שווי הוגן: "הכנסות החברות קטנו, הרווח הנקי ירד - אך ת"א 100 זינק ב-41% ב-3 שנים"

בדיקה שערכה חברת הייעוץ הכלכלי לתוצאות הכספיות של חברות ת"א 100, מצביעה על עלייה של כ-7% ברווח הנקי המצרפי וקיפאון בהכנסות לעומת הרבעון המקביל ■ מנכ"ל שווי הוגן אלי על אל: "ב-3 השנים האחרונות קיימת דווקא מגמה מדאיגה של שחיקה ברווח ובהכנסות"

ערן אזרן

הרווח הנקי המצרפי של החברות במדד ת"א 100 קפץ ב-7% ברבעון הראשון של השנה לעומת התקופה המקבילה אשתקד וזינק בכ-193% לעומת הרבעון הקודם, כך עולה מסיכום תוצאות הרבעון הראשון, שבוצע במחלקת המחקר של חברת הייעוץ הכלכלי "שווי הוגן". עוד עולה כי נרשם קיפאון בהכנסות הרבעון לעומת התקופה המקבילה אשתקד, זאת למרות עלייה של כ-8% לעומת הכנסות הרבעון הקודם. כל זאת בזמן שמדד ת"א 100 רשם זינוק של כ-11%.

"למרות התמונה האופטימית המצטיירת מתוצאות הרבעון, בחינה מעמיקה של תוצאות החברות לאורך זמן מצביעה על מגמה מדאיגה של שחיקת ההכנסות לאורך שלוש השנים האחרונות", אמר רו"ח אלי אל-על, מנכ"ל שווי הוגן, שמתמחה בניהול סיכונים פיננסיים והערכות שווי.

"ירידה של כ- 11% נמדדה לאורך שלוש השנים האחרונות בהכנסות המצרפיות של החברות במדד ת"א 100, זאת במקביל לירידה של כ-5% ברווח הנקי המצרפי של החברות".

אל על הדגיש כי ירידה עקבית בהכנסות של חברה לאורך שנים אמורה להדליק נורת אזהרה למשקיעים, ובמיוחד על רקע הפחתות הריבית התכופות וכמויות הכסף האדירות שהזרימו הבנקים המרכזיים לשווקים - צעד שאמור לתמוך בפעילות הכלכלית.

לדברי אל על, למרות הקיטון בהכנסות ובשורת הרווח, מדד ת"א 100 זינק בשלוש השנים החולפות בכ-41% וזאת על רקע היעדר אלטרנטיבות השקעה והגדלת התיאבון לסיכון על ידי המשקיעים.

"יש לזכור שסביבת הריבית בארה"ב תשתנה בקרוב, כאשר על פי קונצנזוס האנליסטים מדובר על תחילת היפוך מגמה כבר בחודש ספטמבר השנה", ציין אל-על. "בנק ישראל לא יהיה מסוגל להתנגד למגמה זו לאורך זמן ויאלץ, במוקדם או במאוחר להעלות את הריבית גם בישראל". לפי אל על, תהליך העלאת הריבית יבוא לידי ביטוי בכמה אופנים: ירידת האטרקטיביות של השקעה במניות, ועלייה ההוצאות המימון ושיעורי ההיוון של החברות, שיגרמו להרעה בתוצאותיהן.

עשר העולות, עשר היורדות

בבחינת ביצועי הרבעון הראשון של 2015 בקרב החברות במדד ת"א 100 בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, עולה כי בראש טבלת העולות והיורדות נמצאות חברת התרופות טבע והחברה לישראל. את השיפור הגדול ביותר ברווח הנקי רשמה החברה לישראל, עם עלייה של כ-1.3 מיליארד שקל לעומת הרבעון המקביל; אולם החברה גם רשמה את הירידה הגדולה ביותר בשורה ההכנסות (ירידה של כ-4.3 מיליארד שקל), וזאת בעיקר על רקע פיצול פעילותה לחברת קנון הולדינגס בתחילת 2015.

לעומתה, טבע רשמה את הירידה הגדולה ביותר ברווח הנקי ברבעון החולף, ירידה בסך של כ-0.8 מיליארד שקל לעומת הרבעון המקביל, זאת למרות שענקית התרופות ממוקמת בראש טבלת העולות בהכנסות, עם שיפור של כ-2.4 מיליארד שקל בשורה העליונה, לעומת הרבעון המקביל. באופן דומה, פריגו הציגה אף היא צניחה של כ-0.5 מיליארד שקל ברווח הנקי הרבעוני, למרות הגידול של כ-0.7 מיליארד שקל בהכנסותיה הרבעוניות.

בלט לטובה סקטור הביטוח, כאשר החברות מגדל, כלל, הראל והפניקס, תפסו את מקומן כארבע מבין חמש החברות המובילות בטבלת העולות בהכנסות, עם עלייה מצרפית של כ-4.5 מיליארד שקל בשורה העליונה, לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

עוד בלטה ברשימה, דיסקונט השקעות, עם ירידה של כ-470 מיליון שקל בהכנסות, בין היתר על רקע הפגיעה ברווחי החברה הבת שופרסל ; וכן כלכלית ירושלים, שנפגעה מצניחת הרובל, והרווח הנקי שלה ירדה ברבעון ב-181 מיליון שקל לעומת הרבעון המקביל.

אלי אל-עלצילום: דני שביט

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker