סקירת מסחר

הבנקים הובילו את העליות בת"א: פועלים ולאומי התחזקו בכ-2%

ת"א 25 התחזק ב-0.65% ות"א 100 הוסיף 0.6% לערכו; בורסות וול סטריט נסחרות כעת במגמה חיובית

דרור רייך

יום המסחר אחרון של השבוע נסגר במגמה חיובית, כאשר הרוח הגבית מגיעה מבורסות אירופה שעולות על רקע האופטימיות לגבי הסכם בין יוון לגוש היורו.

בתום המסחר ת"א 25 עלה ב-0.65% ומדד ת"א 100 הוסיף 0.6% לערכו. מדד הבנקים הוביל את העליות והוסיף 2.3% לערכו בהובלת מניות פועלים ולאומי  שהתחזקו ב-2.1% ו-2.8% בהתאמה.

מניות בולטות במסחר: דלק רכב התחזקה ב-4.5%, טאואר עלתה ב-3.4% וקנון הוסיפה 2.8% לערכה. מנגד, דסק"ש איבדה 11.5%, אי.די.בי פיתוח נחלשה ב-6.8% וגילת השילה 4.6% מערכה.

הבורסה פירסמה אתמול את המניות השונות שיגרעו ויתווספו למדדים בעדכון הקרוב, כאשר מניית חברת הביטוח מגדל ומניית קנון השולטת בצים וטאואר תיגרענה מהמדד המוביל של ת"א.

מט"ח

הדולר נותר ללא שינוי ברמה של 3.82 שקלים, אך היורו נחלש ב-0.15% והשער היציג נקבע על 4.31 שקלים.

מנכ"ל מט"ח 24, דוד מסיקה, ציין בנוגע למסחר במטבע החוץ כי "במוקד תנודתיות הדולר היום יעמדו הנתונים הכלכליים שצפויים להתפרסם היום בעניין התביעות לדמי אבטלה ומדד מחירי היצוא והיבוא בארצות הברית. גם מדדי היצוא וגם מדדי היבוא צפויים לחזור למגמות חיוביות ולהזיז את הדולר מהיחלשותו ואי הצלחה להתרומם אל מול המטבעות החזקים. ברמת המטבע המקומי, ממשיכה התחזקות השקל אל מול הדולר. מתחילת השנה רשם הדולר ירידה של 1.85% אל מול השקל ובשלושה החודשים האחרונים ירידות ממוצעות של מעל 5%".

מעבר לים

בורסות וול סטריט נסחרות כעת במגמה חיובית לאחר שהמכירות הקמעוניות בארה"ב צמחו חודש שלישי ברציפות, מחירי היבוא בארה"ב עלו לראשונה זה 11 חודשים, ותביעות האבטלה נותרו מתחת ל-300 אלף זה השבוע ה-14 ברציפות. שוק המניות בארה"ב רשם אתמול את הזינוק היומי החד ביותר זה למעלה מחודש על רקע היחלשות הדולר ותקוות מחודשות להסכם בין יוון לנושיה.

מניות במרכז

חברת טבע אינה מסתפקת בניסיון ההשתלטות העוין על חברת מיילן וממשיכה במאמץ להרחיב את צנרת התרופות המקוריות שלה, בהתאם לאסטרטגיה של רכישת חברות שנמצאות בשלבי פיתוח מתקדמים. על פי דווחים אתמול בסוכנויות הידיעות, טבע משתתפת במכרז על רכישתה של חברת Receptos האמריקאית לצד שתי חברות ענק, אסטרה זנקה שנסחרת בשווי של 84 מיליארד דולר, וחברת גילאד שנסחרת בשווי של 171 מיליארד דולר.

בית ההשקעות מיטב דש פירסם אתמול המלצה חיובית על החברות הציבוריות במעלה הפירמידה של שאול אלוביץ' - אינטרנט זהב וחברה־הבת שלה בי-קום שהיא החברה-האם של בזק. בי־קום נמצאת תחת ניהולו של דורון תורג'מן. אמיר אדר, מנהל מחלקת המחקר של מיטב דש, העניק המלצת "קנייה" לבי-קום במחיר יעד של 94 שקל למניה - הגבוה בכ-56% ממחיר המניה בבורסה, המגיע לכ-60 שקל למניה, והמגלם לחברה שווי שוק של כ-1.8 מיליארד שקל. אדר ממליץ גם לקנות את מניית אינטרנט זהב במחיר של 53 שקל למניה - הגבוה בכ-222% מחירה בבורסה.

חברת הדירוג מעלות S&P הורידה אתמול את דירוג אגרות החוב מסדרה א' של חברת אדרי-אל ל-D (חדלות פרעון) מדרוג B ואת דירוגה של חברת אדרי־אל ל-SD (חדלות פירעון סלקטיבית) לאחר שהחברה שבשליטת גבי אדרי לא שילמה היום את תשלום הקרן והריבית בסכום של 19 מיליון שקל לבעלי אגרות החוב מסדרה א' .מעלות מציינת שבהינתן הפער שבין המקורות הנזילים של החברה לבין צרכיה, ועל פי התרחיש הבסיסי של מעלות לבחינת הנזילות, מעריכה חברת הדירוג שיש חשש שאדרי־אל לא תעמוד בשאר התחיבויותיה במהלך 2015-2016.

תל אביב בורסה
תל אביב בורסהצילום: בלומברג


מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker