קרן נוי במגעים עם המדינה להשקעה של מיליארד שקל בהרחבת תחנת הכוח התרמו־סולארית באשלים

הקרן מקימה בימים אלה עם ברייטסורס ואלסטום - באמצעות חברת מגלים - את התחנה באשלים, 
שאמורה לספק 320 ג'יגה־ואט־שעה של חשמל בשנה, ולייצר תזרים שנתי נטו של 50 מיליון שקל בשנה

מיכאל רוכוורגר

קרן נוי ושותפיה לפרויקט הקמת תחנת הכוח התרמו־סולארית באשלים מנהלים משא ומתן עם המדינה — משרד האוצר ורשות החשמל — כדי להגדיל את התפוקה של התחנה בכ–50% (בתעריף מוזל יותר לעומת הפרויקט המקורי) בהשקעה נוספת של כמיליארד שקל.

בדצמבר 2012 זכתה חברת מגלים במכרז של מדינת ישראל לבנייה, תכנון, מימון וההפעלה של תחנת כוח תרמו־סולארית באשלים המפיקה 121 מגה־ואט, ולפני כמה שבועות הונחה בטקס חגיגי אבן הפינה של הפרויקט, שהקמתו צפויה להימשך כשלוש שנים. מגלים היא חברת זיכיון בשיטת BOT המוחזקת בידי קרן נוי (49.9%), ברייטסורס (25.05%) האמריקאית ואלסטום הצרפתית (25.05%).

היקף ההשקעה המקורית בהקמת התחנה של מגלים מוערך ביותר מ–3 מיליארד שקל. 80% מהמימון גויסו בידי קבוצת בנקאות ישראלית בראשות בנק הפועלים והבנק האירופי להשקעות; בנקי דיסקונט, הבינלאומי, מזרחי טפחות ואגוד; וכן הגופים המוסדיים הראל, מנורה, פסגות והפניקס.

תחנת הכוח המתוכננת באשליםצילום: ברייטסורס אנרג'י

הפרויקט צפוי לספק 320 ג'יגה־ואט שעה של חשמל בשנה לרשת החשמל של ישראל. מתקן Plot B באשלים של מגלים נבנה בידי קונסורציום בראשות אלסטום, ויפעל בטכנולוגיית המגדל הסולארי החדשני של חברת ברייטסורס. המתקן יספק חשמל לכ–40 אלף בתי אב תחת הסכם רכישת החשמל ל–25 שנה עם חברת החשמל לישראל. עם הקמתה התחנה אמורה לייצר תזרים נטו של כ–50 מיליון שקל, שצפוי לגדול אם תאושר ההרחבה.

אם המדינה תאשר את ההרחבה של התחנה (הליך שיארך כשנתיים), יוקם מגדל נוסף בשדה הסולארי שיעבוד על טכנולוגיית מלח מותך ואמור להוסיף לפרויקט שעות נצילות נוספות, כך שניתן יהיה לספק אנרגיה גם לאחר שהשמש שוקעת.

התוספת תכלול רחבת שטח של כ–1,100 דונם לשדה הסולארי, שהשטח המתוכנן שלו כרגע הוא 3,150 דונם — כך שהשטח הכוול יגיע ל–4,250 דונם (4.25 קמ"ר).

ההרחבה תכלול הוספת 
כ–K20 הליוסטטים מדור המתקדם ביותר, ותשתמש בכל יתר הפלטפורמות הקיימות במתקן המקורי, לרבות טורבינה וגנרטור. לפי הערכות, בנק הפועלים צפוי להוביל גם את מימון ההרחבה של הפרויקט.

נוי, הפועלת בתחומי האנרגיה והתשתיות ומנוהלת בידי פיני כהן, גיל־עד בושביץ ורן שלח, השלימה לפני כחצי שנה גיוס הון משמעותי לצורך הקמת קרן נוי 2, שתהיה קרן המשך לקרן נוי 1. הקרן גייסה 1.25 מיליארד שקל, וקרן נוי 2 החלה בפעילותה ב–1 בינואר 2015.

באחרונה נכנסה נוי 2 בראשונה לפעילות בבריטניה. במסגרת פעילות זו נוי תשקיע 210 מיליון שקל לצורך הקמה של שני מפעליים שייצרו חשמל מפסולת (אשפה) בהיקף של כ–20 מגה־ואט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker