"המשקיעים הישראלים אוהבים קומבינות, הרוסים מעדיפים מזומן"

מייק אליס, מנהל ההשקעות הגלובליות בפיוניר המספקת שירות ניהול הון בהתאמה אישית, מספר על העדפות ההשקעה של לקוחותיו

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
דרור רייך

"למשקיע הישראלי אין העדפה לגבי סוג הנכס או אפיק ההשקעה - הישראלים אוהבים את הקומבינות: נדל"ן, כמובן, ואת הדברים המיוחדים, למשל אג"ח שקשה להשיג או תעודת סל בהנחה, ואת כל מה שיש לחברים שלהם, אבל טוב יותר"; כך מתאר מייק אליס, שהצטרף לפיוניר ב–2000, לאחר שנים בבנקאות פרטית ובענף הנאמנויות בבריטניה, וכעת מכהן כמנהל ההשקעות הגלובליות הראשי בחברה המספקת שירות ניהול הון בהתאמה אישית.

"הישראלי תמיד מחפש אחר 'קונץ־פטנט' או משהו חדשני וייחודי, ונרתע מגישת ההשקעות המסורתית ה'משעממת' - אף שגישה זו הוכחה היסטורית כאפקטיבית ביותר", אומר אליס. "אני זוכר שלקוח ישראלי אמיד מאוד הגיע לפגישה איתי, ובמשך חצי שעה התלונן וצעק כמעט על כל דבר: על ההשקעות בתיק, על התשואות ועל מה שאין ויש בתיק. כשסיים לצעוק, הוא קיבל הסבר מקצועי, יצא מרוצה ונפרד בחיוך ולחיצת יד. הוא קיבל טיפול פסיכולוגי בחינם, ואני נותרתי תשוש עם תחושה שכעת אני זה שזקוק לשיחה טובה עם מטפל", הוא נזכר.

כך מתארים בפיוניר את המשקיעים הישראלים, ומדגישים שקיימים הבדלים מהותיים בתפישת העולם של משקיעים ברחבי העולם. על פי ניתוח התיקים בפיוניר, המשרתת לקוחות אמידים בישראל ובעולם, ומנהלת נכסים בשווי של כ–6 מיליארד שקל, ניתן להבדיל בין המשקיעים באמצעות בחינת התיק הממוצע שלהם, בחירת מטבע הייחוס ותפישת הזמן של ההשקעות שלהם.

"הלקוח הישראלי שמספר על הפורטפוליו שלו, נוהג להחליף את מטבע התייחסות על פי הגבוה מבין האלטרנטיבות - כששער השקל גבוה, הוא ינקוב במחיר השקלי, וההפך. זה נובע מהנטייה של הישראלי להימנע מלהיות פראייר. משקיעים אחרים שלנו שאינם ישראלים נוהגים להשתמש במטבע אחיד להשקעותיהם: האמריקאים, הרוסים והדרום־אמריקאים נוטים להתייחס לתיקיהם בדולרים, הצרפתים ביורו, והבריטים בליש"ט", מספר אליס.

עוד עולה מהתיקים שמנהל אליס כי משקיעים מצרפת ומאמריקה הלטינית מעדיפים אג"ח - בעיקר בגלל השקיפות־ודאות של הקופון - ואפיק זה מגיע בממוצע ל–80% מתיק ההשקעות שלהם. "התושבים האמידים של אמריקה הלטינית לא סומכים על מבנים מורכבים או מסובכים של קרנות, בעיקר לאור השחיתות הרבה במדינות מוצאם", מסביר אליס.

משקיעים אנגלו־סקסים דווקא מעדיפות מניות וקרנות (60% מהתיקים). "הדבר נובע מהאוריינטציה לתעשיית הפיננסים במדינות אלו. הישראלי שנחשב סולידי ישקיע בתיקו רק 10% במניות, והמשקיע האמריקאי הסולידי ישקיע 40% במניות. רוב המשקיעים הרוסים לא סומכים על אף אחד, ומעדיפים בעיקר להשקיע במזומן דרך פיקדונות בבנקים. את הכסף שמיועד לפנסיה, הם משקיעים בדרך כלל בבנקים מחוץ למדינה בגלל בעיית היציבות הפוליטית והפיננסית", מפרט אליס.

מייק אליס

גם בתפישת הזמן ניכרים הבדלים בין המשקיעים. על פי פיוניר, המעסיקה כ–100 עובדים, "בעוד המשקיע האמריקאי מגדיר טווח ארוך כ–10 שנים - הרי שעבור המשקיע הישראלי מדובר בשלושה שבועות", מתבדח אליס.

בפיוניר, המנוהלת בידי דפנה גונן, אומרים כי "בעוד ללקוחות הישראלים לא ממש קריטי מי מנהל את ההשקעות, גבר או אישה, הרי שבתרבות הדרום־אמריקאית והרוסית מקובל שעסקים עושים רק גברים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker