טבע מגבירה את הלחץ: הגדילה את החזקתה במיילן ל-2.2%

טבע השקיעה עד כה 780 מיליון דולר ומתקרבת ליעד של החזקה ב-4.6% ממניות מיילן - מה שיאפשר לה לפתוח בהליכים להחלפת דירקטוריון החברה

יורם גביזון
יורם גביזון

חברת טבע ממשיכה להגדיל את החזקותיה בחברת מיילן, כחלק מניסיון ההשתלטות העוין שלה על המתחרה הקשה ביותר שלה בשוק התרופות הגנריות בארה"ב. טבע הגדילה את החזקותיה ל-2.2% ממניותיה של מיילן לאחר שרכשה, נכון ל-4 ביוני, 10.5 מיליון מניות ששוויין הנוכחי בנאסד"ק הוא 780 מיליון דולר.

חברת מיילן רמזה אתמול שתפעיל את גלולת הרעל שטמנה בתקנון החברה בינואר 2015, כאשר הפכה לחברה הולנדית. קרן מיוחדת, שמנוהלת על ידי שלושה דירקטורים חיצוניים של מיילן, הודיעה כי היא מודאגת ממסע הרכישות של טבע וציינה שתבחן מקרוב את המצב. הקרן המיוחדת מחזיקה באופציה לרכוש ממיילן 50% ממניות ההצבעה בחברה בתמורה ליורוסנט אחד למניה, כלומר ללא תמורה ממשית. מטרת התקנה היא לכאורה להגן על בעלי העניין בחברה כמו עובדים, חולים והקהילה שבה פועלת מיילן - אבל המטרה המעשית של התקנה היא להרתיע משתלט פוטנציאלי מרכישת מניות, שכן אם תקצה מיילן את מניות הבכורה ידולל חלקו של המשתלט הפוטנציאלי, השקעתו תאבד והוא יהיה נטול יכולת להשפיע על דירקטוריון החברה, ובעיקר להחליף את חבריו.

יו"ר מיילן רוברט קורי ומנכ"ל טבע ארז ויגודמן
יו"ר מיילן רוברט קורי ומנכ"ל טבע ארז ויגודמןצילום: בלומברג וראובן קפוצ'ינסקי

על פי הערכות, טבע תנסה להגדיל את החזקתה במיילן עד ל-4.6%, לפני שאסיפת בעלי המניות תתכנס ביולי-אוגוסט 2015, כדי להצביע על רכישת חברת פריגו תמורת 29 מיליארד דולר. שיעור החזקה זה יאפשר לטבע לפנות לבית משפט מסחרי בהולנד, שבה מאוגדת מיילן, ולבקש את החלפת דירקטוריון מיילן בטענה שהוא פועל כנגד בעלי מניותיה של החברה.

טבע, שפרסמה ב-21 באפריל הצעת רכש לכל מניותיה של מיילן במחיר של 82 דולר למניה ובחלוקה שווה בין מניות למזומן המשקפת שווי חברה של 40 מיליארד דולר למיילן, התנתה את השלמת הרכישה בכך שמיילן לא תרכוש את פריגו . מיילן, שמצידה מנסה לרכוש את פריגו במהירות האפשרית, טוענת בפני בעלי מניותיה שהאופציה של רכישת החברה על ידי טבע אינה ריאלית.

מסע הרכישות של טבע נועד להמחיש את מחויבותה להצעת הרכש לבעלי המניות של מיילן בטרם יצביעו על רכישתה של פריגו. יו"ר מיילן רוברט קורי, ומנכ"לית החברה הת'ר ברש, תקפו את טבע בשבוע האחרון וטענו כי רכישת מניות מיילן על ידי טבע מנוגדת לחוק ההגבלים העסקיים האמריקאי משום שלטענתם, על פי החוק, היקף הרכישות המקסימאלי המותר לטבע, מבלי שתקבל את אישור רשות ההגבלים העסקיים האמריקאית לכך הוא 76.5 מיליון דולר.

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ