"הנאום הבהיר לחלוטין שבנק ישראל לא מתכוון להוריד את הריבית - זה לא שקול ולא זהיר"

איגרות החוב הממשלתיות ירדו בחדות בעקבות נאום הנגידה קרנית פלוג אתמול שבו דיברה על מדיניות הריבית הצפויה ■ אג"ח שקלית שנפדית ב-2042 איבדה 2.14% ■ יניב חברון: "הנאום היה טירונות של בנק ישראל"

עמרי זרחוביץ'

האג"ח הממשלתיות לטווח ארוך רשמו היום יום נוסף של ירידות שערים, על רקע הנאום של נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, שלשום - ובעקבות הותרת הריבית על כנה ברמה של 0.1%. מחיר איגרת חוב ממשלתית שקלית מסוג שחר שנפדית באוגוסט 2025 צנח היום ב–1.14%, והתשואה עליה עלתה ל-2.6%.

הירידות בשוק האג"ח הממשלתיות החלו בסוף אפריל - לאחר שהגיעו בחודש זה לשיא במחירים ולשפל בתשואות. איגרת חוב שקלית שנפדית ב-2042 איבדה אתמול 2.14% משווייה, והתשואה עליה עלתה ל–3.57%, לעומת תשואת שפל של 2.45% בסוף אפריל.

רונן מטמון
רונן מטמוןצילום: עומר מסינגר

הירידות במחירי האג"ח בחודשיים האחרונים מגיעות בעקבות מגמה דומה של עליית תשואות באירופה. האג"ח הממשלתיות נחשבות באופן מסורתי לנכס פחות מסוכן, אך מחירי השיא שאליהם העפילו באפריל הגבירו את הסיכון שנשקף מהשקעה באפיק זה.

"הנחת העבודה היא שאפיק האג"ח פחות אטרקטיבי מאחרים במובן של סיכוי מול סיכון", אומר רונן מטמון, מנהל ההשקעות הראשי של אקסלנס גמל. "רמת הסיכון באפיק הזה לא קטנה. האג"ח ירדו חזק ביוני - והתשואות על קופות הגמל יפגעו בעקבות זאת".

מגמה הירידה במחירי האג"ח החלה אמנם בעקבות הירידות בשוק האג"ח באירופה, אך הנאום של פלוג שלשום חיזק אותה. ההחלטה של פלוג להשאיר את שיעור הריבית על כנו עברה אמנם בשקט, אבל ההצהרות שלה שלפיהן בנק ישראל לא צפוי להמשיך ולהוריד את הריבית הפתיעו את המשקיעים.

רפי גוזלן

"פלוג הפתיעה את השוק, שתפש את העניינים באופן שונה", אמר רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי. "בנק ישראל נראה פחות נחוש לנקוט צעדים מוניטריים מרחיבים, והוא למעשה שלל את ההסתברות לנקיטת צעדים כאלה".

הנאום של פלוג שלשום היה הראשון מאז החליט בנק ישראל לקיים תדרוך לעיתונאים בכל שלושה חודשים. בתדרוכים אלה אמורה הנגידה להציג את המדיניות המוניטרית של הבנק, בדומה למה שעושים ראשי הבנקים המרכזיים בארה"ב ובאירופה.

"הנאום היה טירונות של בנק ישראל", אמר הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס, יניב חברון. "הוא אמור לנהל בנאומים אלה את הציפיות של השוק ולשלוט ברמת אי הוודאות - ולא לפתוח את כל הקלפים. הנאום הבהיר לחלוטין שבנק ישראל לא מתכוון להוריד את הריבית. זה לא שקול ולא זהיר".

אלכס זבז'ינסקיצילום: אמנון גוטמן

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, אמר אתמול: "לא ברור מדוע דווקא עכשיו פחתה ההסתברות של שימוש בכלים מוניטריים לא שגרתיים, כשהיצוא נחלש והשקל התחזק. הדברים שפלוג אמרה יחזקו בוודאות את השקל".

התחזקות השקל הגיעה מהר ובעוצמה. אתמול איבד הדולר 1.4%, ושערו היציג נקבע על 3.779 שקלים. היורו ירד ב–2.6% ושערו היציג נקבע על 4.237 שקלים.

"השוק מזהה שבנק ישראל לא מספיק נחוש למנוע ייסוף, ולכן המסחר בשוק המט"ח משקף יותר טוב את הפעילות הריאלית של המשק, שמייצרת עודף היצע של מט"ח", מסביר גוזלן. "אם בנק ישראל לא יתערב, הייסוף יהיה חזק עוד יותר".

יניב חברוןצילום: עופר וקנין

פלוג קבעה בנאום כי פחת החשש מאי עמידה מתמשכת ביעד האינפלציה. "אנו עדים לחזרה מדורגת של הציפיות לטווח הקצר אל תוך תחום היעד", אמרה הנגידה. עם זאת, יש הסבורים כי דווקא הנאום של פלוג הרחיק את האפשרות לעמוד ביעד האינפלציה.

"אני חושב שיעד האינפלציה של בנק ישראל - 1.6% ב–12 החודשים הקרובים - הוא מאוד אופטימי, במיוחד אם השקל ימשיך להתחזק", אמר היום גוזלן. "ייסוף של השקל יוזיל את מחירי המוצרים המיובאים, מה שישפיע על האינפלציה. פלוג אמנם טענה כי ההסתברות לנקיטת צעדים מרחיבים נוספים או לא קונבנציונליים פחתה, אך בדבריה היא למעשה קירבה אותם מחדש, כתוצאה מהייסוף החד בשער החליפין שעשוי לדעתנו להחריף בתקופה הקרובה".

זבז'ינסקי הוסיף: "אף שהמשקיעים לא מאמינים לתחזית האינפלציה של בנק ישראל, הם נבהלו מאוד מעדכון כלפי מעלה בתחזית הריבית שמבוסס על אותה תחזית אינפלציה. בנק ישראל צופה כעת חמש העלאות ריבית ב–2016 - מ–0.1% ל–1.25%. חמש העלאות ריבית בשנה קלנדרית אחת זה קצב גבוה. זה לא נראה סביר נוכח האינפלציה המתונה והצמיחה השברירית".

חברון סיכם: "למעשה, הנאום של פלוג מבהיר לשוק שהנחת העבודה היא שהעלאת הריבית קשורה למתווה הריבית בארה"ב. זו לא היתה הנחת העבודה עד עכשיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker