מחקר

השיטה הנשית: מדוע נשים משיגות תשואות גבוהות יותר בבורסה?

ביטחון עצמי לא מופרז גורם לנשים לסחור פחות, לשגות פחות ולהרוויח יותר - מסביר הפרופסור למימון יצחק ונציה ■ "בדיקה תכופה של ההשקעות מגבירה את שנאת הסיכון"

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

מחזורי המסחר בבורסה של תל אביב הם ברומטר מקובל למדידת העניין של הציבור במתרחש בה. כאשר מחזורי המסחר נמצאים בירידה, כפי שקרה ב–2013–2014, נהוג להסיק מכך שהבורסה לא מעניינת את הציבור (ובשפת השוק: "הציבור בחוץ, הבורסה מתה"). כאשר מחזורי המסחר עולים, כפי שקורה בחודשים האחרונים, המסקנה היא שהציבור מגלה יותר ויותר עניין בבורסה.

למחזורי המסחר יש כמובן חשיבות ברמת הבורסה והמשק כולו, אבל בכל הקשור למשקיע הפרטי, ריבוי פעולות מסחר הוא דווקא סממן שלילי. "המחקרים מלמדים אותנו שככל שמבצעים יותר פעולות מסחר, כך התשואות שמשיגים נפגעות", אומר פרופסור יצחק ונציה, ראש תחום לימודי מימון בתוכנית ה–MBA של המכללה האקדמית תל אביב יפו.

"אנחנו צריכים בורסה יעילה ושהמחירים ישקפו שווי אמיתי ככל האפשר - ולכן רוצים שמחזורי המסחר יהיו גבוהים. אבל איש לא יודע לומר מהי רמת האופטימום של המחזורים הללו", מוסיף ונציה.

צילום: בלומברג

אפקט הדיספוזיציה

ונציה שהנחה בחודש שעבר כנס במימון התנהגותי שערכה המכללה האקדמית תל אביב יפו, מסתמך בדבריו על מחקרים שבדקו את הביצועים של משקיעים פרטיים ומנהלים מקצועיים. תוצאות המחקרים מצביעות על כך, שככל שמספר פקודות המסחר עולה, ביצועי התיק כולו נפגעים. באחד המחקרים נבדקו פערי הביצועים בין גברים לנשים - במחקר נמצא כי נשים מיעטו לבצע פקודות לעומת הגברים, והתשואות שהן השיגו היו גבוהות יותר בממוצע.

"אחת הסיבות לתשואות הנחותות היא עודף הביטחון שמגלים גברים לעומת נשים", מסביר ונציה. "עודף ביטחון גורם לאנשים לבצע יותר טעויות השקעה - הם בטוחים שהם יודעים משהו שיתר האנשים לא יודעים, ולכן יש להם דחף לפעול.

"אחת מטעויות ההשקעה הנפוצות שקשורות לכך נקראת 'אפקט הדיספוזיציה'. המשמעות היא שאנשים שנוטים למסחר יתר, נוהגים למכור מניות שעליהן הרוויחו מוקדם מדי. מניות מפסידות, לעומת זאת הם מוכרים מאוחר מדי. עודף ביטחון מקשה עליהם להודות בטעות של רכישת המניות המפסידות", מסביר ונציה.

ונציה מספר כי עדות נוספת לתופעת עודף הביטחון נמצאה לפני כמה שנים גם במחקר שנערך בפינלנד. המחקר התבסס על נתונים אישיים של המשקיעים שנאספו קודם לכן, שבהם ניתן היה לזהות מי מהם ניחן בעודף ביטחון ומי סובל מהיעדר ביטחון. ממצאי המחקר הפיני איששו את הממצאים מהמחקרים של הגברים מול הנשים - אלה שנטו לעודף ביטחון ביצעו יותר פעולות מסחר והשיגו תשואות נחותות בממוצע. הממצאים הללו נמצאו תקפים גם למנהלי השקעות מקצועיים ולא רק לחובבים.

"אנחנו לא תמיד יודעים למה אנשים קונים ומוכרים את המניות שהם מחזיקים", מוסיף ונציה. "לפעמים הם עושים זאת משיקולי מס או כי הם צריכים כסף נזיל, אבל הממצאים הללו חוזרים על עצמם במחקרים. היו, למשל, מחקרים שבדקו מכירות וקניות שנעשו באותו הזמן - כלומר, אדם מכר מניה אחת וקנה בתמורה שקיבל מניה אחרת. המחקרים גילו כי ברוב המקרים המניה החדשה שנקנתה הניבה תשואה פחות טובה מהמניה שנמכרה. זאת דוגמה נוספת לפעולת מסחר שפגעה בתשואה הכוללת של התיק".

אם אלה הממצאים, איזו מסקנה אופרטיבית ניתן לגזור מהמחקרים עבור משקיעים פרטיים - האם עדיף להשקיע בשיטת שגר־ושכח? "המסקנה העיקרית היא שאנשים צריכים להיות זהירים ולהיות מודעים לחולשות שלהם", אומר ונציה. "לפעמים טוב להתייעץ עם מישהו, חבר טוב או בן זוג, גם אם הוא לא מומחה בהשקעות.

"התייעצות כזאת יכולה להוביל למחשבה נוספת שתשפר את קבלת ההחלטות. בכל מקרה, אם מתייעצים, עדיף לא לעשות זאת עם ברוקר אישי או יועץ השקעות, שלפעמים יש להם אינטרס שהלקוח יבצע יותר פעולות מסחר כי הם מרוויחים מהעמלות", ממליץ ונציה.

שגיאה נפוצה אחרת של משקיעים, לדבריו, היא בדיקה תכופה מדי של תיק ההשקעות שלהם. ככל שבודקים יותר את התיק, כך גוברת הרגישות להפסדים - ונהפכים לשונאי סיכון גדולים יותר.

ונציה אומר ששנאת סיכון היא תכונה מולדת שנמצאה במחקרים. המחקרים של זוכה פרס נובל דניאל כהנמן ושל שותפו עמוס טברסקי משנות ה–70 הראו שהפסדים גורמים לאנשים יותר כאב מאשר העונג שמסב להם הרווח. זאת הסיבה שהם נשמרים מסיכונים בהשקעותיהם.

יצחק ונציהצילום: עופר וקנין

הקשר בין שנאת סיכון לריבית נמוכה

"התוצאה היא שתיקי ההשקעות של אנשים כאלה יהיו מוטים לנכסים לא מסוכנים, עם הרבה אג"ח ומעט מדי מניות, מה שיפגע בתשואה ארוכת הטווח שלהם", מסביר ונציה. "יש לכך משמעות רבה בעידן הנוכחי, כשהריבית נמוכה מאוד ואנשים נדרשים לקחת סיכונים כדי להשיג תשואה".

לסיכום, ונציה מציג שתי מסקנות מתבקשות: תיקי השקעות המיועדים לטווח ארוך, כמו חסכונות פנסיוניים וקופות גמל, עדיף לבדוק רק לעתים רחוקות, והמסקנה השנייה - רצוי להימנע מלקבל החלטות השקעה לטווח ארוך בתקופות של משבר בשווקים, שבהן רמות החרדה ושנאת הסיכון הטבעית גבוהות מהרגיל, ושבהן יש סיכוי גבוה יותר לביצוע פעולה לא רציונלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker