הבטיח לעקוף את צ'ק פוינט - וקיים: כך הביא ניר צוק את החברה שלו לשווי של 15.4 מיליארד דולר

שווי השוק של פאלו אלטו, שייסד ניר צוק, עקף את זה של היריבה המושבעת, אבל בהכנסות וברווחים יש לפאלו אלטו עוד דרך ארוכה

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמרי זרחוביץ'

"זה עתה עברתם את צ'ק פוינט. גם אנחנו". את שלט החוצות הזה הציב ניר צוק, מייסד פאלו אלטו, לפני כשנתיים בנתיבי איילון. הקמפיין של פאלו אלטו התייחס לדו"ח של חברת הייעוץ גרטנר, שדירגה את החברה של צוק במקום הראשון מבחינת חדשנות טכנולוגית. אז השווי של פאלו אלטו היה רחוק מזה של אחת ממתחרותיה הבולטות, חברת צ'ק פוינט, אבל כעת יש לצוק סיבה נוספת לקמפיין - השווי של פאלו אלטו הגיע ל-15.4 מיליארד דולר ועבר בסוף השבוע שעבר לראשונה את השווי של צ'ק פוינט- 15.1 מיליארד דולר.

צ'ק פוינט ופאלו אלטו פועלות בתחומים דומים: פיתוח של מערכות פיירוול לצד מוצרי אבטחה נוספים. שתי החברות הוקמו על ידי יוצאי אותה יחידה צבאית, וצוק היה אחד מעובדיה הראשונים של צ'ק פוינט. צ'ק פוינט הוקמה ב-1992 על ידי גיל שויד, שעדיין מכהן כמנכ"ל; מריוס נכט, שיושב בדירקטוריון החברה; ושלמה קרמר, שהפך להיות משקיע ויזם מוצלח בתחום אבטחת המידע, והשקיע בין היתר בחברת פאלו אלטו של צוק. פאלו אלטו הוקמה רק 14 שנה לאחר מכן, וצוק מיצב אותה די מהר כמתחרה של צ'ק פוינט, גם כשהיתה רחוקה ממנה בשווי השוק ובהכנסות. צוק הפך את התחרות עם צ'ק פוינט לאמנות, ובשנים הראשונות אף הסתובב בעמק הסיליקון עם לוחית רישוי שעליה כתוב "צ'ק פוינט קילר".

השלט שהציב צוק בנתיבי איילון לפני כשנתייםצילום: תומר אפלבאום

כדאי לשים לב למספרים: פאלו אלטו, שהיא חברה אמריקאית, הונפקה ביולי 2012 לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר, במחיר של 42 דולר למניה.

מאז מנייתה הניבה תשואה של 337% ומחירה כיום הוא 183 דולר. החברה רשמה ברבעון הראשון של השנה הכנסות של 234 מיליון דולר, לעומת הכנסות צ'ק פוינט שהסתכמו ב–373 מיליון דולר. בעוד שהכנסות פאלו אלטו משקפות גידול של 55%, הכנסות צ'ק פוינט גדלו ב–9% בלבד.

אם פאלו אלטו תמשיך לצמוח בקצב הנוכחי, היום שבו היא תעקוף את צ'ק פוינט בשורת ההכנסות לא יהיה רחוק, אבל נקודת החולשה שלה נמצאת בשורת הרווח. הרווח הנקי הרבעוני של פאלו אלטו היה 20 מיליון דולר בלבד, 9% מההכנסות. מנגד, צ'ק פוינט רשמה שיעור רווחיות מרשים מאוד עם רווח נקי של 179 מיליון דולר, 48% מההכנסות. צ'ק פוינט נסחרת במכפיל רווח של 24, מעט מעל המכפיל של מניות הנאסד"ק - 22.

עולם חדש מול ישן

אם כך, איך טיפס השווי של פאלו אלטו כל כך גבוה? מלבד הצמיחה המרשימה בהכנסות, הסיבה טמונה ככל הנראה בשינויים שעובר עולם אבטחת המידע בשנים האחרונות. בעקבות פריצות מתוקשרות לארגונים גדולים, כמו סוני, אפל וטרגט, הארגונים מחפשים פתרונות שישמרו על המידע שברשותם מפני התקפות מתקדמות, שחודרות את מערכת הפיירוול.

מערכת הפיירוול, ככל כנראה, לא הולכת לסיים בקרוב את תפקידה ההיסטורי. עם זאת, הסכומים הגדולים שזורמים לעולם האבטחה בעקבות המודעות הגוברת לתחום מנותבים בעיקר לחיפוש אחר פתרונות מתקדמים. הדבר בא לידי ביטוי בזינוק חד בהכנסות של חברות שמציעות פתרונות מתקדמים אך נישתיים יותר, כמו סייבר ארק ואימפרבה. פאלו אלטו אמנם משיקה מוצרים דומים לאלה של צ'ק פוינט, אך היא מנצלת את היותה של צ'ק פוינט החברה הוותיקה יותר כדי למכור למשקיעים את חלום החדשנות שהם כל כך מייחלים לו, ולשווק את עצמה ככזו המשתייכת לעולם האבטחה החדש.

ניר צוקצילום: תומר אפלבאום

בעבר טען צוק שטכנולוגיית ההגנה של מערכת הפיירוול של צ'ק פוינט מיושנת, אך גרטנר מסמנת את המערכות של שתי החברות כמובילות שוק והדירוג שהן קיבלו דומה. "אנחנו מובילי שוק כבר 20 שנה, ואנחנו מוכרים כמספר אחת בשוק מול השחקנים האחרים", אומר גבי רייש, סמנכ"ל ניהול מוצרים של צ'ק פוינט, שמדגיש כי נתח השוק של החברה הולך וגדל, וכי מספר הלקוחות של החברה גבוה באופן משמעותי מזה של המתחרים.

צ'ק פוינט גם לא מדירה את עצמה מעולם האבטחה המתקדם. היא ופאלו אלטו משקיעות מאמצים בפיתוח מוצרי אבטחה מתקדמים, ומציעות ללקוחות מעין סופרמרקט של מוצרים, שיאפשר להם להשתמש במערכת שלהן כפלטפורמה מאוחדת למספר גדול של מוצרים. כך, החברות מגדילות את המכירות שלהן לכל לקוח, ונשארות בחזית הטכנולוגיה.

בשנה האחרונה נכנסה צ'ק פוינט לתחום אבטחת המידע במובייל ושיפרה את יכולותיה בבדיקה של קבצים שנכנסים למחשב כדי להתמודד עם התקפות לא מוכרות. היא עשתה זאת באמצעות שתי רכישות, של חברות היפירוויז ולאקון סקיוריטי הישראליות, לאחר כמה שנים שבהן לא ביצעה רכישות כלל. גם פאלו אלטו עשתה צעד משמעותי בכניסה לתחום המובייל כשרכשה את חברת סייברה הישראלית בשנה שעברה. סייברה פיתחה מוצר שמנסה לאתר את הווירוס המזיק עוד לפני שהוא פוגע במערכת הארגונית.

למרות הפעילות הדומה של שתי החברות, הן נבדלות זו מזו בנתונים הפונדמנטליים, אותם נתונים שבוחנים כשבאים להעריך שווי של חברה. "פאלו אלטו היא התגשמות כל מאווי המשקיעים - צמיחה אגרסיבית תוך שיפור הרווחיות התפעולית, לצד צמיחה של תזרים המזומנים. צ'ק פוינט מתאימה למשקיעי ערך והיא עונה על כל הציפיות שלהם: צמיחה של כ–10% בשנה, רווחיות חלומית ובאלנס שיט שאין שני לו", אומר שאול אייל, אנליסט אבטחת המידע של בנק ההשקעות אופנהיימר.

לפי אייל, "יכול להיות שהשווי הגבוה של פאלו אלטו גם מגלם פרמיה מסוימת על רכישה אפשרית בעתיד על ידי אחת מחברות הענק, כמו למשל IBM או סיסקו, גם אם הסיכוי שהיא תצא לפועל היא נמוכה יחסית. זאת, בעוד שניתן להעריך כי צ'ק פוינט לא עומדת למכירה".

בכל הנוגע לחברות האבטחה בשנתיים האחרונות, שורת הרווח אינה פקטור משמעותי, והמשקיעים מחפשים צמיחה חדה בהכנסות. כך, המשקיעים מוכנים לקבל גם את היעדרה של רווחיות משמעותית אצל פאלו אלטו, שבדומה לחברות נוספות בתחום, השקיעה סכומים רבים במו"פ וברכישות. המשקיעים גם מבינים כי הרווחיות התפעולית בענף גבוהה מאוד, כפי שניתן לראות אצל חברת צ'ק פוינט, ולכן יכול להיות שהשווי הגבוה מגלם רווחיות עתידית.

נשיא ומנכ"ל צ'ק פוינט, גיל שויד
גיל שויד צילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום