חם בשמש: מו"מ ל-3 עסקות ענק סולאריות

אספן, כלל תעשיות, L.R וחביב לוי מנהלים מגעים מתקדמים למכירה של פעילויות סולאריות בשווי כולל של מאות מיליוני שקלים

שלוש עסקות נרקמות בימים אלו בתחום האנרגיה הירוקה, ואמורות ככל הידוע להיחתם עד סוף יוני, כך נודע ל–TheMarker. העסקה הראשונה היא של חברת שדה אליהו, שנמצאת בבעלות איש העסקים הירושלמי חביב לוי. לוי הוא סיטונאי תרופות באזור מרחב ירושלים ובעל חברת ל.ח בריאות ירושלים. בבעלות החברה שני מתקנים סולאריים. הראשון הוא באזור שדמות מחולה והשני בפצאל. המתקן הראשון הוא מתקן קרקעי המייצר 15 מגה־ואט, והשני מייצר 630 קילו־ואט.

לוי נמצא בשלבי מכירה מתקדמים של שני המתקנים האלו, כשהקונה יקבל את המתקנים רק במועד חיבורם לרשת החשמל. לוי עתיד לבצע את מכירת שני המתקנים לפי שווי של 40 מיליון שקל.

המיוחד בצמד המתקנים האלה הוא השימוש בטכנולוגיה שפותחה בידי סולאר הדג' הישראלית. מדובר בטכנולוגיה חדשנית, המפתחת מערכות בקרה ללוחות סולאריים כך שהיא יודעת להצביע על התקלה ברמת הפנל הבודד - בניגוד למערכות הקיימות כיום. סולאר הדג' נסחרת בבורסת נאסד"ק לפי שווי של 1.5 מיליארד דולר.

פאנלים סולאריים במושב במרכזצילום: עופר וקנין

עסקה נוספת היא של חברת אספן, המנוהלת בידי תמיר פוליקר. החברה החליטה להיפטר מתחום האנרגיה המתחדשת שפותחה בידי המנכל הקודם של החברה, אילן גיפמן. לאספן יש 270 מתקנים סולאריים, הממוקמים על גגות במתחמים חקלאיים וברשויות מוניציפליות. תפוקת כל מתקן היא 50 קילו־ואט. אספן נמצאת בשלבי מו"מ מתקדמים למכירת כל 270 המתקנים תמורת כ–100 מיליון שקל. עם המתעניינים ברכישה נמנים תא קרן אליסיום וכן קרן יסודות של איש העסקים מיכאל מירילשוילי.

עוד נודע כי גם כלל סאן נמצאת על המדף. כלל סאן נמצאת בשליטת חברת כלל תעשיות שבבעלות לן בלווטניק וחברת האחזקות L.R שבבעלות איש העסקים עמי לוסטיג. גם הפרויקטים הסולאריים של כלל סאן ממוקמים באזורים חקלאיים, בעיקר על גגות של רפתות ולולים. המתקנים של כלל סאן מייצרים תפוקה של 14 מגה־ואט, והפרויקטים שלה מחוברים כבר לרשת החשמל. הערכות הן כי העסקה צפויה להיסגר סביב שווי של 80–100 מיליון שקל. בין המתעניינים ניתן למצוא את קרן אליסיום, קרן יסודות ואת חברת כלל ביטוח.

עסקות אלו הן חלק מתהליך של העברת הבעלות בפרויקטים של אנרגיה חלופית בתום שלב ההקמה, ולאחר מספר שנות הפעלה מידי היזמים לשני סוגים של משקיעים לזמן ארוך: משקיעים פיננסיים מוסדיים ומשקיעים אסטרטגיים. משקיעים מוסדיים רוכשים אחזקות בפרויקטים מסוג זה, משום שסיכון התפעול בהם נמוך בהתחשב בטכנולוגיה הפשוטה והסיכון הנמוך של ביקוש ומחיר. סיכון ההפעלה, המחיר והביקוש הנמוכים מאפשרים למשקיע המוסדי לחשב ברמת בטחון גבוהה את התשואה שתניב ההשקעה במתקנים הסולריים.

התשואה בעסקות אלו ירדה באחרונה לסביבות 7%, אך מדובר עדיין בתשואה אטרקטיבית לנוכח חלופות ההשקעה העומדות בפני המוסדיים ומתבטאות בתשואות הנמוכות בשוק איגרות החוב גם לאחר עליית התשואות לאחרונה. הפרויקטים הסולריים אטרקטיביים גם למשקיעים אסטרטגיים שמעוניינים להגדיל את מעורבותם בתחום ולהחזיק בתזרים ידוע ויציב.

המוטיווציה של יזמים למכור את אחזקותיהם במתקנים סולאריים קשורה להגדלת נזילות, הקדמת רווחים ושיפור היכולת לגייס כספים באמצעות חוב בנקאי. עסקות אלו עשויות לחזק את תחום האנרגיה הסולארית. זאת, משום שהכנסת משקיעים מוסדיים היא למעשה העברת בעלות מיזמים לציבור, ומקטינה משום כך את הנטייה של הרגולטורים לשנות את תעריפי האנרגיה הסולרית, משום שמדובר העברת כסף מכיס ציבורי אחד למשנהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker