת פרנקפורט יורדת ביותר מ-1%.

מניות במרכז

חברת נקסטג'ן, המפתחת טיפול במחלת הפסוריאזיס בדרגת קל עד בינוני, הודיעה היום כי החברה הבת, דרמיפסור, בה מחזיקה נקסטג'ן ב-98.6% מהונה העצמי, קיבלה אישור לפטנט החברה בארה"ב, המגן על תכשירים ושיטות טיפול במחלות של התחלקות יתר של העור ובכללן מחלת הפזוריאזיס. 

פלוריסטם זכתה באישור פטנט חמישי באוסטרליה. הפטנט מגן על הקניין הרוחני של מתודולוגיית ריבוי התאים התלת ממדית ועל השימוש בתאי גזע לריפוי במגוון רחב של התוויות.

חברת IC Power, שבבעלותה המלאה של קנון הולדינגס, מתכננת להנפיק את מניותיה בנאסד"ק בסוף 2015 או בתחילת 2016 לפי שווי חברה של 2-1.75 מיליארד דולר. כחלק מההנפקה, תשולב הצעת מכר של מניות על ידי קנון הולדינגס שבשליטת עידן עופר (49.9%). חתמי ההנפקה יהיו קרדיט סוויס וגולדמן סאקס.

איי.סי. פאואר היא זרוע האנרגיה של קנון הולדינגס, שפוצלה בתחילת 2015 מהחברה לישראל ונסחרת במקביל בבורסה של ניו יורק ובתל אביב. איי.סי.פאואר היא לא רק החברה הרווחיות היחידה של קבוצת קנון הולדינגס, אלא גם הסיבה העיקרית לכך שקנון הולדינגס נסחרת בשווי של 967 מיליון דולר - למרות שהיא שמחזיקה בין היתר 50% ממניותיה של חברת המכוניות המפסידה קורוס.

פוטומדקס מחסלת את חובה לבנקים ונפרדת ממנוע הצמיחה העיקרי שלה. פוטומדקס, שפועלת בתחום האסתטיקה ורפואת העור, מכרה את חטיבת המוצרים XTRAC ו-VTRAC לטיפול בפסוריאזיס ובמחלת העור בהקת (ויטיליגו) לחברת Mela Sciences תמורת 42.5 מיליון דולר במזומן. התמורה מהעסקה איפשרה לפוטומדקס, שמנוהלת על ידי דולב רפאלי, לשלם את יתרת חובה: 40.1 מיליון דולר.

סכום זה הוא יתרת חובה של פוטומדקס לקבוצת בנקים, בראשות מורגן סטנלי, שהעמידה לרשות פוטומדקס הלוואה של 85 מיליון דולר במאי 2014 לצורך רכישתה של חברת LCA, שמפעילה מרכזים רפואיים לתיקון ראייה בלייזר, ב-106 מיליון דולר בפברואר 2014.

קרן פימי, שמנוהלת על ידי ישי דוידי, תיקח על עצמה את אחד האתגרים הקשים שלקחה על עצמה עד כה - לאחר שחתמה על הסכם לרכישת השליטה בחברת נייר חדרה מידי חברת כלל תעשיות שבבעלותו המלאה של לן בלווטניק. פימי תרכוש 59.1% ממניותיה של חברת נייר חדרה מידי כלל תעשיות תמורת 355 מיליון שקל.

העסקה משקפת מחיר של 117.9 שקל למניה ושווי חברה של 600 מיליון שקל. שווי זה גבוה ב-30% ממחירה של מנית נייר חדרה בפתיחת המסחר היום אולם נמוך ב-33% מההון העצמי של החברה. מניית נייר חדרה מגיבה להשלמת העסקה בעליה של 9.9% למחיר של 99.5 שקל, שנמוך ב-15.5% ממחיר העסקה, תמחור שעשוי להיות אינדיקציה לכך שהשוק מעריך שקרן פימי שילמה מחיר גבוה יחסית עבור השליטה בחברת נייר חדרה למודת ההפסדים והמשברים.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker