הנדסת התפלה נערכת למכירת אחזקותיה בשלושה מתקני התפלה בישראל

ההיערכות - על רקע כוונה של כיל ודלק, שמחזיקות בהנדסת התפלה, למכור את החברה ■ הנדסת התפלה זכתה בעקבות הבצורת בקליפורניה בחוזה של 20 מיליון דולר להשמשת מתקן בסנטה ברברה ■ הבצורת עשויה לקדם פרויקט נוסף, בשווי 300 מיליון דולר

חברת הנדסת התפלה (IDE), שבבעלותן השווה של כימיקלים לישראל (כיל) וקבוצת דלק, נערכת למכירת אחזקותיה במתקני ההתפלה בישראל. המכירה היא חלק מהניסיון של כיל ודלק למכור את אחזקותיהן בהנדסת התפלה שאינה בליבת עסקיהן של שתי החברות.

החברה, שמנוהלת בידי אבשלום פלבר בשיתוף UBS, שהוא בנקאי ההשקעות שלה, מכינה מתווים שונים של מכירת אחזקותיה של החברה במתקני התפלה בישראל, מתוך הערכה שהחברה תהיה אטרקטיבית יותר לרוכש פוטנציאלי. לכן, מחיר מכירתה יהיה גבוה יותר, אם ניתן יהיה להציע למכירה את הטכנולוגיה והפעילות הבינלאומית בלבד, ובאופן כזה לאפשר להנדסת התפלה לפעול בעתיד גם במדינות ערב, ובעיקר במדינות המפרץ הפרסי, שכמות המים המותפלים בהן היא 60% מכמות המים המותפלים בעולם כולו.

הנדסת התפלה מחזיקה כיום ב–51% ממתקן ההתפלה באשקלון, שכושר ההתפלה שלו 120 מיליון קוב בשנה ויימסר למדינה ללא תמורה ביוני 2027. החברה מחזיקה גם ב–50% ממתקן ההתפלה בשורק, שהוא מתקן ההתפלה הגדול בעולם בשיטת האוסמוזה ההפוכה עם כושר התפלה של 150 מיליון קוב בשנה, ויימסר ללא תמורה למדינה במאי 2037. הנדסת התפלה היא גם הבעלים של 50% ממתקן ההתפלה בחדרה, שכושר הייצור שלו הוא 127 מיליון קוב בשנה ויימסר ללא תמורה למדינה באוגוסט 2032.

מתקן התפלה בחדרהצילום: תומר נויברג

מכירת מתקני ההתפלה בישראל תיעשה או בדרך של מכירה ישירה או באמצעות יצירת שותפות בין משקיעים מוסדיים שתרכוש 90%–95% מהזכויות במתקנים באמצעות שותפות מוגבלת כשהנדסת התפלה תוסיף להחזיק ב–5%–10% מהזכויות במתקנים באמצעות שותף כללי שינהל עבור המוסדיים את מתקני ההתפלה. מבנה כזה יאפשר להנדסת התפלה ובעליה למשוך את מרבית התמורה ממכירת המתקנים, ואילו המוסדיים יוסיפו ליהנות מיכולת הניהול של החברה.

מכירתה של הנדסת התפלה זוכה לרוח גבית בעקבות הבצורת הקשה בקליפורניה, המדינה המאוכלסת ביותר בארה"ב (38 מיליון תושבים), זו השנה הרביעית ברציפות מצד אחד ומעמדה החזק של החברה בקליפורניה.

הנדסת התפלה וחברת Poseidon האמריקאית נמצאות בימים אלו בשלבי ההרצה של מתקן ההתפלה הגדול בארה"ב בעיר Carlsbad בקליפורניה. המתקן שיתפיל 200 אלף קוב ביום 70 מיליון קוב בשנה, כ–7% מצריכת המים של אזור סאן דייגו, ויוקם בהשקעה של מיליארד דולר (150 מיליון דולר, מזה חלקה של הנדסת התפלה) יחל בהפעלה מסחרית בנובמבר 2015.

החברה הישראלית חתמה גם על הסכם לתפעול ולתחזוקה של המתקן במשך 30 שנה בשווי של 500 מיליון דולר. בעקבות התייבשות מקורות המים הטבעיים בקליפורניה החליטה רשות המים של סנטה ברברה, ששוכנת 150 ק"מ צפונה ללוס אנג'לס, להעניק לחברת הנדסת התפלה את הפרויקט של חידוש מתקן התפלה שננטש בעיר שהספקו 20 אלף קוב ליום, כלומר 7.3 מיליון קוב בשנה. הפרויקט, שצפוי להתחיל בהפעלה מסחרית בסתיו 2016, טעון עדיין את אישורה של מועצת סנטה ברברה בישיבתה בשבוע הבא. ההיקף הכספי של הפרויקט כולו הוא 40 מיליון דולר בתוספת תשלום שנתי של 5 מיליון דולר עבור השנתיים הראשונות, שבסיומן תחליט רשות המים של העיר אם להדמים את המתקן ולשלם להנדסת התפלה עבור זמינות כוח האדם שתעמיד לרשותה.

הבצורת הקשה בקליפורניה, שגרמה למושל ג'רי בראון להורות לאזרחי המדינה להקטין את צריכת המים שלהם ב–25%, עשויה להאיץ את המגעים לקראת הענקת פרויקט משמעותי הרבה יותר להנדסת התפלה ולשותפתה חברת פוסיידון: הקמת מתקן להתפלת 200 אלף קוב של מי ים, כלומר 70 מיליון קוב בשנה ב–Huntington Beach בהשקעה של 300 מיליון דולר. מתקן זה נמצא בהליכי אישור כמעט עשור, ונתקל בעבר בהתנגדות של ארגוני איכות סביבה.

הנדסת התפלה הרוויחה 27 מיליון דולר במחזור של 245 מיליון דולר ב–12 החודשים שהסתיימו במארס 2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker