במקום תביעה אישית - הפועלים יבקש להכריז על זיסר פושט רגל

זיסר חייב אישית להפועלים כמיליארד שקל ■ לאומי, שלא מצא קונה לווילה בפתח תקוה, מבקש למכור אותה למקורבי זיסר ב-28 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
מיכאל רוכוורגר

בנק הפועלים החליט להגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה להכריז על זיסר פושט רגל — ולא להגיש נגדו תביעה אישית בסכום של 500 מיליון שקל; הבקשה נועדה לקצר תהליכים ולחסוך באגרה של כ-5 מיליון שקל, אם היה מגיש תביעה אישית.

החלטת הבנק, הנמצא תחת ניהולו של ציון קינן, נגד זיסר התקבלה, לאחר שהמגעים בין הצדדים, שכבר נמשכים כארבע שנים, בנוגע לגיבוש הסדר חוב בחברות הפרטיות של זיסר — מרכזי שליטה, אירופה ישראל וויקטורי — לא נשאו פרי. באחרונה הגיש בנק לאומי נגד יוסף גרינפלד מבעלי שליטה בקרדן אן.וי בגין חוב של כ-110 מיליון שקל.

החוב הפרטי של זיסר לבנק הפועלים מוערך במיליארד שקל ומגובה בערבות אישית של זיסר. בנק הפועלים מיחזר והגדיל את החוב של זיסר במחצית הראשונה של 2008, לאחר שלאומי, שהיה שותף עם הפועלים בחוב הפרטי של זיסר, החליט לא למחזר לו את החוב, והחוב עבר לבנק הפועלים.

מוטי זיסרצילום: עופר וקנין

זיסר שעבד כנגד החוב את מניות השליטה באלביט הדמיה הציבורית (כ-47%), שנסחרה אז לפי שווי שוק של יותר מ-5 מיליארד שקל, והעמיד ערבות אישית על מלוא החוב. בתחילת 2014 איבד זיסר את השליטה באלביט הדמיה שקרסה. השווי של אלביט מגיע כיום לכ-165 מיליון שקל בלבד — מה שפגע בשווי הבטוחות שבידי הפועלים.

ראש החטיבה העסקית בבנק הפועלים, יעקב אורבך, ניסה, עם כניסתו לתפקיד ביולי 2014, להגיע להסדר עם זיסר, אבל המגעים לא הבשילו לכדי הסכמות. בדיעבד התברר כי זו אחת מעסקות האשראי הגרועות ביותר שביצע בנק ישראלי כלשהו מול לווה בודד. עם זאת, הפועלים ניצל את הרווחים גבוהים שרשם בשנים האחרונות בפעילות הליבה והפריש חוב זה להפסדי אשראי. לפיכך, כל סכום שהבנק יצליח לגבות מזיסר, יירשם במאזני הפועלים כהכנסות בגין חובות שהופרשו בעבר.

מי יקנה את הווילה

בתוך כך, נודע כי כונס הנכסים מטעם בנק לאומי, עו"ד יניב אזרן, הגיש אתמול בקשה לשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, המטפל בתיק של זיסר, לאשר את מכירת הווילה של בני הזוג מוטי וברכה זיסר למקורבי לזיסר, אנשי העסקים מוטי גנץ ושאול זילברשטיין, תמורת כ-28 מיליון שקל, לאחר חיפושים ארוכים שבהם לא נמצא קונה שיסכם לשלם סכום גבוה יותר. מבחינת לאומי, עסקה זו כדאית, שכן כל סכום שיתקבל מעבר ל-17 מיליון שקל — גובה המשכנתה שזיסר חייב בעבור הבית — יכסה את החוב.

ביתו של מוטי זיסרצילום: ניר קידר

מבחינת הפועלים, עסקה זו אינה כדאית דייה, מכיוון שהבנק יקבל את העודפים מהמכירה עד לסכום של 11 מיליון שקל בלבד. הפועלים מנסה להשתלט על הדירות של זיסר במתחם ממילא בירושלים ששוויין מוערך בכ-20 מיליון שקל, ולפנות את ילדיו מבתיהם המוערכים ב-10–15 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker