אנטרופי ממליצה: שכר המפקח בשותפויות הגז יעלה, ימונו רו"ח ועו"ד

אנטרופי: "תפקידו המרכזי של המפקח הוא טיפול בניגודי העניינים הקיים בין מחזיקי יחידות ההשתתפות לשותף הכללי"

ערן אזרן

חברת הייעוץ אנטרופי הפיצה בין הגופים המוסדיים נייר עמדה הכולל שורה של המלצות בעניין בחירת המפקח בשותפויות הגז והנפט. בין היתר, אנטרופי ממליצה לבחור מפקח בעל מיומנות מקצועית גבוהה, בצד הגדלת שכרו, קביעת תפקידי המפתח שלו והטלת חובה על כינוס ישיבות עדכון תקופתיות. הנייר נשלח לרגל כניסתה לתוקף של פקודת השותפויות החדשה, והעברת הסמכות למינוי המפקח מבעלי השליטה (השותף הכללי) לציבור (המוסדיים).

על בסיס נייר העמדה, שהוכן על ידי המנכ"לית ענת גואטה, אנטרופי תמליץ באסיפות הכלליות אם להתנגד או לאשר את זהותו של המפקח המוצע. הסעיף הראשון נוגע למקצועיותו של המפקח. אנטרופי המליצה כי בניגוד למצב הקיים היום, המפקח יורכב מצוות של שני בעלי תפקיד — עורך דין ורואה חשבון. באנטרופי הדגישו כי "חיוני למנות מפקח בעל ניסיון שמיומנותו הראשית והגבוהה היא משפטית, כדי לאפשר מסוגלות גבוהה באבחון מצבים בהם לשותף הכללי קיים עניין אישי, וכן כדי להבין ולטפל נכון בהסכמי השותפות. עבודת המפקח כוללת גם דרישה למיומנות חשבונאית".

שנית, באנטרופי הציעו להגדיר בהסכם השותפות את תפקידי המפקח, סמכויותיו ומגבלותיו, וכן לקבוע נוהלי עבודה, נוהלי פיקוח ודיווח לבעלי היחידות. באנטרופי גם סבורים שנכון להגדיל את שכר המפקח, וזאת "מתוך הכרה שמדובר באיש מקצוע בכיר שנדרשת ממנו רמת ביצוע גבוהה ואחריות על אינטרסים של ציבור בהיקף שיכול להגיע למיליארדי שקל בשנה". לבסוף, באנטרופי הדגישו שעל המפקח תוטל החובה לכנס מדי תקופה ישיבות עם בעלי יחידות ההשתתפות, שבהן יעדכן על אירועים רלוונטיים, הבדיקות שנעשו על ידו והמסקנות שהתקבלו.

גל סטאל, מנכ"ל אנטרופיצילום: דודו בכר

מבנה השותפויות בבורסה, שהוא תחליף לחברה בע"מ, מאפשר ליזם לשלוט בפעילות כלשהי (חיפושים או הפקת סרטים) באמצעות אחזקה הונית נמוכה מאוד. השליטה מתאפשרת כתוצאה ממנגנון השותף הכללי, שהוא חברת ניהול פרטית בבעלות בעלי השליטה, שמנווטת את פעילותה השותפות וקבועת את התנהלותה.

מבנה השותפויות מתאים לתחום החיפושים בשל מאפייניו הייחודיים, הכוללים, בין היתר, צורך בהשקעות עתירות הון שלא ניתן לממנן באמצעות חוב.

לצד השותף הכללי והשותפות, קיימת גם משרת המפקח, שמונה עד כה בידי השותף הכללי (בעל השליטה) ואמון על שמירת האינטרסים של המשקיעים מהציבור (מחזיקי יחידות ההשתתפות). ואולם, העובדה שמונה בידי השותף הכללי העלתה חשש כי הוא מצוי בניגוד עניינים, וכי החלטותיו אינם בהכרח לטובת ציבור המשקיעים. כדי להתמודד עם הבעיה, פקודת השותפויות החדשה קבעה שהמפקח ייבחר בידי הציבור (המוסדיים), בנטרול הצבעת השותף הכללי.

באנטרופי מקווים כי מינויו של המפקח בידי הציבור יאפשר להתמודד עם ניגודי העניינים האינהרנטי הקיים בין מחזיקי יחידות ההשתתפות לשותף הכללי. בשל מבנה התגמול הקיים, הכולל דמי ניהול, דמי מפעיל (אחוז קבוע מההשקעות) ותמלוג על (נתח מהכנסות), השותף הכללי שואף להוציא כמה שיותר כספים ולחלק מינימום רווחים. מנגד, השותפות מעוניינת לבצע רק השקעות כלכליות בסיכון נמוך, תוך מקסום הרווחים הניתנים לחלוקה.

באנטרופי מקווים כי המפקח יוכל מעתה לזהות הצבעות שבהן קיים עניין אישי לשותף הכללי ויוכל למנוע הצבעה שלו באסיפות. בצורה זו מקווים באנטרופי להשיג הגנה טובה יותר על האינטרסים של הציבור, למשל מניעה של קידוחים לא כלכליים, הפניית רווחים מפעילות מניבה לפעילות בסיכון גבוה או דילול שלא לצורך של מחזיקי יחידות ההשתתפות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker