איגודן יקבל הלוואה של 600 מיליון שקל מלאומי - לאחר שוויתר על גיוס באמצעות הנפקת אג"ח

הגוף האחראי על טיהור השפכים בגוש דן סיכם על קבלת ההלוואה מלאומי אחרי שהבנק העניק לו את התנאים המסחריים הטובים ביותר. התמורה תשמש את איגודן בפרויקט שדרוג של תשתיות ביוב ומתקני טיהור

מיכאל רוכוורגר

איגודן תשתיות, הגוף הסטטוטורי האחראי על טיהור השפכים בגוש דן, סיכם עם החטיבה העסקית־מסחרית של בנק לאומי, המנוהלת בידי קובי הבר, על קבלת הלוואה ארוכת טווח של 600 מיליון שקל. זאת אחרי שקיבל מלאומי את התנאים המסחריים הטובים ביותר עבורו.

האשראי שיתקבל מלאומי ישמש את איגודן לממן את השלמתו של פרויקט תשתיות רחב היקף, הכולל חידוש קווי ההולכה לביוב והרחבה ושדרוג של מכון הטיהור — שפד"ן. המימון מהסוג הזה מתאים לפרופיל הסיכון של לאומי, שממעט בשנים האחרונות לממן עסקות של אמצעי שליטה שהן מסוכנות יותר. אם כבר מעניק הבנק הלוואות עסקיות חדשות, לרוב הוא עושה זאת לחברות תזרימיות או לפרויקטים בתחומי תחבורה, תשתיות ודומיהן, הנהנים מזרם הכנסות קבוע לאורך תקופה ארוכה ובסיכון נמוך יחסית.

מתקן של איגודן בראשון לציוןצילום: ניר כפרי

ההסכמות מול לאומי נעשות אחרי שאיגודן נטש לפני כמה חודשים את התוכנית להנפקת אג"ח בשוק ההון, וניהל מגעים לקבלת ההלוואה מלבד מלאומי גם עם הראל, כלל, מגדל, הפניקס, קרנות הפנסיה עמיתים ובנק הפועלים.

ההחלטה לנטוש את הנפקת האג"ח ולהתמקד בהלוואות פרטיות נבעה מהמח"מ (משך חיים ממוצע) הארוך של החוב, שצפוי להיפרע במלואו רק בעוד 20 שנה. המח"מ הארוך הצריך אישורים חדשים ממשרדי הפנים והאוצר, שעשויים היו לדחות את סבב הגיוס בשנה. כחלק מההכנות לגיוסים, איגודן קיבל באחרונה דירוג מנפיק גבוה מאוד של AA מחברת הדירוג S&P מעלות. ההלוואה מלאומי מצטרפת להלוואה שקיבל איגודן בשנה האחרונה של 220 מיליון שקל מבנק דקסיה ישראל והלוואה של 600 מיליון שקל מהפועלים והפניקס.

בשנים האחרונות איגודן מוציא לפועל שלב נוסף בפרויקט של שדרוג תשתיות הביוב ומתקני הטיהור בגוש דן. הפרויקט כולל, בין היתר, חידוש כלל הצנרת בין הערים למכון טיהור השפכים (שפד"ן), כך שיכולת תגדל מקליטת שפכים של 1.6 מיליון תושבים כיום לקליטת שפכים של 2.5 מיליון תושבים; חידוש והרחבה של השפד"ן עצמו; והקמה של מתקן לטיפול בבוצת הביוב שימנע הזרמתה לים (המתקן החדש אמור להפוך את הבוצה לדשן חקלאי, כך שבתוך שנה כ–50% מצורכי הדשן בנגב יסופקו בידי השפד"ן, וזאת במקום דשנים כימיים מיובאים).

את סבב הגיוס הנוכחי מובילה הנהלת איגודן, והיא מסתייעת בערן בן דוד מגורן קפיטל גרופ, וכן עו"ד יורם זמיר ועו"ד ילנה וולוובסקי ממשרד שפיגלמן, קורן, ברק, זמיר ושות', לצד עו"ד גיל רוזנברג ועו"ד קרין אדלר ממשרד שבלת ושות'. יו"ר איגודן, ארנון גלעדי, מסר כי "איגודן ממשיך לפעול ולבצע פרויקטים של פיתוח תשתיות, כדי להגדיל את כושר הטיפול בשפכים, דבר שיאפשר את המשך הצמיחה של יישובי גוש דן, תוך מיחזור המים והפיכת הבוצה לדשן לטובת החקלאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker