טסים לחו"ל? מה כדאי יותר, להוציא מזומן מהכספומט המקומי - או לגהץ?

תעריפי העמלות של חברות כרטיסי האשראי פורסמו השבוע ומתגלה פער של עד 30% על עמלות המרה בין כרטיסי אשראי שונים; החברות פירסמו גם תעריפים חדשים לגבי העלויות של ביצוע משיכת מזומנים ממכשירי כספומט (ATM) בחו"ל

סיון איזסקו
שתפו בפייסבוק

חברות כרטיסי האשראי פירסמו השבוע את תעריפוני העמלות החדשים, שאמורים לאפשר ללקוחות להשוות בקלות רבה יותר בין החברות.

מהתעריפונים של החברות עולה כי קיים פער של עד 30% בעמלות המרה של עסקות בכרטיסי אשראי בחו"ל. ישראכרט ואמריקן אקספרס הן החברות הזולות ביותר והן גובות עמלת המרה בשיעור של 2.3% מהיקף העסקאות בבתי עסק בחו"ל. כאל ודיינרס גובות 2.5% ואילו לאומי קארד היא החברה היקרה בענף כשהיא גובה עמלת המלה של 3% מכל עסקה בבית עסק בחו"ל.

כרטיסי אשראי
כרטיסי אשראיצילום: בלומברג

התעריפונים החדשים פורסמו בעקבות הוראה של המפקח על הבנקים דודו זקן שביקש להכניס שקיפות בתעריפונים. עד כה לכל חברה היה מנגנון אחר לחישוב שער המטבע – מנגנון שייקר את עלויות ההמרה מעבר לעמלה שהופיע בתעריפון. המפקח קבע כי החל מה-1.7 ייכנס לתוקף התעריפון החדש במסגרתו החברות ייגבו מהלקוחות עמלת המרה בלבד, כאשר שער ההמרה יהיה השער היציג המפורסם על ידי בנק ישראל, ואם מדובר במטבע שלגביו לא מתפרסם שער יציג ההמרה תתבצע על פי שער ההמרה שמפרסמים הארגונים הבינלאומיים – ויזה, מסטרקארד אמריקאן אקספרס ודיינרס, בהתאם למותג הכרטיס.

על פי בדיקה של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, המרה על פי השער שמפרסמים הארגונים הבינלאומיים דומים לשערי המטבע היציגים, כלומר חיוב הלקוח על פי מנגנון זה לא מייצר עלויות נוספות מעבר לעמלת ההמרה שהחברות פרסמו.

משמעות המספרים היא כי לקוח שיטוס לאירופה ויבצע רכישה בבית עסק בסכום של 230 אירו (1,000 שקל לפי השער היציג 4.3484), ישלם 1,023 שקל אם הוא ביצע את העסקה באמצעות כרטיסי ישראכרט או אמריקאן אקספרס. אותו הלקוח ישלם 1,025 שקל אם הוא ביצע את העסקה באמצעות כרטיס כאל או דיינרס. לקוח שיבצע את הרכישה באמצעות כרטיס לאומי קארד ישלם 1,030 שקלים.

החברות פירסמו גם תעריפים חדשים לגבי העלויות של ביצוע משיכת מזומנים ממכשירי כספומט (ATM) בחו"ל. בכל המקרים משיכת מזומנים ממכשיר הכספומט אינה זולה מביצוע העסקה בכרטיס אשראי בבית העסק. לאומי קארד גובה את עמלת המשיכה (כוללת בתוכה עמלת המרה) הזולה מבין שלוש החברות – עמלת משיכה בשיעור של 3%  מהיקף המשיכה. כאל ודיינרס גובות עמלת משיכה של 3.85% מהיקף המשיכה וישראכרט ואמריקאן אקספרס גובות 3.9%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker