מאבק טבע־מיילן: מנכ"ל פריגו דחה שלוש פעמים בקשה לפגישה עם רוברט קורי

מיילן מגלה בטיוטת זימון לאסיפה שפירסמה באתר רשות ני"ע האמריקאית, כי אינה זוכה לכל שיתוף פעולה של פריגו בביצוע בדיקת נאותות ■ מיילן מכינה את בעלי המניות לאפשרות של הפעלת גלולת הרעל בידי הקרן ההולנדית

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

החלטתה של חברת אבוט לתמוך בדירקטוריון מיילן ולהצביע בעד רכישת פריגו, ייצרו מקדמה חשובה בניסיונו של הדירקטוריון להדוף הצעת רכש עוינת של חברת טבע באמצעות רכישת פריגו. אלא שגם אם תמיכתה של אבוט, המחזיקה ב–14.5% ממניותיה של מיילן, תיתן בידי הדירקטוריון את הרוב של 50.01% מבעלי המניות של מיילן הדרוש לאישור העסקה, עדיין נותרה משוכה גבוהה: תמיכה של 80% מבעלי המניות של פריגו.

קל זה לא יהיה, אם לשפוט מחומרים הנוגעים לעסקת מיילן־פריגו, ונכללים בטיוטת זימון לאסיפה בעלי המניות שתצביע על רכישת מיילן. הטיוטה פורסמה בסוף השבוע באתר של רשות ניירות ערך האמריקאית. הפרק שדן ברקע למיזוג המוצע בין מיילן לפריגו חושף התנגדות עיקשת של ג'ו פאפא, יו"ר ומנכ"ל פריגו, להיפגש עם בכירי מיילן ועם יועציה כדי לדון בעסקה אפשרית.

המסמך מבהיר כי מיילן לא זכתה לשיתוף פעולה של פריגו בכל הנוגע לביצוע בדיקת נאותות, ועל כן בדיקה זו נערכה על בסיס חומרים פומביים בלבד; מצב שעלול לחשוף את מיילן לתביעות וחבויות אפשריות אם תשלים את הרכישה. המסמך מגלה כי בניגוד לדבריו של רוברט קורי, הצעת הרכש שפירסמה מיילן ב–8 באפריל לא היתה המשך טבעי להתדיינות ממושכת בין השניים. המגע הראשון המתועד בין קורי, יו"ר מיילן, לפאפא בנוגע לעסקה אפשרית בין שתי החברות היה באביב 2014 — והסתיים ללא תוצאות, כמו שיחות דומות בעבר. רק שנה מאוחר יותר שלח קורי לפאפא מכתב, ובו הוא מציע שמיילן תרכוש את פריגו תמורת 205 דולר למניה, ומסביר כי לחברות יש תרבות משותפת ופעילויות משלימות הן ברמה הגיאוגרפית והן בכל הקשור למוצרים.

במכתבו הבהיר קורי ששלושת התפקידים הבכירים בחברה הממוזגת יישמרו לו עצמו, להת'ר ברש, מנכ"לית מיילן, ולראג'יב מאליק, נשיא מיילן. פאפא, לפי המכתב, יתכבד בתפקיד יו"ר משותף. ייתכן שחלוקת תפקידים מאוזנת זו עמדה ברקע התקשורת הלקויה בין שני הצדדים אחר כך. מיילן לא המתינה לתגובת דירקטוריון פריגו, ויומיים מאוחר יותר פירסמה מיילן את כוונתה לרכוש את החברה.

קורי ופאפא החליפו הודעות מייל בין 11 ל–12 באפריל, שבהן ביקש קורי להיפגש פנים אל פנים עם פאפא כדי לדון בפרטי ההצעה, אך פאפא סירב. ב–21 באפריל הודיעה פריגו על דחיית ההצעה הראשונה לרכישתה תמורת 60 דולר במזומן ו–2.2 מניות מיילן לכל מניית פריגו. באותו יום קיבל קורי מכתב מארז ויגודמן, מנכ"ל טבע, ובו הוא מביע עניין לא מחייב לרכוש את מיילן תמורת 82 דולר למניה בחלוקה שווה בין מזומן למניות, כשבמקביל פירסמה טבע הודעה לעיתונות.

קורי התקשר מיידית לוויגודמן ויזם פגישה שנערכה ב–24 באפריל בניו יורק. הצעתה של טבע נדחתה רשמית ב–27 באפריל בידי דירקטוריון מיילן במכתב בוטה ורווי עלבונות לטבע ולבכיריה. ממש באותו יום פנה שוב קורי לפאפא, הביע את אכזבתו מחוסר נכונותו לדון מהותית בעסקה, וביקש שוב לזמן פגישה בין השניים; הצעה שנדחתה מיני וביה בידי פאפא.

פאפא לא 
סירב ישירות

החיזור של בכירי מיילן אחרי פאפא נמשך בכינוס הפארמה של מריל לינץ' בנק אוף אמריקה ב–12–13 במאי, כאשר ברש ניהלה שיחה קצרה עם פאפא, וביקשה להיפגש עמו. הפעם פאפא לא סירב ישירות, אבל המפגש החטוף לא הביא לפגישה. גם הניסיון של גולדמן סאקס, בנק ההשקעות של מיילן, ליזום פגישה עם מורגן סטנלי, בנקאי ההשקעות של פריגו, בשיחה טלפונית ב–12 ביוני — הושב ריקם יום למחרת בהודעת מייל, שבו כתב נציגה של מורגן סטנלי כי פריגו אינה רואה כל סיבה לקיומה של פגישה כזו בשלב זה.

המסמך שפירסמה מיילן רומז עוד על האפשרות שהקרן המיוחדת שהקימה החברה באפריל 2015 תפעיל את גלולת הרעל ותרכוש 50% מזכויות ההצבעה בחברה במחיר של יורוסנט למניה. מיילן מציינת שרק מי שיחזיק במניות מיילן ביום הקובע שלא פורט בחומרים שפורסמו, יוכל להשתתף בהצבעה. ואולם, המגבלה של אחזקה במניות החברה ביום הקובע אינה תקפה לבעלי המניות בעלות זכויות ההצבעה המיוחדות. פטור זה יאפשר לקרן, שמנוהלת בידי ארבעה מנהלים חיצונים לממש את אופצית הרכש ל–50% מזכויות ההצבעה גם לאחר היום הקובע, למשל בתגובה לצעדים שתנקוט טבע.

טיוטת הזימון מגלה עוד שהחוק ההולנדי אינו מתיר להצביע באסיפת בעלי המניות המיוחדת על כל עניין, למעט זה שמופיע בזימון לאסיפה — אלא אם כל בעלי המניות של החברה נוכחים או מיוצגים באסיפה, וכל בעלי המניות ללא יוצא מן הכלל תומכים בהצבעה על נושא נוסף. המשמעות היא שטבע לא תוכל להעלות לסדר יומם של בעלי מניות מיילן הצעה להירכש בידי טבע ולקיים בדרך זו משאל על העסקה המועדפת עליהם.

עוד נקבע בטיוטת הזימון, כי על פי החוק ההולנדי, היום הקובע יהיה 28 יום לפני המועד המתוכנן של האסיפה הכללית שלא מן המניין. על כן, אם תקבל מיילן את ההיתר מרשות ניירות ערך לקיים את האסיפה — היא תוכל להגביל את זכות ההשתתפות של טבע באסיפה לאותן מניות שנרכשו 28 יום לפחות לפני מועד האסיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker