חיליק טפירו מבעלי קרן אור שוחרר למעצר בית

טפירו שוחרר בתנאים מגבילים הכוללים ערבות של 100 אלף שקל, שני ערבים צד ג' על סך 250 אלף שקל כל אחד ונאסר עליו לצאת מהארץ למשך 180 ■ יחד עם טפירו נעצר אדם נוסף ששמו לא הותר לפרסום

אסא ששון
שתפו בפייסבוק

אתמול חקרה רשות ני"ע תחת אזהרה את סוכן הביטוח חיליק טפירו מבעלי קרן אור. טפירו נחקר בחשד למרמה וגיוס הון ללא תשקיף וכן עבירות הלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. בנוסף, הרשות מייחסת לטפירו שימוש שלא כדין בכספים שגייסה הקרן, בין היתר לצורך מימון החברות הפרטיות שלו.

טפירו שוחרר על ידי שופט בית משפט השלום למעצר בית עד ליום ו' הקרוב. הוא שוחרר בתנאים מגבילים הכוללים ערבות של 100 אלף שקל, שני ערבים צד ג' על סך 250 אלף שקל כל אחד, נאסר עליו לצאת מהארץ למשך 180 יום ודרכונו הופקד ברשות. יחד עם טפירו נעצר אדם נוסף ששמו לא הותר לפרסום.

פרשת קרן אור התפוצצה באמצע חודש אפריל 2014 אז עצרה רשות ניירות ערך את גיוסי הכספים שביצע חיליק טפירו לחברת ט.ב. מתקדמים בכספים הידועה כקרן אור. גיוס כסף בוצע עם הבטחות להשיא תשואה מובטחת של 8.5% לשנה או 23% לשנתיים. הערכות הן כי טפירו גייס כ 80 מיליון שקל. הקרן אמורה היתה לעסוק בפרויקטים של נדל"ן ובעיקר בתמ"א 38. על מנת להקל עליהם את גיוסי הכספים הם העניקו לחברה את השם השיווקי "קרן אור".

הקרן אף פתחה בקמפיין פרסומי נרחב תוך שהם נעזרים בכלכלן הראשי של קבוצת טפירו (חברת האם של קרן אור) שלמה מעוז.

כתוצאה מעצירת גיוסי הכספים מצאה את עצמה הקרן בבעיה. המקור היחיד לתשלומי הריבית הנדיבים היה גיוסי כספים חדשים, שכן לא היתה כל פעילות עסקית אשר היתה יכולה להזרים כסף לממן את תשלומי הריבית.

הפסקת זרימת הכספים הביאה לכך שהקרן הפכה למעשה להיות חדלת פירעון, ולא שילמה את תשלומי הריבית הנדרשים.בעקבות כך, התארגנו חלק ממשקיעי הקרן וכן חלק מעובדי החברה והגישו בקשת לפירוקה.

באוקטובר 2014 אישר בית המשפט המחוזי בחיפה הסדר נושים שהציע טפירו לפיו הוא ישלם לנושי קרן אור 7.5 מיליון שקל. חלק מהנושים סרבו להסכם והתביעה עדיין מתנהלת בבית המשפט.

בסוף שנת 2014 מצא את עצמו טפירו מסובך עם רשות המסים שהגישה נגדו כתב אישום. על פי כתב האישום, חברת טפירו סוכנות לביטוח פנסיוני של טפירו לא הגישה את הדו"חות התקופתיים למע"מ בחצי השנה האחרונה. יתרת החוב העומדת לחברה ברשות המסים, על פי כתב האישום היא כ-400 אלף שקל. רשות המסים ציינה כי בכוונתה לבקש עונש מאסר בפועל במידה ותהיה הרשעה בתיק.

חיליק טפירו
חיליק טפירו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker