מאי בענף הקרנות: מגדל עקפה את מיטב דש ודילגה למקום השני

מאי לא היטיב עם חמש חברות קרנות הנאמנות הגדולות, שסיימו אותו בפדיונות ■ אלומות המשיכה את המומנטום, עם מקום שני בגיוסים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

מאי לא האיר פנים לקרנות הנאמנות. סך הנכסים שמנהלת התעשייה ירד ב–1% ל–260.5 מיליארד שקל אמנם לא מדובר בירידה דרסטית, אבל כשמסתכלים על הגיוסים בחודש החולף, התמונה רחוקה מלהיות ורודה. רק חמש חברות קרנות גייסו במאי - ואף אחת מהן אינה מחמש החברות הגדולות.

כל חמש חברות הקרנות הגדולות סבלו מפדיונות במאי. מי שבלטו בגיוסים היו חברת אלומות, שהמשיכה את מומנט הגיוס החיובי שלה. מתחילת השנה גייסה אלומות 4 מיליארד שקל והחברה ניצבת בראש טבלת הגיוסים עם יותר מ–10 מיליארד שקל נכסים. אחריה ממוקמת ילין לפידות עם גיוסים של 3.3 מיליארד שקל מתחילת השנה, ושלישית אלטשולר שחם עם גיוס של 1.5 מיליארד שקל.

מגדל קרנות נאמנות, המנוהלת בידי שגיא שטיין, סיכמה את מאי עם חיוך. למרות הפדיונות, היא עקפה את מיטב דש והתמקמה במקום השני - תוך שהיא מאיימת על ראשות הטבלה.

במאי רשמו הקרנות המסורתיות לראשונה פדיון נטו, בגובה 500 מיליון שקל. מצד שני, הקרנות המחקות גייסו 450 מיליון שקל. קצב הפדיונות בקרנות הכספיות הואט, ובסך הכל פדתה הקטגוריה 2.2 מיליארד שקל. בסיכום מאי, התעשייה פדתה 2.2 מיליארד שקל.

סך נכסי הקרנות הכספיות בתום מאי מסתכם ב–32 מיליארד שקל, אבל נראה שכל עוד ריבית בנק ישראל תיוותר בגובה או מתחת לעמלת ההפצה המשולמת לבנקים בגין הקרנות (0.1%) - יימשכו הפדיונות מהאפיק. חברות קרנות נאמנות עם נכסים משמעותיים בקרנות כספיות הן: מיטב דש (10.5 מיליארד שקל בתחילת החודש) והראל (6.9 מיליארד שקל).

אפיק אג"ח מדינה, האפיק השני המגייס ביותר מתחילת השנה (לאחר אג"ח כללי) פדה במאי 250 מיליון שקל. נראה שחלק מהכספים היוצאים מאג"ח מדינה בישראל עוברים לקרנות אג"ח חו"ל סולידיות, שגייסו 180 מיליון שקל - והיו האפיק השני המגייס ביותר במאי. קרנות אג"ח כללי (10/90, 80/20 וכד') ממשיכות במומנטום החיובי וסגרו את מאי בגיוס חיובי של 650 מיליון שקל.

כ–45% מגיוסי הקטגוריה במאי היו בקרנות מחקות מורכבות - מפתיע לאור כך שמרביתן עוקבות אחר מדדי אג"ח בעלי מח"מ ארוך, שהציגו תנודתיות חדה בירידות האחרונות במאי. הגיוסים של הקרנות המחקות המורכבות מוכיחים שוב את הדומיננטיות של מערכות הדירוג הבנקאיות בייעוץ ההשקעות, שסובלות מעיוות לטובת קרנות מחקות מורכבות.

מחצית מהאפיקים הניבו במאי תשואה חיובית, בעוד מרבית אפיקי האג"ח הניבו תשואה שלילית (נמוכה). התשואה הממוצעת של כל הקרנות במאי היתה 0.2%.

קרנות מניות מקומיות ממשיכות להוביל בתשואה מתחילת שנה (13.6%), לאחר שבמאי הניבו למשקיעים תשואה ממוצעת בגובה 1.3%. קרנות מניות בחו"ל היו גם בחודש החולף האפיק המניב ביותר עם תשואה חיובית של 1.4%. מתחילת השנה, תשואת הקטגוריה הממוצעת גבוהה ומגיעה ל–5.7%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום