ביוטכנולוגיה

החדשות הטובות: חברות של "תרופות יתום" בארה"ב מזנקות; הסכנה: בועה

ה–FDA מגלה עניין רב בתרופות למחלות נדירות, היצרניות מאיצות את קצב הבקשות להכרה בהן, משקיעים רבים מתמקדים בביוטכנולוגיה — ויש כבר דיבורים על בועה

לוגו בלומברג
בלומברג

המחצית השנייה של 2015 קרבה, ומרבית מדדי המניות עלו השנה עד כה ב–1%–2% בלבד. אלא אם יש לכם מניות ששוויין כבר זינק כפליים עד כה השנה. תאמינו או לא, יש כאלה: כ–15 חברות במדד ראסל 3,000 עלו בחמשת החודשים הראשונים של 2015 ביותר מ–100%. אתם ודאי תוהים אם יש להן דבר מה במשותף, שיאפשר לעיתונאי לכתוב כתבת טרנדים בעניין.

החדשות הטובות: כן. יותר ממחציתן הן חברות ביוטכנולוגיה המפתחות תרופות למחלות נדירות — תרופות הזוכות לעתים לכינוי "תרופות יתום". לסיווג כתרופה יתומה יש הרבה יתרונות, ובראשן מחירים גבוהים מאוד והגנה מפני תחרות גנרית במשך שבע שנים.

רגולטור התרופות האמריקאי (FDA) אינו מסתיר את העובדה שהוא מעוניין לעודד פיתוח של תרופות יתום, בייחוד עבור ילדים חולים. כתוצאה מכך, ה–FDA אישר ב–2014 מספר שיא של תרופות יתום, 49 תרופות לפי הבלוג "חוקי FDA", שמוסיף כי "אין כל סימן להאטה בקרוב". יצרניות התרופות עשויות לשבור את השיא למספר בקשות להכרה בתרופות כתרופות יתום.

כפי שהראו דיווחים מבלומברג באחרונה, המרדף אחר תרופות למחלות נדירות גרם לטירוף בקרב המשתתפים בעסקות ההשתלטות ההדדית. מדד חברות הביוטכנולוגיה בנאסד"ק טיפס ביותר מ–20% השנה, כך שאין פלא שיש ביקוש לחברות אלה, לפי סקר איגוד המשקיעים הפרטיים של ארה"ב, אף שיותר מ–45% מהנסקרים אמרו שעמדתם לגבי השוק "נייטרלית". האופטימיות הרבה ביותר נרשמה בתחום שירותי הבריאות — 35% מהנסקרים השיבו שיש יחס מעדיף לחברות תרופות וביוטכנולוגיה.

תרופות יתומות (מקור: FDA)צילום: FDA

כמובן שהאופטימיות הזאת מדאיגה משקיעים נגד הזרם. לכן, קל להסתכל על כל זה ולראות בועה, אמר בשבוע שעבר מנכ"ל וליאנט פרמסוטיקלס על שבוע המיזוגים.

לבנקי השקעות רשימה משלהם ליעדי ביוטכנולוגיה פוטנציאליים. הרשימה של גולדמן סאקס באפריל כללה את אלקרמס, אריעד פרמסוטיקלס, אדרה ביו טרפויתיקה. הפוריות הזאת מלחיצה כמה מהמבקרים. יש הטוענים שכבר כעת הריבית השתנתה, ולכן קל לראות בועה בכל פינה.

אבל אם זו אכן בועה, היא מורכבת יותר לחיזוי לעומת משברים רגילים שפורצים פה מדי כמה שנים. השקעה בחברות ביוטכנלוגיה צעירות, שלרבות מהן אין בכלל רווחים, ולעתים גם לא הכנסות, היא משחק שונה לגמרי מאשר בחירת המניות המסורתית. בכל הנוגע לניתוח יסודי, כאן מגיעים לקצה מדרכת הרחוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker