לבנק גדול דרוש: חובב סיכונים לרכישת חוב 
של טייקון בצרות

העלייה במניית כלכלית באחרונה מלמדת שהשוק מאמין שבנק לאומי יצליח בסופו של דבר למצוא רוכש לחברה

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

מנייתה של חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים שבשליטת אליעזר פישמן (68.4%) עלתה אתמול ב–4.1% במחזור מסחר גבוה לממוצע בה של 4.4 מיליון שקל. בכך השלימה המניה קפיצה של 14.5% בתוך שבועיים לשווי חברה של 1.25 מיליארד שקל. שווי זה נמוך ב–38.5% לעומת הונה העצמי נכון לסוף מארס, ודומה לשווי הנכסי הנקי (לפי מודל NAV, המודד את הפער בין שווי נכסים להתחייבויות) של כלכלית ירושלים.

הקפיצה במניית כלכלית התבצעה מאז שנחשף 
ב–TheMarker כי בנק לאומי, המנוהל בידי רקפת רוסק עמינח, מגביר את הלחץ על פישמן, החייב לו כ–1.5 מיליארד שקל ואינו מסוגל לפרוע חוב זה. הגברת הלחץ באה לידי ביטוי בכך שהבנק מנהל בימים אלה מו"מ אינטנסיבי עם כמה משקיעים ישראלים וזרים, כמו אחים נקש, המעוניינים להשתלט על כלכלית — שכ–40% ממנה (מניות השליטה) משועבדות ללאומי כנגד החוב, והיתר משועבדות לבנקים אחרים.

המגעים למכירת כלכלית מתנהלים סביב שווי חברה של כ–1.5 מיליארד שקל. שווי זה אמור מצד אחד לשקף פרמיה על מחיר השוק, ומצד שני את הדיסקאונט הגלום בכך שכלכלית עלולה עדיין למחוק מהונה העצמי כמה מאות מיליוני שקלים נוספים בגין חשיפתה למשבר ברוסיה (שבה היא פועלת באמצעות מירלנד, הנמצאת בימים אלה בעיצומו של גיבוש הסדר לפריסת חובותיה לבעלי האג"ח בישראל בכמיליארד שקל) וחבר המדינות, שבה היא פועלת באמצעות סוויטלנד.

אליעזר פישמן ורקפת רוסק עמינח
אליעזר פישמן ורקפת רוסק עמינחצילום: דודו בכר

רוסק עמינח מכירה היטב את תיק האשראי של פישמן, שכן היא טיפלה בו כשהיתה ראש החטיבה העסקית בבנק ב–2004–2013. היא גם מכירה בכך שמצבו הפיננסי האישי של פישמן מאתגר. שכן הוא חייב לבנקים יותר מ–4 מיליארד שקל. כל עוד הוא ימשיך לשלוט בכלכלית, שווייה ילך ויידרדר, וכך גם שווי הבטוחות שבידי לאומי ילך ויידרדר, והעבירה את הטיפול במכירה ללאומי פרטנרס.

ואולם, ללחץ הזה יש סיבה נוספת. אחרי שהתמהמה כחצי שנה, נחוש לאומי להשלים את המכירה כבר בתקופה הקרובה, כדי ליהנות בדו"חותיו מריקוברי (הכנסות בגין גביית חובות שהופרשו בעבר), שעשוי להגיע לכמה מאות מיליוני שקלים — שכן הבנק הפריש כבר בגין החוב של פישמן כמיליארד שקל ואיכות הביטחונות שלו טובה יותר מזו של הפועלים שחשוף במספרים דומים. הבנק אמור לעשות זאת לפני שכלכלית, הסוחבת על גבה נכון לסוף מארס 2015 חוב פיננסי נטו של כ–3.6 מיליארד שקל (מתוך זה כ–2 מיליארד שקל לבעלי האג"ח), תיקלע לסחרור פיננסי ותיגרר להסדר חוב מול בעלי האג"ח. בתסריט כזה הביטחונות של לאומי יאבדו מאיכותם.

כחלק מהתזרים לתשלום החוב של כלכלית, שהאג"ח שלה נסחרות כיום בתשואות לפדיון של עד כ–10%, היתה אמורה להתבצע מכירה של זכויותיה בקניון Woodbine Mall בטורונטו, קנדה; עסקה שבה היתה אמורה כלכלית למכור את הנכס תמורת כ–400 מיליון שקל, ובכך ליהנות מתזרים חופשי לפני מס של 208 מיליון שקל. סכום זה אמור היה לסייע לכלכלית להתמודד עם פירעונות של כ–1.5 מיליארד שקל לבעלי האג"ח והבנקים עד מארס 2017. ואולם, בשבוע שעבר בוטלה העסקה, מה שיוצר לכלכלית ירושלים בור תזרימי.

מכירת כלכלית ירושלים היא משימה מורכבת ללאומי, שכן מי שישתלט על קבוצת כלכלית ירושלים (הכוללת את מירלנד, סוויטלנד וגם את השליטה במבני תעשייה ודרבן) יקבל לידיו מפתח לפורטפוליו נדל"ני גדול ומפוזר בישראל והעולם בשווי מאזני של כ–20.3 מיליארד שקל (מתוך זה חלקה של כלכלית הוא כ–7.6 מיליארד שקל) — שאמנם בשנים האחרונות לא טופל בצורה מיטבית, אך מגלם בתוכו פוטנציאל להעלאת ערך עתידית בעיקר ברוסיה.

מכשולים נוספים להשלמת העסקה הם השגת מימון מצד הרוכש, והסכמתו של פישמן לעסקה בין לאומי לרוכש פוטנציאלי, כשבמקביל הוא מחפש קונה לכלכלית ולנכסיה. בהתאם לכך, אותם הקונים, בהנחה שאינם פילנתרופים, מבינים כי מלבד התשלום על המניות, יש להזרים לתוך החברה כמה מאות מיליוני שקלים כדי להשלים את הפערים בתזרים המזומנים ולהוציא את החברה לדרך חדשה.

היות שכך, אותם הרוכשים יודעים לנתח את המצב ומנסים ללחוץ על לאומי כמה שאפשר. זאת משימה קשה למדי, כשהרוכש לוקח על עצמו סיכון של ממש. מכל מקום, העלייה במניית כלכלית באחרונה מלמדת שהשוק מאמין שלאומי יצליח בסופו של דבר למצוא רוכש לחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker