אקזיט ללאומי בכביש 6: סיכם על מכירת אחזקותיו תמורת כ-356 מיליון שקל

לאומי פרטנרס תרשום בעקבות המכירה רווח לפני מס של כ-100 מיליון שקל ■ האחזקות בכביש 6 נמכרות לפי שווי תפעולי של כ-4 מיליארד שקל ■ המימוש יאפשר ללאומי לפנות הון למתן אשראי ולהשקעות חדשות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
מיכאל רוכוורגר

בנק לאומי, המנוהל על ידי רקפת רוסק עמינח, ממשיך במסע מימושים של השקעות ריאליות בכדי להגדיל את הלימות ההון לצורך מתן אשראי וביצוע השקעות ריאליות חדשות . לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של לאומי, המנוהלת על ידי ירון בלוך ונמצאת בראשות פרופ' דני צידון, חתמה הערב על העסקה למכירת אחזקותיה בכביש חוצה ישראל (כביש 6 – כ- 9.7%) לידי קבוצת משקיעים בראשות הפניקס, ביטוח ישיר וקופות גמל של עובדי לאומי (המנוהלות על ידי פסגות).

תמורת המניות בכביש 6  מקבלת לאומי פרטנרס כ-356 מיליון שקל ותרשום בעקבות כך ברבעון השלישי של 2015 רווח לפני מס של כ-100 מיליון שקל.

המגעים עם המוסדיים התנהלו סביב שווי תפעולי של כ-4 מיליארד שקל לכביש 6 – זאת בדומה לשווי שלפיו בוצעה בתחילת השנה העסקה למכירת אחזקתה של קרן תש"י (תשתיות ישראל) המנוהלת על ידי ירון קסטנבאום, לידי כלל ביטוח, תמורת כ-135 מיליון שקל - עסקה שגילמה לרוכש תשואה של כ-7% שהנה תשואה יחסית אטרקטיבית עבור גופים מוסדיים בתקופה שבה ריביות נמצאות ברמות שפל.

כביש 6
כביש 6צילום: עופר וקנין

כביש 6 מוחזק היום ב-51% על ידי קבוצת תש"י דרכים בראשות הראל וגופים מוסדיים כשקרן תש"י משיכה לנהל עבור הקבוצה את האחזקה בכביש 6 תמורת דמי ניהול והצלחה. קרן נוי מחזיקה ב-49% נוספים.

לאומי פרטנרס רכשה  את המניות של כביש 6 בשתי פעימות: ב־2010 היא רכשה מניות ב־127 מיליון שקל מידי אפריקה ישראל, ובסוף 2012 - עסקה שגילמה לכביש שווי תפעולי של כ-2.5 מיליארד שקל. העלייה של למעלה מ-50% בשווי הכביש בתוך 3 שנים נובעת מסביבת הריביות הנמוכה השוררת כיום במשק ושמסייעת להיוון תזרימי מזומנים שמייצר הכביש בריביות נמוכות יותר.

לפי הערכות, הכביש מחלק כיום דיבידנדים שנתיים של כ-80 מיליון שקל. בלאומי פרטנרס תכננו למכור את האחזקות בכביש 6 בשנה הבאה אך בשל צרכי ההון של בנק לאומי החליטו להקדים את התהליך. לאומי עדיין חשוף לכביש 6 באמצעות אשראי של מאות מיליוני שקלים לחוב של דרך ארץ וכן לאומי פרטנרס משלימה בימים אלה השקעה של כ-80 מיליון שקל בחברה הזכיינית בראשות שפיר הנדסה לסלילת חלקו הצפוני של כביש 6 .

לאומי ביצע במהלך 2015-2013 שורה ארוכה של מימושים בהיקף של כ-3 מיליארד שקל ובהמשך השנה צפוי למכור גם את יתרת האחזקות בחברות אחיות החברה לישראל (11%) וקנון הולדינגס. כמו כן לאומי פרטנרס בצעה ב-2014-2013 השקעות חדשות כמו נילית, סינמה סיטי ואחרות בהיקף של כ-730 מיליון שקל ובימים אלה בוחנת השקעות חדשות. לפי מדיניות השקעות ריאליות החדשה שווי התיק של לאומי יעמוד על כ-2.5-3 מיליארד שקל בספרים והשקעה בודדת תתבצע בהיקף של 40-250 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker