אנלייט רוכשת מאנרג'יקס אופציה לפיתוח פרויקטי רוח של 50-35 מגהווט

הפרויקטים נמצאים בשלבי פיתוח בגליל המערבי בקרבת הכפרים כסרא וינוח ■ עלות ההקמה הנורמטיבית, על פי חישובי רשות החשמל, של פרויקט שהספקו 27 מגהווט היא 203 מיליון שקל

יורם גביזון

חברת אנלייט, שבשליטת שאול אלוביץ', מרחיבה את מעורבותה בתחום אנרגית הרוח. אנלייט תרכוש מחברת אנרג'יקס, שבשליטת נתן חץ, אופציה לפתח שני מתחמים של ייצור חשמל מאנרגיית רוח תמורת 4 מיליון שקל.

אנלייט וחברת גרינגו, שבבעלות ארז אלה, אברהם כרם ורן שטרן שהיא היזמית של הפרוייקטים ירכשו מאנרג'יקס אופציה לפתח פרויקטים, שנמצאים בשלבי פיתוח בגליל המערבי בקרבת הכפרים כסרא וינוח.

פרויקטי כסרא כוללים תכנון ופיתוח ל-11 טורבינות רוח,שסיכויי מימושם משתנים להערכתה של אנלייט. ההספק הפוטנציאלי של המתחם הוא 27-12 מגה וואט. אנלייט מציינת שפרויקטי כסרא קיבלו עד עתה אישור עקרוני ממשרד הביטחון וסקרי חיבור חשמל חיוביים עבור חלק מהטורבינות.

טורבינות רוח של אנליטט

פרויקטי ינוח נמצאים בשלבי פיתוח ראשוניים ולא ניתן להעריך את סיכויי מימושם. אנלייט מעריכה שההספק הפוטנציאלי של פרויקטים אלו הוא 23 מגה וואט. עלות ההקמה הנורמטיבית, על פי חישובי רשות החשמל, של פרויקט שהספקו 27 מגהווט היא 203 מיליון שקל.

התעריף החל על הפרויקטים בשני המתחמים הוא 36.4 אגורות לקילוווט שעה על פי האסדרה האחרונה של רשות החשמל, אם כי אנלייט שוקלת עתירה כנגד רשות החשמל בנוגע לפגמים שנפלו לדעתה בקביעת תעריף זה.

על בסיס תעריף זה ופקטור ביצועים של 25%, שלהערכתה של אנלייט הוא פקטור סביר באזור הפרויקט, יגיעו ההכנסות מפרויקט שיוקם במסגרת 300 המגה וואט הראשונים שבמכסת פרויקטי אנרגיית הרוח שאושרו על ידי רשות החשמל ל-21 מיליון שקל לשנה, לתקופה של 20 שנים ממועד ההפעלה המסחרית של הפרויקט.

תחשיב רשות החשמל קובע שפרויקט שיופעל במסגרת המכסה של 300 המגהוואט הראשונים יזכה לשיעור תשואה של 16% על ההון. על פי ההסכמים בין אנלייט לגרינגו תחזיק אנלייט ב-85% מהזכויות בפרויקטי כסרא ואילו גרינגו תחזיק ב-15% מהזכויות בפרוייקט שבעוד שבשאר הפרויקטים אנלייט תחזיק ב-94% וגרינגו ב-6%.

אנלייט וגרינגו התחייבו לשתף פעולה בשטחי הפרויקטים בתקופה של 5 שנים, ואם הפרויקטים לא יגיעו לסגירה פיננסית יוכל כל אחד מהצדדים באופן עצמא, ואם יגיע פרויקט כלשהו לסגירה פיננסית במהלך תקופה אז הבלעדיות בשטח הפרויקט הרלבנטי תימשך 20 שנים.

גרינגו תקבל 10,000 שקל למגה וואט שיוקם בפועל ביום הסגירה הפיננסית. אנלייט מפתחת 3 פרוייקטים של אנרגית רוח ברמת הגולן בהספק כולל של 401 מגהווט וקיבלה בינואר 2015 רישיון מותנה לשלושתם משר התשתיות.

אנלייט גם מנהלת מו"מ לרכישת הבעלות המלאה בפרויקט אנרגיית רוח במערב אירלנד שהספקו 14 מגהווט בהשקעה של 5 מיליון יורו ובעלות הקמה כוללת של 23 מיליון יורו. ההכנסות הצפויות מהפרויקט באירלנד יגיעו ל-2.9 מיליון יורו לשנה לתקופה של 25 שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker