אופקו רוכשת את המעבדה הקלינית השלישית בגודלה בארה"ב תמורת 1.47 מיליארד דולר

אופקו מתכננת לנצל את הפריסה של מעבדות ביו רפרנס כדי להגביר את מכירות ערכת האבחון שפיתחה - 4KScore - שמספקת באמצעות בדיקת דם את רמת הסיכון של הנבדק ללקות בסרטן ערמונית אגרסיבי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון

חברת אופקו שבשליטת פיליפ פרוסט, לשעבר יו"ר חברת טבע, חתמה על הסכם לרכישת הבעלות המלאה בחברת ביו רפרנס (Bio Reference), שנסחרת בנאסד"ק לפי שווי חברה של 915 מיליון דולר. ביו רפרנס היא המעבדה הקלינית השלישית בגודלה בארה"ב, ותירכש על ידי אופקו בעסקת מניות. ביו רפרנס מתמחה בפתרונות טכנולוגיים חדשניים בתחום הגנומיקה וריצוף הגנום האנושי. מניית אופקו יורדת ב-9% בבורסה של ניו יורק ואלי מניית ביו-רפרנס עולה ב-33% בנסדא"ק.

אופקו תקצה לבעלי מניותיה של ביו רפרנס 2.75 מניות של אופקו לכל מניית ביו רפרנס שבבעלותם. בהתבסס על מחיר של 191.2 דולר למניית אופקו, מגיעה שוויה של העסקה ל-1.47 מיליארד דולר או 52.58 דולר למניית ביו רפרנס, שמשקפת פרמיה של 60% ביחס למחיר השוק. המניה מגלמת מכפיל רווח היסטורי של 17.8 ומכפיל רווח של 16.5 בהתבסס על הרווח הצפוי ב-2015.

אופקו מתכננת לנצל את הפריסה של מעבדות ביו רפרנס בארה"ב כדי להגביר את מכירות ערכת האבחון שפיתחה - 4KScore - שמספקת באמצעות בדיקת דם את רמת הסיכון של הנבדק ללקות בסרטן ערמונית אגרסיבי. אופקו סיימה את 12 החודשים האחרונים ברווח של 51.3 מיליון דולר במחזור של 3.3 מיליארד דולר.

שי נוביק מאופקו (מימין), פיליפ פרוסט, אסתר לבנון, יעקב פרי ורון מלכא בבורסה באוגוסטצילום: משה שי

אופקו, שנסחרת בבורסה של ניו יורק ובתל אביב בשווי שוק של 8.8 מיליארד דולר, חתמה במחצית דצמבר 2014 על עסקת מסחור עם ענקית התרופות האמריקאית, חברת פייזר.

אופקו נתנה לפייזר רישיון בלעדי למסחר ולשווק את התרופה Hgh CTP שהיא הורמון גדילה ארוך טווח תמורת מקדמה של 295 מיליון דולר. זאת, בנוסף לתשלומים נוספים של עד 275 מיליון דולר עבור עמידה באבני דרך רגולטריות, וכן תמלוגים והשתתפות ברווחים מעסקי הורמון הגדילה, שמכירותיהם הסתכמו ב-723 מיליון דולר ב-2014.

Hgh CTP היא גרסה ארוכת טווח של הורמון הגדילה hGH לילדים, שניתן בזריקה 7-6 פעמים בשבוע. היתרון של הגרסה של אופקו הוא מתן הזריקה אחת לשבוע באפקטיביות זהה. התרופה של אופקו נמצאת בשלב השלישי והמכריע של הניסויים הקליניים בטיפול במבוגרים, ובשלב השני של הניסויים הקליניים בטיפול בילדים.

התרופה קיבלה מעמד של תרופת יתום, שמגן עליה מתחרות במשך 7 שנים בארה"ב. מעמד זה ניתן לתרופות שמיועדות לשוק פוטנציאלי של עד 200 אלף חולים בארה"ב.

אופקו רכשה את התרופה כחלק מרכישת חברת פרולור באפריל 2013, בעסקה שהתבססה על שווי של 480 מיליון דולר לפרולור, ושהיה גבוה ב-20% משוויה בבורסה. פרוסט היה בעת העסקה בעל המניות הגדול הן באופקו והן בפרולור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker