מזרחי טפחות מעמיד מימון של 600 מיליון שקל לעסקה לרכישת לומניס בידי XIO הפועלת בסין

הבנק יעמוד בראש הקונסורציום שאליו עשויים להצטרף מגדל, כלל ביטוח והראל ■ קרן XIO, הפועלת בעיקר מסין, רכשה בסוף השבוע מקרן ויולה ועופר הייטק את לומניס תמורת 510 מיליון דולר

מיכאל רוכוורגר

בנק מזרחי טפחות, המנוהל בידי אלדד פרשר, יוביל את קונסורציום המלווים למימון עסקת הרכישה של חברת המכשור הרפואי הישראלית לומניס בידי קרן ההשקעות הפרטית (פרייבט אקוויטי) XIO, הפועלת מסין ואירופה, תמורת 510 מיליון דולר. זאת אחרי שהציע תנאים מסחריים טובים יותר מאלו של בנקי לאומי ודיסקונט.

היקף המימון שתעמיד החטיבה העסקית של מזרחי טפחות, המנוהלת בידי אופיר מורד, הוא 160 מיליון דולר (כ–620 מיליון שקל). הוא יינתן לשש שנים ויכלול גם את מימון צורכי ההון החוזר של לומניס, המנוהלת בידי ציפי עוזר־ערמון. XIO היא קרן השקעות גלובלית המנהלת נכסים של כ–3 מיליארד דולר ומחזיקה משרדים בשנחאי, הונג קונג ולונדון.

ציפי עוזר ערמון, מנכ"לית לומניס
ציפי עוזר ערמון, מנכ"לית לומניסצילום: אייל טואג

כדי לפזר את הסיכון ולא לרתק יותר מדי הון לצורך העסקה - שכן בעסקות מסוג, שהן עסקות רכישת אמצעי שליטה, יש צורך בריתוק הון גבוה יותר לעומת מתן אשראי רגיל - פנה מזרחי טפחות לכמה גופים מוסדיים, ובהם מגדל, כלל והראל, שיצטרפו לעסקה. כמארגן קונסורציום המלווים, מזרחי טפחות ייהנה מעמלת ארגון העסקה, וכן מעמלת תפעול האשראי לאורך חיי ההלוואה.

כנגד האשראי יועמדו בטוחות (מניות של לומניס שתהפוך לחברה פרטית, וייתכן כי יינתנו ביטחונות נוספים). נקבעו גם התניות פיננסיות כמקובל בעסקות מימון מהסוג הזה.

אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחות
אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחותצילום: תומר אפלבאום

הפועלים, המנוהל בידי ציון קינן, הוא הבנק המממן של לומניס, בעוד המימון של מזרחי טפחות יחליף את המימון הקיים (שיגדל חלקית). בעקבות כך מזרחי טפחות יהפוך לבנק המלווה של לומניס, ויעניק לה את מכלול השירותים הבנקאיים. עסקה זו מצטרפת לכמה עסקות מימון של מזרחי, ובהן מימון של כ–800 מיליון שקל ליורוקום תקשורת ונדל"ן שבשליטת שאול אלוביץ' ומימון של כ–300 מיליון שקל לחברת נילית.

הפועלים השתתף באחרונה בעסקת הרכישה של השליטה בקונצרן המזון הגדול בישראל תנובה בידי ברייטפוד הסינית לפי שווי של 8.6 מיליארד שקל. במסגרת עסקה זו הפועלים הסכים להתפשר על הריביות ששילמו הבעלים הקודמים של תנובה - קרן איפקס ומבטח שמיר - לבנק לאומי, ונטל את ההובלה בקונסורציום שהעמיד כ–2 מיליארד שקל לחברה האם של תנובה. עם זאת, הוויתור על מימון תנובה לברייטפוד אין פירושו שבעתיד לאומי, שפתח בשנה שעברה נציגות בשנחאי, לא יממן חברות סיניות המעוניינות להשקיע בישראל.

מכירת לומניס, שייצרה ב–2014 הכנסות של 290 מיליון דולר ו–EBITDA (רווח תפעולי תזרימי בניכוי הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) של 32 מיליון דולר, אמנם נעשתה בפרמיה של 16% על המחיר המניה ערב הדיווח על העסקה, תוך שהיא מניבה לבעלי המניות הגדולים שלה ויולה ועופר הייטק תזרים של 183 ו–122 מיליון דולר בהתאמה - אך למשקיעים שהחזיקו בה בעשר שנים האחרונות היא הניבה תשואה נמוכה משמעותית ממדדי היחס.

את לומניס ייצג בעסקה בנק ההשקעות גולדמן סאקס ועוה"ד דן שמגר ואריאל עמינצח ממשרד מיתר. את XIO ייצגו בנק מורגן סטנלי ועוה"ד דוני טולדנו ושרית מוסיוף ממשרד צלרמאייר־פילוסוף. את מזרחי טפחות ייצגו עוה"ד של הבנק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker