ברקליס: דיסקונט היא המומלצת מבין מניות הבנקים הישראליים

המניות המועדפות על הבנק הבריטי הן דיסקונט ולאומי. בברקליס לא צופים פגיעה בבנקים הישראליים בעקבות הרפורמות הנרקמות בענף, ומדגישים את הרגישות של מניות מזרחי והפועלים לפרסומים על קנסות אפשריים בגין חקירת רשויות המס האמריקאיות

מיכאל רוכוורגר

"זו היתה שנה טובה לבנקים הישראליים. מניות הבנקים עלו בממוצע ב-13% מיוני 2014 (עד יוני 2015, מ"ר), בהובלת לאומי (17%) ודיסקונט (16%). אנחנו עדיין מאמינים כי נשאר פוטנציאל לאפסייד (עליית ערך) נוסף" - כך ציינה טייווי רוזנר, אנליסטית במחלקת המחקר של הבנק הבריטי ברקליס, בסקירה מעודכנת שפירסמה אתמול על ארבעת הבנקים הישראליים הגדולים: הפועלים, לאומי, מזרחי טפחות ודיסקונט.

"למרות שינוי הדירוג שלנו לאחרונה, פער התמחור בין הבנקים הישראליים לאירופיים לא הצטמצם, ועדיין הפער הוא כמעט 35% במכפילי הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) ו-38% במכפילי רווח (יחס בין שווי שוק לרווח)", כתבו בברקליס, והוסיפו: "בעוד חלק מהפערים יכולים להיות מוסברים בבסיס עלויות גדולות יותר בבנקים הישראליים, אנחנו מאמינים כי התמחורים הנוכחיים אינם מביאים בחשבון את ההתקדמות שעשו הבנקים בכל הקשור בטיפול בעלויות והלימות הון. הם מגלמים מחיר הון (שיעור היוון שלפיו מהוונים את תזרימי המזומנים העתידיים) ברמות הכי גבוהות היסטורית".

בברקליס לא רואים כרגע שינוי במדיניות המוניטרית בנוגע לריבית, והם סבורים כי הרפורמות השונות שמקודמות בימים אלה ושנועדו להגביר את התחרותיות בענף הבנקאות - אינן צפויות להשפיע יתר על המידה על הבנקים הישראליים. הם אינם צופים גידול מהותי בהוצאות בגין הפסדי אשראי. בברקליס רואים את הפוטנציאל העיקרי לעליית שווי באמצעות המשך קיצוץ בעלויות. בהתאם לכך, ברקליס מעניקים "תשואת יתר" לבנקי לאומי ודיסקונט, וממשיכים להמליץ על מניית דיסקונט, המנוהל החל בתחילת 2014 בידי לילך אשר טופילסקי, כמניה מועדפת מבין מניות הבנקים הישראליים.

מנכ"לית בנק דיסקונט, לילך אשר-טופילסקי
מנכ"לית בנק דיסקונט. לילך אשר-טופילסקי צילום: דניאל בר און

"הנתונים הבסיסיים של הבנק השתפרו מאז שהמנכ"לית החדשה נכנסה לתפקיד. זה בא לידי ביטוי הן בטיפול בהון והן בפעילות הבנקאית. התוכנית האסטרטגית שהוצגה מתחילה כבר להראות סימני הצלחה. דיסקונט ממשיך בניסיונותיו לצמצם הוצאות, ואנחנו מעריכים שזה יבוא לידי ביטוי בתשואה על ההון שהבנק יציג ב-2016 ותסתכם ב-7.3%".

בברקליס העלו את מחיר היעד למניית דיסקונט מ-7.5 ל-8 שקלים - 7% יותר ממחירה בבורסה. מחיר זה מגלם לבנק שווי שוק של 7.7 מיליארד שקל ומשקף מכפיל הון של 0.6. את הסיכון העיקרי בדיסקונט רואים בברקליס אם יחלו בבנק שביתות כחלק מהמו"מ עם ועד העובדים בנוגע להסכמי שכר, האמורים להתבצע במחצית השנייה של 2015.

"אנחנו מייחסים את הביצועים העודפים במניית לאומי לכך שהבנק התגבר על שני אתגרים מהותיים ב-2014: הסדר עם רשויות האמריקאיות בכל הקשור לסיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמת מס (שעלה כ–400 מיליון דולר), והסכמי שכר עם ועד העובדים. אחרי ששני המכשולים האלו הוסרו, הבנק יכול להתמקד בפעילות הליבה הבנקאית ולהגדיל את התשואה להון", כתבו בברקליס.

בכל הקשור לסיכונים, בברקליס רואים את האתגר הגדול של לאומי בעמידה באתגרי ההון על רקע אימוץ תקני חשבונאות אמריקאיים (US GAAP) בכל הקשור לטיפול בזכויות עובדים. דבר זה, לפי ברקליס, יצריך מלאומי בקרה הדוקה יותר על נכסי סיכון וצמיחה רק בסגמנטים מסוימים. בברקליס מציינים כי לאומי נסחר כיום לפי מכפיל הון 0.76 הצפוי ל-2016. בברקליס מעריכים כי למניית לאומי יש פוטנציאל עלייה של 13%, כך שהבנק יוכל להיסחר לפי מכפיל הון של 0.85 על התוצאות של 2016. בהתאם לכך, בברקליס העלו את מחיר היעד למניית לאומי מ-16 ל-18 שקל - 11% יותר ממחירה בבורסה.

בעוד לאומי כבר כמעט סיים את כל ההסדרים מול הרשויות האמריקאיות, הפועלים ומזרחי טפחות נמצאים בעיצומו של התהליך. בהקשר לכך מציינים בברקליס, כי "על אף שמזרחי טפחות והפועלים הבהירו כי בשלב זה מוקדם להגיד אם הבנקים יספגו קנסות בגין החקירות, המניות שלהן הוכיחו כי הן רגישות לסוגיה הזאת. בזמן הפרסומים על הקנסות האפשריים, רשמו מניות הבנקים האלו ביצועי חסר לעומת הענף". עם זאת, בברקליס העלו את מחיר היעד למניית מזרחי טפחות, המנוהל בידי אלדד פרשר, מ-47 ל–52 שקל למניה - 7% יותר ממחירה בשוק. בברקליס הותירו המלצה "ניטרלית" למניית הבנק. בברקליס העלו את מחיר היעד למניית בנק הפועלים, המנוהל בידי ציון קינן, מ-20 ל–22 שקל - 3% יותר ממחירה בבורסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker