הסיבובים הפיננסיים של זוהר לוי בלונדון סידרו לו מניות בשווי 500 מיליון שקל

אחרי זינוק של 430% בשלוש שנים הגיע שווייה של חברת הנדל"ן סאמיט אחזקות ל–1.2 מיליארד שקל ■ הנהנה העיקרי - בעל השליטה, זוהר לוי, המחזיק ב–41% ממניות החברה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

ותיקי שוק ההון הישראלי זוכרים, מן הסתם, את קבוצת החברות "פלד־גבעוני" שקרסה ברעש גדול לפני כ-13 שנה. כונסי הקבוצה, ד"ר שלמה נס וחיים קמיל, מכרו לאחר זמן מה את אחת מחברות הקבוצה, חייל אחזקות, לאיש העסקים רו"ח זוהר לוי בסכום זעום.

לחברה היו אז חובות בסכום של יותר מ-370 מיליון שקל ונכסים, שהוערכו בשווי של כ-200 מיליון שקל. על בסיסה של אותה חברה בעייתית עשה לוי חיל. חייל שהפכה בינתיים לסאמיט, הצליחה לגייס הון רב בבורסה של לונדון, להשקיע בנדל"ן בגרמניה, לקרוס, להימחק מהמסחר, להנפיק שוב בלונדון ולגייס מאות מיליוני שקלים באג"ח בישראל.

רבים מהמשקיעים בחברה־הבת, סאמיט גרמניה, איבדו עשרות אחוזים מהשקעתם בעת המשבר הגדול שהתרחש ב–2008, אבל לוי, לעומת זאת, הפך בזכות הסיבובים הפיננסיים האלה למולטי מיליונר. 41% המניות שמחזיק לוי בסאמיט, שוות כיום כ–500 מיליון שקל.

סאמיט נהנית בשנים האחרונות מרוח גבית חזקה. מנייתה זינקה בתוך שלוש שנים ב-430%, וכיום החברה נסחרת בשווי של 1.2 מיליארד שקל. עם זאת, גם לאחר שבשנה האחרונה טיפסה המניה ב-35%, החברה עדיין נסחרת מתחת להון העצמי שלה שמגיע לכ-1.67 מיליארד שקל.

סאמיט אחזקות נדל"ן עוסקת באחזקה, ניהול והשבחה של נכסים מניבים בישראל ובגרמניה. החברה מחזיקה כיום 111 נכסים, הכוללים כ-812 אלף מ"ר להשכרה. לחברה יש קרקעות בשטח של כ-1.3 מיליון מ"ר, והיא מייצרת NOI (הכנסות תפעוליות נטו) בקצב שנתי של כ-212 מיליון שקל בשנה.

לוי (48), שנשוי לבתו של היזם ואיש הנדל"ן יעקב אנגל, כיהן בעבר בתפקיד סמנכ"ל הכספים בקבוצת אנגל. אנגל מכר את עסקיו ברווח גדול ב-2006 לאיש העסקים מחו"ל שעיה בוימלגרין שהסתבך בהשקעות כושלות בישראל.

לוי עזב את קבוצת אנגל לפני כ-13 שנה ויצא לדרך עסקית עצמאית עם רכישתה של חייל שהפכה, כאמור, לסאמיט אחזקות.

מהלכי ההשבחה
 של זוהר לוי

לוי ייצב את פעילותה של חייל-סאמיט, מימש נכסים שלה, הגיע להסדרי פריסת חובות ומחיקות מול הנושים, הכניס שוכרים חדשים לכמה מהנכסים וייצב את החברה. את קפיצת המדרגה ביצע לוי ב-2004, כאשר הוביל את סאמיט לשוק הנדל"ן של גרמניה. באותה העת החלו ישראלים נוספים ברכישת נכסים בגרמניה, ובהם יקיר גבאי שבנה אימפריית נדל"ן ומלונאות, וקבוצת בראק אן.וי של שמעון ויינטרוב ורונן פלד.

שוק הנדל"ן המניב של גרמניה לא משך אז השקעות זרות רבות, והיזמים מישראל הסתערו עליו בשמחה. בשנים 2005–2007 רכשה סאמיט אחזקות נכסים מניבים בגרמניה בעלות כוללת של כ-3 מיליארד שקל. את ההון לרכישת הנכסים גייס לוי בלונדון.

בשנים 2005–2007 ביצעה החברה־הבת, סאמיט גרמניה, שלושה סבבים של גיוסי הון במניות בסכום כולל של כ-300 מיליון יורו (כ-400 מיליון דולר). הגיוסים הוצעו בבורסת AIM של לונדון שמקילה מאוד עם מנפיקים זרים - הן בגיוסי הון והן בעסקות בעלי עניין. גיוסי ההון דיללו את חלקה של סאמיט בחברה־הבת הגרמנית לפחות מ-20%. סאמיט אחזקות העלתה לעצמה כספים מהחברה־הבת, כאשר מכרה לה נכסים שבהם החזיקה; מכירות אלה הניבו לסאמיט רווחים נאים על נכסים שרכשה בעבר.

ב-2008 היכה המשבר בשוקי האשראי והנדל"ן של אירופה. סאמיט לא חמקה ממנו, ושווייה קרס בכ-75% לעומת שווייה בהנפקה - ל-75 מיליון יורו בלבד. לוי מיהר לנצל את הירידות, כאשר בעת המשבר רכשה סאמיט אחזקות בשוק מניות של סאמיט גרמניה והגדילה את אחזקתה בה לכ-30%.

באפריל 2009 ביצעה סאמיט הצעת רכש מלאה לסאמיט גרמניה ומחקה אותה מהמסחר. המניות נרכשו במחיר של 21 יורוסנט למניה - מחיר שהיה נמוך בכ-67% מההון העצמי למניה של סאמיט גרמניה, והשווי שלפיו נמחקה הגיע לכ-58 מיליון יורו. המחיר שיקף הפסד של 70% לעומת מחירה של סאמיט גרמניה בהנפקה. לוי גם נהנה באותן שנים ראשונות מדמי ניהול נאים שהגיעו לכמה עשרות מיליוני שקלים על פני כמה שנים.

רכישת החברה־הבת השתלמה מאוד לסאמיט. בקופתה של סאמיט גרמניה נחו אז יותר מ-100 מיליון יורו פנויים. לוי ניצל את המשבר והמשיך לרכוש נכסים ולהשביחם, תוך שהוא נהנה גם מהריבית הנמוכה שאיפשרה לו למנף את ההון של סאמיט לעסקות נוספות.

לאחר ההתאוששות בשווקים חזר לוי לשוק ההון הבריטי, ובתחילת 2014 הנפיקה סאמיט גרמניה שוב את מניותיה בבורסת AIM וגייסה 35 מיליון יורו לפי שווי חברה של 185 מיליון יורו (כ-900 מיליון שקל). הגיוס נעשה לפי שווי כפול מזה שלפיו נמחקה החברה מהמסחר ב-2009.

גם החברה־האם סאמיט אחזקות גייסה אז הון במניות בסכום של 40 מיליון שקל. לאחר ההנפקה שבה סאמיט גרמניה וגייסה ממשקיעים בינלאומיים 120 מיליון יורו נוספים. מתחילת 2015 עלתה מניית סאמיט גרמניה ב-30%, והחברה נסחרת כיום סביב שווי של כ-420 מיליון יורו. סאמיט אחזקות מחזיקה כיום ב-50% מסאמיט גרמניה.

העסקות של סאמיט גרמניה כללו קנייה של נכסים רבים שהחזיקו הבנקים בגרמניה במחירי הזדמנות; אחד הנכסים הוא תיק נכסים בשם ולנטיין שנרכש תמורת 45 מיליון יורו. תיק זה כולל 11 נכסים ברחבי גרמניה בשטח להשכרה של כ-90 אלף מ"ר, ושיעור התפוסה בהם בעת הרכישה הגיע לכ-71%. עסקה זו הניבה לסאמיט רווח של כ-30 מיליון יורו בזכות העלייה בשווי הנכסים. ביולי 2014 רכשה סאמיט נכס בפרנקפורט בכ-13 מיליון יורו.

סאמיט שיפרה את תפעול הנכסים. החברה חתמה על כ-300 חוזים חדשים בשטח של כ-200 אלף מ"ר והעלתה בשנה האחרונה את שיעור התפוסה בנכסי הליבה מכ-87% לכ-90%. הצעדים הפיננסיים של סאמיט כללו גם מימון מחדש לחוב העיקרי שלה בסכום של 268 מיליון יורו והקטנתו ל-240 מיליון יורו, תוך הפחתת הריבית השנתית על החוב ל-3.14% בלבד. במקביל, גייסה סאמיט בישראל 350 מיליון שקל באג"ח.

השיפור בהכנסות ובתזרים של סאמיט שיפר את יחסי המינוף, ויחס החוב למאזן שלה ירד לכ-50% - מה שסייע להעלאת דירוג האשראי של החברה ל-A1 על ידי מידרוג. לחברה יש כיום מזומנים פנויים לרכישות בסכום של כ-600 מיליון שקל. מחזיקי האג"ח של סאמיט נותנים אמון בכושר ההחזר שלה, והאג"ח של החברה נסחרות בתשואות לפדיון של עד 5%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker