ועדה בבנק לאומי: לא היה כשל בהלוואה לנוחי דנקנר וגנדן - רק טעות עסקית

בשנת 2008 בעת שרקפת רוסק-עמינח שימשה כראש החטיבה לבנקאות עסקית, הגיש דנקנר בקשה כי הבנק ישחרר את הדיבידנדים שיגיעו לגנדן מאי.די.בי. רוסק-עמינח המליצה לאשר את הבקשה

סיון איזסקו
סיון איזסקו

לא נמצאו כשלים בקבלת ההחלטות בבנק לאומי בפרשת גנדן - כך קבעה ועדה דירקטוריונית בדו"ח שהגישה לבנק לפני שנה וחצי.

כזכור חברת גנדן, החברה שבאמצעותה נוחי דנקנר החזיקה בשליטה בקבוצת אי.די.בי, הגיע לחדלות פירעון והותירה אחריה חובות בסכום של כ-450 מיליון שקל לבנק לאומי. לפי הסכם ההלוואה המקורי, ההלוואה אמורה היתה להיפרע מהדיבידנדים שאי.די.בי אחזקות תחלק.

גליה מאור ורקפת רוסק עמינח
גליה מאור, מנכ"לית לאומי, ורקפת רוסק עמינח, ראש החטיבה העסקית בזמן ההלוואה לגנדןצילום: אביב חופי

אולם בשנת 2008 בעת שרקפת רוסק-עמינח שימשה כראש החטיבה לבנקאות עסקית, הגיש דנקנר בקשה כי הבנק ישחרר את הדיבידנדים שיגיעו לגנדן מאי.די.בי. רוסק-עמינח המליצה לאשר את הבקשה והעלתה אותה לאישור ועדת האשראי הדירקטוריונית, שאישרה את בקשתו של דנקנר.

בשנים 2008 עד 2010, אי.די.בי חילקה דיבידנדים בסכום עצום של כ-1.75 מיליארד שקל. מתוך סכום זה כ-960 מיליון שקל הגיעו לקופתה של גנדן. לפי הסכם ההלוואה המקורי, תקבולי דיבידנדים אלו אמורים היו להוביל לחיסול החוב לבנק ואילו תיקון הסכם ההלוואה שנעשה ב-2008 הוביל למצב שההלוואה לא נפרעה עד היום.

לפני כשנתיים הבנק הקים ועדה שתבחן האם ההחלטה משנת 2008 לשחרר את הדיבידנדים היתה תקינה. בראש הוועדה עמד הדירקטור בבנק פרופ' ידידיה שטרן וחברי הוועדה היו הדירקטורים חיים סאמט, דוד אבנר, יואב נרדי ועמוס ספיר. הוועדה הגיע למסקנה כי מדובר היה בטעות עסקית, ולא ברשלנות או כשל מערכתי.

"הוועדה ראיינה הרבה אנשים ולא מצאה כלום. בוודאי שזו היתה טעות עסקית, אבל בעת קבלת ההחלטה אי.די.בי היתה חברה איתנה מאד, שווי האחזקה של גנדן באי.די.בי היה גבוה פי כמה מהיקף החוב ובאותם הימים היה לא כל סממן למשבר שאליו אי.די.בי נקלעה כעבור כמה שנים. האם בדיעבד זו היתה החלטה שגויה? בוואי שכן, אבל לצערי טעויות עסקיות נעשות כל הזמן. אבל בפרספקטיבה של מועד קבלת ההחלטה זו היתה החלטה תקינה", אמר בכיר בבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ