למה טבע לא צריכה לפחד מ"גלולת רעל"?

רוברט קורי, יו"ר מיילן, טוען שטבע לא תוכל להשתלט על החברה בשל מנגנון גלולת רעל שיסבך אותה במאבקים משפטיים שיארכו שנים ■ הצלחתו של פולסון, בעל המניות החמישי בגודלו במיילן, לבטל בתוך חודש את גלולת הרעל שהפעילה נגדו חברת סטורק ההולנדית ב–2006 - עשויה להעיד שביטחונו של קורי מופרז

יורם גביזון

רכישת מניות מיילן בידי טבע הגבירה את העצבנות בהנהלתה של מיילן, והביאה למחשבות ראשונות על הפעלת גלולת הרעל - כדי להרתיע את טבע מלבצע רכישות נוספות. גלולת הרעל היא האופציה לרכוש 50% ממניות ההצבעה של מיילן בידי קרן חדשה שהוקמה בינואר 2015, ותדלל את אחזקותיהם של כל בעלי המניות האחרים, כולל משתלט עוין כמו טבע.

הקרן, שמנוהלת בידי ארבעה אנשי עסקים הולנדים, כבר הביעה דאגתה בשבוע שעבר מפני רכישת המניות בידי טבע, ורמזה שתשקול לממש את האופציה שיש בידיה אם תעריך שהגדלת אחזקותיה של טבע תיפגע בהצבעה של בעלי מניות מיילן על רכישת פריגו.

מנגנון זה, שאושר ברוב גורף של בעלי מניות מיילן באסיפה שקיימו בינואר 2015, הוא הסיבה שרוברט קורי, יו"ר החברה, חוזר ומדגיש כי האופציה של רכישת החברה בידי טבע אינה ריאלית, משום שתהיה כרוכה במאבק משפטי שיימשך שנתיים לפחות. האם ניסיון ההשתלטות העוינת של טבע יתנפץ בהכרח על החומה שהציב בפניו קורי? לא בטוח. בוודאי לא אם שואלים את ג'ון פולסון, בעל קרן הגידור שמחזיק ב–4.5% ממניותיה של מיילן, וכבר רמז על תמיכתו במיזוג בין מיילן לטבע. פולסון ניהל בהצלחה מאבק בחברה הולנדית אמיתית, לא כזו שהתאגדה בהולנד מטעמי נוחות משפטית, והפעילה גלולת רעל דומה לזו שמתכננת להפעיל מיילן.

ג'ון פולסוןצילום: בלומברג

קרן הגידור Paulson & Co וקרן הגידור הבריטית סנטאורוס (Centaurus) צברו ב–2004–2006 נתח של 34.1% ממניותיה של חברת סטורק (Stork) ההולנדית, שעסקה בייצור מדפסות, מערכות לעיבוד מזון והזנת עופות, מכלולים מכניים למטוסים וחלליות ושירותים טכניים. קרנות הגידור החלו להפעיל לחץ על הנהלת סטורק לפצל ולמכור את כל הפעילויות, למעט ייצור מכלולים למטוסים, בנימוק שחברות אחזקה נסחרות בדיסקאונט ביחס לשווי נכסיהן. הנהלת סטורק הסכימה למכור חלק מהפעילויות, אך התנגדה לדרישה למיקוד גורף בקו מוצרים אחד.

לאחר סדרה של התדיינויות הובאה המחלוקת להכרעת בעלי המניות באוקטובר 2006. הצעתן של קרנות הגידור אושרה ברוב של 87%, אך דירקטוריון סטורק סירב לדון עמן ביישום הפיצול והמכירה, והודיע שאינו יכול לקבל את עמדת האסיפה. בשלב זה הפכה המחלוקת למלחמה גלויה. פולסון וסנטאורוס זימנו בנובמבר 2006 אסיפה מיוחדת של בעלי המניות, שאמורה הייתה להתקיים בינואר 2007 כשעל סדר יומה הדחת הדירקטוריון, והגבלת יכולתה של הנהלת החברה לרכוש עסקים בסכום של יותר מ–100 מיליון יורו. התגובה לא איחרה לבוא.

הקצאת המניות בוטלה

דירקטוריון סטורק השתמש בדצמבר 2006 בגלולת הרעל כשהקצה 50% ממניות החברה לקרן מיוחדת (Stichting), שבדיוק כמו זו של מיילן הוקמה כדי להגן על עסקיה של החברה ועל בעלי העניין בה. מטרת ההקצאה היתה לסכל מראש את האפשרות שהדירקטוריון יודח בהצבעת האי־אמון שאמורה היתה להתקיים חודש מאוחר יותר. פולסון וסנטאורוס פנו לבית המשפט המסחרי בהולנד בבקשה למנות צוות מומחים שיחקור את התנהלותה של סטורק, ולהוציא צו שימנע את הקצאת המניות עד להשלמת החקירה. בית המשפט המסחרי ההולנדי קיבל את טענותיהן של קרנות הגידור פולסון וקנטאורוס, מינה שני מומחים לחקור את התנהלותה של סטורק החל בספטמבר 2005, אך נקט דרך עצמאית בנוגע להעברת זכויות ההצבעה לקרן המיוחדת.

בית המשפט ביטל את הקצאת המניות לקרן בנימוק שאינה מוצדקת לנוכח הספקות בדבר היכולת לכנות את קרנות הגידור כמשתלט עוין, וציין כי מתן היתר להקצאת מניות מסוג זה תעקר את היכולת של בעלי המניות להדיח ברוב קולות את הדירקטוריון. בית המשפט אסר, עם זאת, על העלאת ההצעה להדיח את ההנהלה באסיפה המיוחדת של בעלי המניות, בנימוק שמדיניות ההנהלה זכתה לתמיכת ועדי העובדים וארגון החברות הציבוריות בהולנד ויגרום למפנה במדיניות עסקית, שהוכיחה את עצמה, לטובת מדיניות הקרנות שלא הוכיחה את עצמה.

בית המשפט מינה, עם זאת, שלושה דירקטורים חיצונים, ונתן בידם את הזכות הבלעדית לקבוע את סדר יומה של האסיפה הכללית של בעלי המניות ואת הקול המכריע בנוגע לנושאים השנויים במחלוקת בין הנהלת סטורק לקרנות הגידור.

רוברט קוריצילום: בלומברג

הלחץ הכבד של קרנות הגידור של פולסון וסנטאורוס, בסיוע בעלי המניות האחרים ובית המשפט המסחרי ההולנדי - והנהלת סטורק היא שנאלצה לבלוע את הגלולה המרה. בנובמבר 2007, כלומר 11 חודש לאחר שדיללה את אחזקותיהן של פולסון וסנטאורוס ב–50% באמצעות הקצאת מניות בכורה לקרן מיוחדת, הסכימה סטורק להימכר לחברת Candover תמורת 1.5 מיליארד יורו. כחלק מהצעת הרכש התחייבה למכור קודם את חטיבת ייצור הציוד להזנת עופות, כפי שדרשו קרנות הגידור מלכתחילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker