הנהלת הבורסה: "שותפויות הגז ונפט יוכלו להשקיע גם בפרויקטים מחוץ לישראל"

למרות שרק עתה הוסרו המגבלות, שותפויות הגז של קבוצת דלק כבר השקיעו עשרות מיליוני דולרים בקידוחים בקפריסין, הודות להנחיות זמניות של הבורסה ■ חני שטרית-בך, סמנכ"לית בכירה בבורסה: "אנו מקווים שהמהלך גם יביא לרישום של שותפויות חדשות בתל אביב"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יוזמה משותפת של הבורסה ורשות ניירות ערך תאפשר בראשונה לשותפויות מוגבלות העוסקות בחיפושי נפט וגז (דוגמת ישראמקו, מודיעין, דלק קידוחים, אבנר, רציו וכו') לגייס כסף עבור פרויקטים שיבוצעו מחוץ לישראל.

עד עתה, האפשרות לגייס כסף מהציבור באמצעות שותפות (ולא חברה בע"מ) הוגבלה בתקנון הבורסה לשותפויות חיפושי גז ונפט הפועלות בישראל או לשותפויות להפקת סרטים, וזאת בהתאם להחלטת המדינה לעודד את שני התחומים באמצעות הטבות מס.

ההחלטה להרחיב כעת את אפשרות גיוס ההון גם מעבר לתחומים המקוריים התקבלה לאחר שבחודש פברואר השנה נכנס לתוקף חוק השותפויות החדש ("תיקון פקודת השותפויות"), במסגרתו הורחבו ועודכנו מנגנוני הממשל התאגידי בשותפויות. בבורסה סבורים כי המנגנונים החדשים שמוסדו בחוק מבטיחים הגנה טובה יותר על המשקיעים מקרב הציבור, ולכן ניתן להסיר את מגבלת ההשקעה שהיתה נהוגה עד כה.

צילום: אלבטרוס

מנגנון השותפות, כתחליף לחברה בע"מ, מאפשר ליזם לשלוט בפעילות חיפושים באמצעות החזקה הונית נמוכה מאוד. השליטה מתאפשרת הודות לשותף הכללי - חברת ניהול של השותפות - המוגדרת כחלק מההתאגדות.

בבורסה הדגישו כי מנגנון השותפות מתאים לתחום החיפושים, וזאת בשל מאפייניו הייחודיים, הכוללים צורך בהשקעות עתירות הון שלא ניתן לממנם באמצעות חוב; תקופה ממושכת ממועד ההשקעה ועד למועד שבו הפרויקט מניב הכנסות; סיכון גבוה הגלום בתחום; ההתמחות הנדרשת בשלבי הפיתוח והחיפוש; והסיכונים המסחריים הנובעים מעיכובים בלתי צפויים.

למרות שרק עתה הוסרו ההגבלות החוקיות, שותפויות הגז של קבוצת דלק – אבנר ודלק קידוחים – כבר השקיעו בעבר עשרות מיליוני דולרים בקידוחים שבוצעו בשטחי רישיון בלוק 12 שבקפריסין.

הפעילות מחוץ לישראל התאפשרה הודות להנחיות זמניות של הבורסה, בהן אושר לשותפויות להשקיע בפרויקטים הסמוכים למים הכלכליים של ישראל (למשל: קפריסין, לבנון ומצרים), במטרה לבדוק היתכנותם של מאגרים הגולשים לתחומי המדינה.

חני שטרית-בך, סמנכ"לית בכירה ומנהלת המחלקה הכלכלית בבורסה הסבירה כי "הרחבת הפעילות מחוץ לישראל, תאפשר לשותפויות הקיימות לצמוח ולפזר סיכונים בתחום. אנו גם מקווים שהמהלך יביא לרישום בבורסה של שותפויות חדשות בתחום הגז והנפט", הוסיפה. רו"ח אביבה בן משה, ראש תחום גז ונפט ברשות ני"ע, ציינה כי "עם השלמת תיקון פקודת השותפויות, הרשות מצאה לנכון לאפשר לשותפויות קיימות או חדשות להשקיע בנכסי נפט וגז גם מחוץ לגבולות ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker