דודו זקן ודורית סלינגר מטילים פצצה: יושבי ראש דירקטוריון לא יהיו זכאים לבונוסים

המפקח על הבנקים והמפקחת על הביטוח קבעו: יושבי הראש יחזירו לחברה כסף אם נגרם לה הפסד משמעותי עקב קנסות שהוטלו עליה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, והמפקח על הבנקים, דודו זקן, פירסמו היום הודעה משותפת ויוצאת דופן, שלפיה יושבי ראש דירקטוריונים של גופים המפוקחים על ידם לא יוכלו יותר לקבל בונוסים אלא תגמול קבוע בלבד.

בהודעה המשותפת כתבו זקן וסלינגר כי גופים המנהלים כספי ציבור נדרשים לקיים אמות מידה גבוהות של ממשל תאגידי נאות. לכן, בכוונת המפקחים לפרסם בקרוב הנחיות בנוגע למדיניות תגמול ליו"ר הדירקטוריון והסדרים נוספים. ההנחיות יוטמעו בהוראות הרגולציה לאחר השלמת הדיונים לגביהן.

לפי ההנחיות החדשות, התגמול ליו"ר הדירקטוריון בתאגיד בנקאי או בגוף מוסדי (להלן- גוף מפוקח) יהיה קבוע ולא יותנה בביצועים בכדי לשפר את יכולת הפיקוח של יו"ר הדירקטוריון ולחזק את עצמאות הדירקטוריון .בהתאם לכך, תגמול יו"ר הדירקטוריון יתבסס על מנגנון הגמול של דירקטורים חיצוניים. במסמך המשותף של זקן וסלינגר נכתב כי "גובה התגמול של יושב ראש הדירקטוריון יתבסס על גמול דירקטור חיצוני מוכפל במקדם, שנועד לשקף את העובדה כי יו"ר הדירקטוריון, שלא כמו הדירקטורים החיצוניים והבלתי תלויים, מכהן בפועל בתפקיד בהיקף משרה משמעותי". המפקחים הבהירו כי יושבי הראש לא יוכלו לקבל תגמול עקיף מכיסו של בעל השליטה.

דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן

במקרים חריגים בעלי תפקידים מרכזיים בגוף מפוקח יידרשו להשיב את התגמולים המשתנים ששולמו להם, לדוגמה אם נגרם לגוף המפוקח הפסד משמעותי עקב קנסות או עיצומים שהוטלו עליו.

בנוסף, יוסדר נושא כהונה של בעל תפקיד בגוף מפוקח בתפקיד נוסף בקבוצה, ובכלל זה ייקבע שבעל תפקיד לא יכהן במקביל לתפקידו, גם בחברה מוחזקת של גוף מפוקח למעט אם יש הצדקה עניינית לכך וכי  גוף מפוקח לא יישא בעלויות העסקתו של בעל תפקיד בו בשל כהונתו בתפקיד בחברה אחרת בקבוצה. כמו כן, ייאסר על בעל תפקיד בקבוצת הגוף המפוקח לקבל תגמול מבעל היתר השליטה בגוף המפוקח.

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, ציינה כי "ההוראות יחזקו את עצמאותו של הדירקטוריון וישפרו את איכות הממשל התאגידי בגופים המוסדיים".

המפקח על הבנקים, דוד זקן, הסביר כי "תאגידים בנקאיים כמנהלי כספי ציבור נדרשים לקיים אמות מידה גבוהות של ממשל תאגידי נאות והנחיות אלו  יסייעו בכך".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בתגובה כי "ההחלטה התקדימית של זקן וסלינגר לפיה יושבי ראש דירקטוריון יידרשו להחזיר לחברה כסף אם נגרם לה הפסד משמעותי עקב קנסות שהוטלו עליה, היא ניצחון של המאבק הציבורי שהובלנו בחודשים האחרונים סביב פרשת העלמות המס בבנק לאומי. הנהלים החדשים ישלחו מסר חשוב לבעלי המשרה בגופים הפיננסיים, לפיו הציבור לא ישלם יותר על מעשים מפוקפקים שנועדו לגזור להם רווח אישי".

גלאון מוסיפה כי "ההוראות בדבר איסור על חלוקת בונוסים ליושבי ראש הדירקטוריונים בגופים הפיננסיים היא צעד ראשון לא רק להגבלת שכר הבכירים המשתולל אלא גם למיגור ניגודי העניינים החריפים הנובעים מהריכוזיות הגבוהה במערכת הפיננסית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker