האם הישראלים יותר עשירים מהיפנים?

ישראלי שיטייל היום ביפן, יחוש כי המדינה שנחשבה בעבר יקרה מאוד, הפכה לפתע לזולה הרבה יותר

עמי גינזבורג

מדינות אירופה המערבית עתידות להיות יעד חם לתיירות הישראלית בקיץ הקרוב. הסיבה לכך ברורה - מאז דצמבר האחרון נפל ערכו של היורו מול השקל ב-12%, מה שמוזיל לישראלים את השהות באירופה במידה ניכרת. כשמכפילים את המחירים במסעדות, בחנויות ובמלונות ב-4.3 שקלים ליורו במקום ב-4.9 - חופשה באירופה נראית פחות יקרה ויותר משתלמת.

בנק ישראל עושה בשנים האחרונות מאמצים רבים כדי להחליש את השקל במטרה לעזור לתעשיות היצוא של המדינה. הוא מתערב במסחר במטבע חוץ, קונה כמויות גדולות של דולרים ומפחית את הריבית לרמה אפסית כדי להשוות אותה לרמת הריביות באירופה מוכת האבטלה.

תעשיות היצוא אולי נהנות מצעדים אלה במידת מה, אבל האם החלשת השקל טובה גם לכלל אזרחי ישראל? מותר לפקפק בכך.

בנימין נתניהו וראש ממשלת יפן, שינזו אבהצילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

ערך המטבע של מדינה משקף, בין השאר, את חוסנה הכלכלי ואת עושרם של אזרחיה. ככל שמטבע של מדינה חלש יותר, כך נחלש כוח הקנייה של האזרחים בהשוואה לשאר העולם. כשהשקל חזק, קל יותר לישראל לרכוש מוצרים בעולם, ליהנות משפע רב יותר ומרווחה כלכלית גבוהה יותר.

עושרה הכלכלי של מדינה מתבטא במידה רבה בתוצר לנפש שנמדד במונחים דולריים. לאורך שנים רבות פיגר התוצר לנפש בישראל אחר התוצר במדינות אירופה המערבית ובמדינות מפותחות נוספות. ואולם בשנים האחרונות התחלנו לסגור פערים. לפי נתוני קרן המטבע העולמית, הגיע התוצר המקומי לנפש בישראל ב-2014 ל-37 אלף דולר בשנה; רמת כזאת מעמידה את ישראל מעל יפן (36.3 אלף דולר), איטליה (35.8 אלף דולר) וספרד (30.2 אלף דולר).

האם ייתכן שאנחנו יותר עשירים כיום מהיפנים? האם תלוי מי מודד וכיצד. לפי מדידה של הבנק העולמי, ב–2014 ישראל עדיין מוקמה במדרגה אחת מתחת ליפן עם תמ"ג לנפש של 36 אלף דולר בשנה לעומת 38.6 אלף דולר ביפן. ואולם, ייתכן שגם מדידה זו תשתנה בקרוב, מכיוון שבשנה האחרונה צנח הין היפני ב-8% מול השקל.

במבט על שלוש השנים האחרונות, השינוי הוא דרמטי עוד יותר. בקיץ לפני שלוש שנים 100 ין יפניים היו שווים ל-5 שקלים, וכיום הם שווים רק 3.1 שקלים. ישראלי שיטייל היום ביפן, יחוש כי המדינה שנחשבה בעבר יקרה מאוד, הפכה לפתע לזולה הרבה יותר. חולשת הין הופכת גם את המכוניות היפניות שמשווקות בישראל לזולות יותר ואטרקטיביות יותר.

חולשת הין היפני נובעת מתהליך ארוך שנים של היחלשות הכלכלה היפנית. הממשלה היפנית מתקשה לייצר מהלכים להבראת הכלכלה, ותחת זאת מנסה להמריץ אותה באמצעים מלאכותיים של ריבית אפסית ויצירת חוב ממשלתי אדיר שמקביל ל-230% אחוזי תוצר.

כדי שהממשלה תוכל להמשיך ולגייס חוב, הבנק המרכזי של יפן קונה את האג"ח בשוק בהיקפי ענק ומווסת את מחירן בתהליך ששמו - "הרחבה כמותית". לחצים אלה מתנקזים בשנים האחרונות למטבע היפני שנחלש והולך, והופך את היפנים להרבה פחות עשירים מכפי שהיו בעבר. כן, גם בהשוואה לישראלים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker