שאלות ותשובות

ההוזלה בביטוח חובה לרכב: איך, למה ומתי?

מה קורה עם מי שמכר את הרכב באמצע השנה? מה קורה עם מי ששילם ביטוח חובה באמצע שנת 2015? למה לא להפנות את הכסף לדברים אחרים? בכירי אגף שוק ההון במשרד האוצר משיבים לשאלות

אסא ששון

שר האוצר משה כחלון, שרת המשפטים איילת שקד והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר, הודיעו אמש (ב') כי החליטו להשיב למבוטחי ביטוח החובה לרכב כספים שהצטברו בקרנית בסך של כ-1.5 מיליארד שקל. השבת הכספים תיעשה באמצעות הוזלת תעריפי ביטוח החובה לרכב בשלוש השנים הקרובות. בשנה הקרובה שיעור ההוזלה יהיה כ-17%, כלומר כ-250 שקל בממוצע, בשנה השנייה כ-13% (כ-200 שקל בממוצע) ובשנה השלישית כ-5%, כלומר כ-50 שקל בממוצע. ההוזלה החדשה תחול גם על בעלי אופנועים.

ההנחה העלתה מספר שאלות. בשיחה עם בכירי אגף שוק ההון הם השיבו.

מה קורה עם מי שמכר את הרכב באמצע השנה?

ב-2015 זה לא רלבנטי כי הזכאות ותחילת ההנחה תתחיל מ-2016. אדם שירכוש ביטוח ב-1.1.2016 יקבל את ההנחה. נניח כי ב-2016 אדם רכש ביטוח חובה במקום ב-2,000 שקל ב-1,600 שקל, וכעבור חצי שנה הוא ביטל את הביטוח - יחול לגביו אותו דיל. כלומר מי שרכש ביטוח לאחר ההנחה וביטל במהלך השנה - יוחזר לו חלקו היחסי. זאת מכיוון שחברות הביטוח מחויבות להחזיר את החלק היחסי של ביטוח החובה.

שילמתי ביטוח חובה באמצע שנת 2015. אני אקבל החזר על החלק היחסי שלי בגין שנת 2016?

לא. מי שרכש ביטוח במהלך 2015 לא ייהנה כלל מההנחה. כל אזרח מקבל שלוש שנים מלאות שבמהלכן הוא זכאי להנחה לפי השיעור שנקבע. האזרח יקבל את גובה ההנחה. לתזמון אין משמעות שכן הזכות עומדת לו במשך שלוש שנים.

למה לא להפנות את הכסף לדברים אחרים, כמו למשל כבישים טובים יותר?

תקציב המדינה הוא 350 מיליארד שקל. המדינה משקיעה מיליארדי שקלים בתשתיות ובבטיחות. אם ניקח את הכסף ונעביר אותו לתקציב אחר, כמוהו כהטלת מס נוסף על הציבור. שכן בעת תשלום ביטוח החובה, 1% הולך קרנית. כלומר מדובר בכסף ששילמו כבר מבוטחי ביטוח החובה.

איך אני מקבל את הכסף?

אתה לא צריך לעשות כלום. אתה זכאי להנחה באופן אוטומטי. כלומר תעריפי הביטוח יעודכנו באופן אוטומטי כפי שקבעה המפקחת.

מה בעצם המצב היום?

נניח שחברת הביטוח קבעה לך פרמיה של 1,000 שקל. אתה משלם 1% נוסף (במקרה הזה 10 שקלים) שמועבר באופן אוטומטי לקרנית. בעקבות השינוי הצפוי, במקום תוספת של 10 שקלים, תקבל הנחה בגובה של 17% בשנה הראשונה, 13% בשנה השנייה, ו-5% בשנה השלישית.

מהי "קרנית"? 

קרנית היא קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים שהוקמה מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. תפקידה לפצות נפגעים בתאונות דרכים במקרים של תאונת פגע וברח, וכאשר נדרשת המדינה לסייע לנפגעי תאונות דרכים במקרה שבו וחברת הביטוח נקלעה למצוקה כלכלית.

איך אדע שהנחה עברה אלי? הרי חברת הביטוח יכולה להחליט שאני נהג מסוכן ותעלה לי את הפרמיה.

החוק מאפשר כיום לקרנית לגבות כסף. הוא לא מאפשר לקרנית להחזיר. אנחנו מאפשרים לקרנית להחזיר את הכסף. כמו שהיה שקוף לך שקרנית גבתה, כך יהיה שקוף שקרנית תחזיר כסף - היא תממן את ההטבה לציבור המבוטחים.

שוק תעריפי ביטוח החובה הוא השוק הכי מפוקח בתחום. כל פרמטר בו מפוקח. יש לכל חברה גיליון תעריף בו לכל פרופיל ביטוחי של הנהג יש תעריף. כך למשל היסטוריית תאונות, תביעות ביטוח, היסטוריית שלילות, גיל ועוד משפיעים על התעריף. גיליון זה אושר על ידי הפיקוח. ההנחה היא באופן אוטומטי וחיצוני לפעילות החברות, ובמקום להפעיל תוספת אחוז תופעל הפחתה של 17%. בנוסף, נצבר בפיקוח ניסיון וידע כך שנבדוק שההנחה מגיעה לציבור ולא לכיס של חברות הביטוח.

מתי תבוצע השבת הכספים?

השבת הכספים תבוצע לאחר תיקון חקיקה שיאפשר לממונה על שוק ההון להורות לקרנית על השבת כספים מהקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, לטובת הפחתת מחירי ביטוח החובה לרכב. מקור העודפים שנצברו בקרנית ומחולקים לציבור נובע מרווחי השקעות שנוצרו בשנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker