ויגודמן תוקף את קורי - ומגדיל את אחזקות טבע במיילן ל-2.46% תמורת 890 מיליון דולר

מנכ"ל טבע עוקץ: "מיילן היא חברה הולנדית לצורך אימוץ גלולת רעל, חברה בריטית כדי להתחמק ממס אמריקאי וחברה אמריקאית כדי למנוע מטבע לרכוש את מניותיה"

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

שבוע לאחר שרוברט קורי, יו"ר חברת מיילן, תקף את רכישת מניותיה של מיילן על ידי טבע כניסיון התערבות בענייניה של החברה והטיל ספק בחוקיותה, הגיב היום ארז ויגודמן לטענות וחזר על מחויבותה של טבע להשלמת המיזוג עם מיילן. במקביל, ממשיכה טבע להגדיל את החזקותיה במיילן ולהגביר את עוצמת הלחץ על הנהלתה והדירקטוריון שלה. טבע הגדילה ביום שישי האחרון את החזקותיה במיילן מ-2.15% ל-2.46% בשווי כולל של 890 מיליון דולר.

ויגודמן מציין שהוא מסכים עם קורי שלבעלי מניותיה של מיילן מגיעה הזדמנות הוגנת לשקול באופן מושכל את הצעתה של טבע שכוללת פרמיה משמעותית, תמורה מיידית במזומן ופוטנציאל ייחודי ליצירת ערך בחברה חזקה יותר כלכלית ומסחרית, וזאת בהשוואה להצעה של מיילן עצמה לרכוש את פריגו. ויגודמן מבטל את טענותיו של קורי לפיהן מעשיה של טבע אינם אלא בחישה בענייניה של מיילן ומדגיש כי ההצעה לרכוש את מיילן רצינית ומבוססת  וראויה לבחינה קפדנית של דירקטוריון מיילן ובעלי מניותיה.

ויגודמן תוקף את טענותיו של קורי במכתבו מלפני שבוע ומתאר אותן כ"ניסיון נואש למנוע את ביצוע העסקה כפי שניכר בברור ממעשיו והתנהגותו של קורי בנושאים שונים". ויגודמן  מזכיר את הסירוב של קורי לאפשר לבעלי המניות של מיילן לשקול את הצעתה של טבע והטענות החוזרות כי הצעה חלופית לרכישת פריגו אינה קיימת.

מנכ"ל טבע, ארז ויגודמןצילום: בלומברג

ויגודמן מציין שבשיחות עם אנליסטים צוטט קורי כאומר שבכוונתו להעמיד את בעלי מניותיה של מיילן בסיטואציה קשה ע"י כינוסם לצורך דיון בעסקת פריגו מבלי שיאפשר להם לשקול את הצעת טבע. "אתה מבקש מבעלי המניות שלך להצביע על עסקת פריגו מבלי לספק להם שקיפות מלאה ותוך שאתה מונע מהם ניתוח כלכלי הוגן ואמין של הצעתה של טבע בהשוואה לעסקת פריגו המוצעת. באותה עת אתה ממשיך לצאת בהצהרות מבלבלות על רצונך כי מיילן תירכש ע"י נוברטיס או פייזר", טוען ויגודמן כנגד קורי.

מנכ"ל טבע המשיך לתקוף את הטענות של קורי על יכולתו של דירקטוריון מיילן לעשות שימוש בגלולת הרעל שבתקנון החברה כדי למנוע מרוכש רציני להשלים בהצלחה את רכישת החברה. "הצהרות אלו אינן עולות בקנה אחד עם הממשל התאגידי בהולנד ויש בהן כדי להטעות את בעלי המניות של מיילן", טען ויגודמן, ומטרתן היחידה היא למנוע מבעלי המניות של מיילן לשקול את הצעתה של טבע.

ויגודמן תקף את הניסיונות החוזרים ונשנים של קורי להציג את טבע באור שלילי באמצעות "הצהרות לא נכונות וגסות רוח" שמטרתן להטעות את בעלי המניות של מיילן, ובעלי עניין אחרים בחברה. ויגודמן חזר על טענותיה של טבע שהחברה חזקה מתמיד הודות לפעולות שנקטה ב-18 החודשים האחרונים כולל הגנה על מוצרי הדגל שלה, יצירת מנועי צמיחה איתנים וחיזוק התחום הגנרי.

יו"ר מיילן, רוברט קוריצילום: בלומברג

ברמיזה לטענותיו של קורי ושל מנכ"לית מיילן, הת'ר ברש, לפיהן "טבע עומדת ליפול מצוק גבוה", כתב מנכ"ל טבע שהצהרות אלו בדבר עתידה של טבע הן חסרות שחר משום שהחברה הגנה בצורה נמרצת ומוצלחת על מוצרי הליבה שלה. ויגודמן גם השיב לטענה בדבר הכישלון המתמשך של טבע ברכישת חברות והטמעתן וציין כי טבע עיצבה מחדש ב-20 השנים האחרונות את השוק הגנרי הגלובלי והניבה לבעלי מניותיה תשואה של 1,600% - אחד הגבוהים בתעשיית הפארמה.

ויגודמן התייחס גם לניסיון של קורי לשסות את עובדיה ההודיים של מיילן בטבע תוך שהוא מייחס למנהל עלום בטבע טענות קשות ומתנשאות כנגד התרבות ואיכות הייצור בהודו. לדבריו, טבע היא חברה גלובלית שמתאפיינת בגיוון ושונות המשלבת באופן ייחודי תרבויות אזורים גיאוגרפיים ותחומי עיסוק.

ויגודמן תוקף באופן ישיר את הטענות בדבר אי החוקיות של רכישת מניות מיילן על ידי טבע: "רכישת מניות מיילן על ידי טבע בוצעה בהתאם לכל הוראות החוק הרלבנטיות. בהיוועצות שערכנו עם רשות ההגבלים העסקיים האמריקאית לא קיבלנו כל סיבה לחשוב שרכישת המניות שביצעה מהווה הפרה של חוק ההגבלים העסקיים האמריקאי".

מנכ"לית חברת מיילן הת'ר ברשצילום: JEFF SWENSEN / NYT

ויגודמן גם הוסיף עקיצה לקורי ולאופורטוניזם התאגידי שהוא מוביל: "לעומת זאת, נוכחנו לשמוע שאתם טוענים כי הנכם חברה הולנדית כאשר מאמינים שיש בכך בכדי לסייע לכם ליצור ממשל תאגידי חסר כל תקדים, חברה בריטית כאשר הדבר מסייע לכם להפחית עלויות מיסוי בארה"ב וחברה אמריקאית כאשר אתם סבורים שיש בכך כדי לסייע לכם למנות מטבע לרכוש מניות של מיילן".

ויגודמן התייחס לטענות של קורי שדירקטוריון מיילן מחויב בשל תקנון החברה לבעלי העניין בה (Stakeholders) ולאו דווקא לבעלי מניותיה. "לטבע מחויבות עמוקה שאינה משתמעת לשתי פנים לספק לקהילות ולמטופלים ברחבי העולם תרופות בנות השגה תוך איתור בלתי פוסק של הזדמנויות ודרכים חדשות ליישם את האסטרטגיה של החברה במטרה לשרת טוב יותר את מטופליה, לקוחותיה ועובדיה של טבע.

"באופן ספציפי יש לציין כי לטבע אין כל תכניות לסגור את המתקן של מיילן במערב וירג'יניה עם השלמת העסקה", אמר ויגודמן ובכך הכחיש רמיזות שנשמעו ככל הנראה מכוונה של מיילן בשיחות לא פורמליות עם עובדים בעלי מניות ואנליסטים.

ויגודמן חתם את מכתבו בהבהרה בנוגע לכוונתה של טבע וברמיזה שבכוונה להמשיך ולרכוש מניות מיילן: "בעוד השאיפה שלנו הייתה ונותרה להגיע להסכם לביצוע העסקה, אנו נמשיך לנקוט בכל האמצעים הדרושים על מנת להשלים את הצעתנו אשר תייצר ערך ארוך טווח משמעותי והזדמנות לשרת בצורה טובה יותר את המטופלים, הלקוחות העובדים והקהילות שלנו ברחבי העולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker