סקירת מסחר

לאחר עדכון המדדים: הבורסה ננעלה בירידות קלות

ת"א 25 נחלש ב-0.3% ■ בשלב הנעילה היו ביקושים והיצעים רבים בגלל עדכון המדדים - ומחזור המסחר עמד על 1.8 מיליארד שקל ■ טבע התחזקה ב-2.4%

עמרי זרחוביץ'
שתפו בפייסבוק

המסחר בבורסה בתל אביב התנהל בירידות קלות של המדדים המובילים, על רקע המגמה השלילית בבורסות בעולם ביום שישי. בשוק האג"ח התנהל המסחר במגמה חיובית. הדולר התחזק ב-0.26% בסוף השבוע ושערו היציג נקבע על 3.838 שקלים. מחר יעודכן הרכב המדדים החצי-שנתי בבורסה ולכן בשלב הנעילה היו ביקושים והיצעים רבים. ממדד ת"א 25 נפלטות מניות קנון ומגדל ביטוח, ולת"א 100 מצטרפת מניית מיטרוניקס. מת"א 100 נפלטות מניות דסק"ש, קבוצת אשטרום ואלרוב נדל"ן.

מדד ת"א 25 נחלש ב-0.3% וננעל על 1,691 נקודות לאחר שבשבוע שעבר נותר המדד ללא שינוי. ת"א 100 ירד ב-0.25% ונסגר על 1,453 נקודות לאחר שאיבד 0.8% בשבוע שעבר. מדד הבנקים בלט לחיוב בשבוע שעבר עם עלייה של 4.5%, אך היום הוא נחלש ב-0.6%. מדד התקשורת ירד ב-0.1%י. מדד הביומד נחלש ב-2.2%. מחזור המסחר הסתכם ב-1.8 מיליארד שקל לאחר עדכון המדדים.

מניות שבלטו במסחר: קנון איבדה 3% לאחר שנפלטה מת"א 25; טבע התחזקה ב-2.4%; סיליקום התחזקה ב-6.3% לאחר שחזרה עם פער ארביטראז' חיובי; אופקו איבדה 2.6%. דיסקונט השקעות ירדה ב-5.6%. פריגו ירדה ב-2.4% במחזור של כ-400 מיליון שקל.

מדדי תל בונד (20, 40 ו-60) עלו ב-0.21%-0.29%, ומדד תל בונד שקלי טיפס ב-0.53%. מדד אג"ח ממשלתי שקלי עלה ב-0.07%, ומדד אג"ח ממשלתי צמוד הוסיף 0.23%. איגרת שקלית ל-10 שנים מסוג שחר עלתה ב-0.05%; איגרת צמודה מסוג גליל שנפדית בסוף ספטמבר 2023 התחזקה ב-0.39%.

בבנק אגוד התייחסו בסקירה השבועית שלהם להשפעות של המשבר עם יוון על שוק האג"ח הממשלתיות: "למשבר היווני השפעה אמביוולנטית על התשואות של האג"ח הממשלתיות. מחד, אם המשבר היווני יתדרדר לקריסה של יוון, זה עלול להשפיע לשלילה על כלל השוק ויציאת כסף מהשקעות באופן גורף, הן ממניות והן מאג"ח. מאידך, השפעה חזקה יותר במצבי משבר היא של נדידת כספים מהשקעות 'מסוכנות' כגון מניות או אג"ח של חברות ומדינות בסיכון לאג"ח בטוחות יותר כדוגמת האג"ח האמריקאי מה שמוריד תשואות".

מעבר לים

יום הדין הפיננסי של יוון הולך וקרב, וכל הנושים, המשקיעים והחוסכים מנסים לנחש מה יקרה. ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, שלח משלחת לבריסל עם הצעות חדשות לנושי יוון בעקבות דרישות ממנו להסכים לוויתורים נוספים או לקחת אחריות על חדלות פירעון. המשלחת הגיעה בשבת להיפגש עם נציגי שלושת הנושים שלה - קרן המטבע, האיחוד האירופי והבנק המרכזי של אירופה - שמעכבים העברת סיוע. המטרה היא להסכים על יעדים לקיצוץ בפנסיות, העלאת מסים והגעה לעודף תקציב ראשוני לפני פגישה של שרי האוצר של האיחוד בלוקסמבורג ביום חמישי, אמר מקור בממשלת יוון. כל התרחישים שמשרטטים המומחים של בלומברג

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל ביום שישי בירידות שערים על רקע המפלה שספג הנשיא אובמה בקונגרס, כשהדמוקרטים טירפדו את בקשתו להביא לידי אישור מהיר את הסכם הסחר הטרנס פסיפי (TPP). מדד דאו ג'ונס ירד 0.8%, מדד S&P 500 נחלש 0.7%, מדד הנאסד"ק איבד 0.7% מערכו.

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות ובורסת אתונה נפלה 5.9% לאחר שאתמול נטשו נציגי קרן המטבע הבינ"ל את השיחות עם יוון בבריסל: לונדון ירדה ב-0.9%; פרנקפורט נסוגה ב-1.2%; פריז ירדה ב-1.4%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-1%. היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.127 דולר ליורו.

מניות במרכז

חברת טבע ממשיכה להגדיל את החזקתה בחברת מיילן. טבע רכשה עוד 924 אלף מניות מיילן בהשקעה של 69 מיליון דולר והגדילה בכך את החזקתה בחברת מיילן ל-3.5% בהשקעה כוללת של 1.27 מיליארד דולר. העובדה שטבע הגדילה את החזקתה במניותיה של מיילן מעל 3.0% תאפשר לה להעלות לסדר יומה של האסיפה הכללית המיוחדת את הצעת הרכש שלה, ובכך תפנה טבע ישירות לבעלי מניותיה של מיילן מעל ראשו של דירקטוריון החברה. עם זאת, הגדלת החזקתה של טבע נעשתה על רקע הסימנים הגוברים שמיילן נערכת לאפשרות של הפעלת "גלולת רעל", שתדלל את החזקתה של טבע ותהפוך את ההשקעה במניותיה לחסרת ערך מבחינת יכולתה להשפיע באסיפת בעלי המניות של החברה.

חברת ביולייט, המובילה אסטרטגיית פיתוח והשקעות ייחודית בטכנולוגיות חדשניות בתחום מדעי החיים, באמצעות יצירת אשכולות של חברות סביב מצב רפואי מוגדר, הודיעה היום כי חברת הבת דיאגנוסטיר חתמה על הסכם שיתוף פעולה בארה"ב לקידום פיתוח ומסחור מוצר החברה לאבחון סינדרום העין היבשה הכולל עסקת רישיון לשימוש במוצר בבלעדיות במחקרים קליניים עולמיים תמורת תשלום. ביולייט ודיאגנוסטיר מעריכות ששיתוף פעולה זה יתרום משמעותית לפיתוח המוצר והפחתת עלויות הפיתוח, לקבלת אישורים רגולטורים וליצירת שיתופי פעולה אסטרטגיים נוספים בעתיד.

חברת הנדל"ן ASRR, שבשליטת אלכס ספיר ורותם רוזן (מנהלי קבוצת ספיר אורגניזיישן), דיווחה היום על השלמת רכישת הקרקע במיאמי. ASRR הגדילה את חלקה בעסקה עליה דיווחה החברה בסוף אפריל, לפיה תרכוש ASRR יחד עם הקונצרן הטורקי Suzer Group בניין מגורים להשבחה בשדרות קולינס במיאמי בהיקף כולל של כ-40 מיליון דולר. ASRR הגדעחה השקעתה בנכס מ-25.5% לכ-37.5%.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker