כחלון וסלינגר עושים סדר בפנסיה האבודה שלכם

שר האוצר והממונה על שוק ההון הכריזו על שורת צעדים להגברת התחרות בחיסכון הפנסיוני ■ כחלון: "הריכוזיות בענף החיסכון הפנסיוני, בו 5 חברות גדולות שולטות בשוק, היא נושא המצריך טיפול"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
אסא ששון

שר האוצר משה כחלון והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, הכריזו על שורת צעדים בתחום החיסכון הפנסיוני, שאמורים להגביר את התחרות בחיסכון, להוזיל עלויות, לפשט את המערכת הפנסיונית ולמנוע פגיעה בחוסכים.

מההודעה שפירסמו השניים עולה כי מתוכננים שלושה צעדים עיקריים בתחום. הראשון הוא ובכלל זה שירות "עקוב אחרי פנסיוני" – המהווה צמצום בחשבונות הלא פעילים בקרנות הפנסיה.

הכספים בחשבונות לא פעילים יועברו לחשבונו הפעיל של החוסך. המטרה היא לפשט את המערכת הפנסיונית, ליצור רצף ביטוחי, להפחית את עלויות הניהול והכיסויים הביטוחים ולמנוע תופעות של "כספים אבודים".

הפערים בפנסיה עדיין גדולים
הפערים בפנסיה עדיין גדוליםצילום: בלומברג

בקרנות הפנסיה החדשות יש כיום כ-1.7 מיליון חשבונות לא פעילים המהווים 50% מהחשבונות בקרנות. סך הכספים המנוהלים בחשבונות אלה - כ-25 מיליארד שקל.

ריבוי החשבונות הלא פעילים נובע, בין השאר, מכך שבשוק העבודה המודרני עובדים משנים בתכיפות מקום עבודה ולעיתים קרובות נפתחת לעובד תוכנית פנסיונית חדשה בעת הצטרפותו למקום עבודה חדש. המהלך צפוי לחסוך דמי ניהול של עשרות מיליוני שקלים בשנה.

הצעד נוסף יהיה הגברת השקיפות במוצרי החיסכון הפנסיוני - קביעת מוצרים אחידים בשוק. המטרה היא לפשט את שוק מוצרי החיסכון הפנסיוני, להגביר את יכולת ההשוואה והמיקוח, כמו גם את קבלת ההחלטות של חוסכים. כיום, השונות בין מוצרי החיסכון הפנסיוני מקשה על חוסכים להשוות בין התוכניות ומעכבת פיתוח תחרות בשוק.

בנוסף בכוונתם למנוע ניגודי עניינים של מעסיקים. כלומר, המעסיק לא יתנה את שיעורי ההפקדה לחיסכון פנסיוני בסוג המוצר. המטרה היא למנוע ניגוד עניינים של המעסיק (למשל, בבחירת הסדר אבדן כושר עבודה לעובד) ולאפשר לעובדים לבחור את המוצר הפנסיוני המתאים ביותר לצרכיהם. כיום, קיימת תופעה של שונות בשיעור תשלומי המעסיק לחיסכון הפנסיוני של העובד, בהתאם לסוג המוצר שבוחר העובד. מצב זה עלול להוביל לבחירת מוצר פנסיוני אשר אינו מתאים לעובד ולפגוע בהיקף החיסכון.

ולבסוף, פיתוח שוק הקצבאות – הגדלת היצע המוצרים בשוק על ידי מתן אפשרות לקבלת קצבה מקופת גמל באמצעות משיכה תקופתית ורכישת ביטוח אריכות ימים ממבטח חיצוני. צעד זה ירחיב את מגוון המוצרים העומדים בפני חוסכים, יאפשר התאמה טובה יותר לצרכיהם, יגדיל את התחרות בשוק ויתרום להפחתת עלויות הניהול בתקופת הפרישה.

"מדובר בצעד ראשון מתוך סדרת צעדים ברפורמה שנועדה להגביר את התחרות, להקל על ציבור החוסכים ולהוזיל עלויות בחיסכון הפנסיוני", אמר שר האוצר כחלון. "נבחן כל תחום שמצריך התערבות ונטפל בו בהתאם. הריכוזיות בענף החיסכון הפנסיוני, בו 5 חברות גדולות שולטות בשוק, הוא נושא המצריך טיפול ואנחנו בהחלט מתכוונים לטפל בו".

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר ציינה כי "הרפורמה שנועדה להגביר את התחרות בשוק הפנסיוני ולשפר את מעמדם של החוסכים, היא נדבך מרכזי בתכנית האסטרטגית של אגף שוק ההון. הצעדים המוצגים ברפורמה הם חלק מתכנית כוללת אשר בכוונתנו ליישם בתקופה הקרובה בשוק החיסכון הפנסיוני".

בתגובה לצעדי האוצר אמר ששון מנה, מייסד סוכנות ההסדרים משגב, כי "הכיוון של האוצר הוא חיובי, אבל הטעות היא שמנסים לעשות את התחום הסבוך הזה פשוט. הרצון לפשט הוא חיובי, אבל בפועל לא ניתן כיוון שלא לכולם מתאימה אותה פנסיה (יש שכר שונה, מצב משפחתי שונה, מצב בריאותי שונה, צרכים שונים בפנסיה וכו'). 

"באנלוגיה לעולם הרפואה - לא לכולם מתאימה אותה תרופה. ספציפית לגבי ההצעה להעביר כספים בחשבונות לא פעילים לחשבון פעיל - לא ניתן לאחד קופות ישנות המכילות מקדמי קצבה שונים, תשואות שונות, לא ניתן לאחד פוליסה הונית עם פוליסה קצבתית. לגבי שונות בתשלומי המעסיק לחסכון פנסיוני של העובד - השונות היא בלתי נמנעת והיא נובעת מחקיקה לגבי פנסיה ותיקה. לגבי פיתוח שוק הקצבאות - הגדלת ההיצע היא ההפיך מהפישוט עליו דובר למעלה".

צילום: טלי מאייר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker