מניית היום: פועלת לגיוס משקיעים לרכישת בית זיקוק - המניה עולה ב-13%

חברת בתי זיקוק צירון חתמה על הסכם עם בנק השקעות אמריקאי לייעוץ וליווי פיננסי של רכישת בית זיקוק בליבריה, עליה הודיעה לפני מספר שבועות ■ יו"ר החברה יחיאל חורב כי הוא מסיים את תפקידו

עמרי זרחוביץ'

בתי זיקוק צירון, העוסקת במתן שרותי ייעוץ ויזום עסקות בתחום בתי זיקוק, דיווחה הבוקר כי חתמה על הסכם עם בנק ההשקעות האמריקאי Aldwych Capital Partners לייעוץ וליווי פיננסי לצורך גיוס משקיעים לרכישת והקמת בית זיקוק בליבריה.

לפני מספר שבועות דיווחה צירון כי היא פועלת להקמת בית זיקוק עם חברה מליבריה ששמה ECOWAS Refinery Liberia Limited - ERLL. שתי החברות מעוניינות לרכוש בית זיקוק שכושר הייצור שלו יהיה עד 100 אלף חביות ביום, ושעלותו מוערכת בכ-500 מיליון דולר. בית ההשקעות Aldwych יפעל לאיתור משקיעים לצורך מימון הפרויקט וההון שיגויס ישמש בין היתר לרכישת בית הזיקוק, שיפוץ ושינוע של רכיבי בית הזיקוק והעסקת עובדים.

צירון, שנשלטת על ידי רוני קופברג, היא חברה קטנה שנסחרת לפי שווי של 27 מיליון שקל. מניית החברה זינקה ב-70% מתחילת מאי, אז הודיעה החברה על מזכר ההבנות עם החברה הליברית. היום קופצת מניית החברה ב-14%. בתוך כך, יו"ר דירקטוריון החברה יחיאל חורב כי הוא מסיים את תפקידו. החברה טרם הודיעה מי יהיה מחליפו.

צילום: רויטרס

בבעלות החברה יש בית זיקוק בצפון קפריסין וכושר הייצור שלו הוא כ-100 אלף חביות ביום. צירון ממצבת את אזור מערב אפריקה כטריטוריה בה החברה יכולה לקדם את עסקיה להקמת בתי זיקוק, לאור יכולת הפקת נפט גולמי במערב אפריקה וכן בגלל חוסר בתזקיקי נפט. כמו כן, לגאנה, ליבריה וניגריה יש גישה נוחה יחסית להודו ולמדינות המזרח הרחוק, דבר המגדיל את הביקושים לתזקיקי נפט.

ההחלטה של צירון לרכוש בית זיקוק קיים נובעת מעלות נמוכה באופן משמעותי של חידוש בית זיקוק, שצפויה להיות כשליש מעלות הקמת בית זיקוק קיים. גם זמן הקמת בית זיקוק חדש ארוכה יותר, והיא נאמדת בכ-60 חודשים, לעומת 30 חודשים להקמת בית זיקוק חודש.

רוני קופפרברג, מנכ"ל צירון: "אנו ממשיכים במימוש האסטרטגיה של החברה להפוך לשחקן משמעותי בתחום האנרגיה במערב אפריקה. ההסכם לייעוץ וליווי פיננסי עם Aldwych הוא שלב נוסף במימוש הקמת הפרויקט בליבריה וכולל סקר היתכנות שיוגש לרשויות ומודל פיננסי שיוצג לממשלת ליבריה. ל-Aldwych ניסיון במימון פרויקטים מסוג זה והם פועלים לגיוס משקיעים בהיקף משמעותי לפרויקט. אנו מאמינים כי התקדמות בפרויקט בליבריה, כמו גם בשאר הפרויקטים בהם אנו מעורבים, עשויים ליצור ערך לבעלי המניות של החברה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker