כחלון מקדם הצעת חוק המאפשרת בחירת הסוכן הפנסיוני

ח"כ מיקי לוי: "התחרות בשוק הפנסיוני אינה מספקת, חוסכים רבים משלמים דמי ניהול של עד שליש מסך חסכונותיהם"

צבי זרחיה
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה
אסא ששון

שר האוצר, משה כחלון, יבקש להחיל דין רציפות על הצעת חוק שתאפשר לחוסכים לגיל הפרישה לבחור את הסוכן הפנסיוני שלהם. המדובר בהצעת חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים ייעוץ, שיווק ומערכת סליקה פנסיונית שהוגשה בידי אגף שוק ההון, והתקבלה בקדנציה הקודמת של הכנסת בקריאה הראשונה. לצורך המשך הליכי החקיקה יש צורך באישור של המליאה להחלת דין רציפות.

כחלון הודיע על כך בתשובה לפנייתו של ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), שפעל בקדנציה הקודמת לחקיקתה של הצעת החוק ומבקש כעת לקדמה. לוי ציין כי "במצב הקיים, התחרות בשוק הפנסיוני אינה מספקת, חוסכים רבים סובלים ממצב זה, ומשלמים כדמי ניהול עד שליש מחסכונותיהם. כמה יוזמות שהפעיל משרד האוצר בשנים האחרונות נועדו לטפל בבעיה זו, בין השאר באמצעות הקמת מסלקה פנסיונית, רפורמת הניוד וקביעת דמי ניהול מקסימליים".

לוי הוסיף כי "הצעת החוק נועדה לטפל בנדבך בעייתי נוסף בשוק ההון: מעסיקים רבים מתקשרים עם סוכנים פנסיונים כדי שיטפלו בכל הצדדים הפרוצדורליים של העברת הפקדות העובדים לקרנות הפנסיה, וכשעובד רוצה לעבוד עם סוכן פנסיוני אחר, נמנעת ממנו האפשרות הזו, ועל כן הוא בגדר של 'לקוח שבוי' שאינו יכול להתמקח על התנאים שהוא מקבל". לוי העריך שהצעת החוק הזו תזכה לתמיכה של סיעות הכנסת השונות בלא קשר להיותן בקואליציה או באופוזיציה.

הרפומה עובד בוחר סוכן היא אחת הרפורמות החשובות בשנים האחרונות בתחום החיסכון הפנסיוני. הרפורמה דואגת לכך שכל עובד שכיר יוכל לבחור את סוכן הביטוח שיטפל בחיסכון הפנסיוני שלו, בניגוד למצב כיום שבו המעסיק בוחר לרוב בסוכן אחד המרכז את הטיפול בחיסכון הפנסיוני של כל עובדיו. בכך תושלם המהפכה שהחלה עם ועדת בכר. הרפורמה נועדה להשלים את שרשרת האחריות על החיסכון הפנסיוני שעוברת מהמדינה לאזרח.

לאחר ועדת בכר ניתנה לחוסך הזכות לבחור את סוג החיסכון הפנסיוני, כלומר בחירה בין קופת גמל, ביטוח מנהלים או קרן פנסיה. בנוסף, ניתנה לו הזכות לבחור את הגוף המוסדי שינהל את הכסף, למשל מגדל או מנורה. ואולם, הבחירה בסוכן הביטוח או בסוכנות ההסדרים נותרה בידי המעסיק. כעת תושלם האפשרות של הלקוח לבחור בכל שרשרת המזון בחיסכון הפנסיוני.

הרפורמה קובעת את כללי המשחק, אך אינה נותנת מענה לשאלות רבות שמתעוררות בשטח. רן קלי, מנכ"ל קלי סוכנות ההסדרים הפנסיוניים הפרטית הגדולה בישראל, אמר בעבר כי "המפתח להצלחת הרפורמה טמון בחוזה החדש שייווצר בין המעסיקים, העובדים ומנהלי ההסדרים. ללא חוזה כזה, אני חושש שאנחנו עלולים להיות עדים לחיכוכים בין עובדים למעסיקים, לפגיעה ביחסי העבודה בארגונים, ואף לכאוס תפעולי בכל הנוגע לטיפול בחיסכון לפנסיה - בבת עינם של העובדים, ובצדק".

קלי ציין עוד כי "מבחינת המעסיק, מדובר בכאב ראש לא קטן. במקום לעבוד עם מנהל הסדר אחד, שגם יפצל את התשלומים לפנסיה ופיצויים עבור כל העובדים בכל חודש ("תפעול"), עליו להקים קשר עם שורה ארוכה של סוכנים קטנים בנוסף למנהל ההסדר שמטפל ברוב העובדים, כדי לעקוב ולוודא כי כספים שהופקדו בגין העובדים אכן הגיעו ליעדם. על המעסיק חלה החובה החוקית לבצע את ההפרשות לפנסיה לעובדיו. לא צריך דמיון מפותח מדי כדי לשער כי כספים של עובדים עלולים 'לטעות' בדרך. ועוד לא דיברנו על תוספת העבודה למערכי משאבי האנוש והכספים של הארגון שיצטרכו לנהל את התהליך, ועל העלויות הנוספות שיוטלו על המעסיק".

מי שהיה אמור להקל על התהליך זו המסלקה הפנסיונית. ואולם, כיום היא משמשת רק למעבר של מידע בין היצרנים לסוכנים ולחוסכים, ואינה מאפשרת מעבר כספים והפקדות. היכולת להפקיד כספים, הן בידי המעסיקים והן בידי החוסכים - תיפתח בעוד כשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker