אשלג המריבה: כיל עשויה להחזיר לחיפה כימיקלים 70-60 מיליון דולר

התשלום, בגין גביית מחיר מוגזם לאשלג, הוא תוצאה של בדיקת רו"ח דני ועקנין בעקבות פסק בוררות בין החברות שניתן ב-2014

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הסכסוך המסחרי בין כימיקלים לישראל (כיל) לחיפה כימיקלים עלול להסתיים בתשלום של 70-60 מיליון דולר לחיפה כימיקלים. רו"ח דני ועקנין שמונה על ידי הבורר, השופט בדימוס בועז אוקון, הודיע אתמול על החלטתו בנוגע ליישום פסק הבוררות של השופט אוקון ממארס 2014 בנוגע לשנים 2011–2013 (כולל).

כיל מוכרת לחיפה כימיקלים 300 אלף טונה אשלג בשנה לצורך ייצור הדשן חנקת אשלגן. חיפה כימיקלים היא היצרן השני בעולם של חנקת האשלגן עם נתח של 33%. חיפה כימיקלים טענה ב-2009, כמה חודשים לאחר פקיעת תוקף הסכם האספקה הקודם בין השתיים, כי מחיר האשלג שהיא משלמת לכיל יגרום להפסקת פעילותה, מכיוון שהאשלג מהווה 80% מהדשן חנקת אשלגן שהיא מייצרת, והמחיר הגבוה שהיא משלמת לכיל הופך אותה לבלתי־תחרותית.

חיפה כימיקלים דרשה ממשרד התמ"ת להחזיר את האשלג לפיקוח, ולאחר דיון בממשלה הועבר הנושא לבוררות במאי 2009. בעת העברת הנושא לבוררות נקבע כי חיפה כימיקלים תשלם מחיר זמני של 300 דולר לטונה אשלג, ועם קבלת פסק הבורר יתחשבנו הצדדים על התשלומים בתקופת הבוררות לפי נוסחת המחיר שיקבע הבורר.

מפעל חיפה כימיקליםצילום: חגי פריד

השופט אוקון שפירסם את פסק הבוררות במארס 2014, קיבל חלק ניכר מטענותיה של חיפה כימיקלים, כולל הטענה שבשוק האשלג שולט קרטל עולמי שגורם לחיפה כימיקלים לרכוש אשלג במחיר מופקע ומסכן את יכולתה להתחרות. השופט אוקון קבע נוסחה שלפיה ייקבע מחיר האשלג שתשלם חיפה כימיקלים בעשר השנים הבאות. הנוסחה קובעת כי מחיר המכירה הרבעוני יתבסס על ממוצע משוקלל של שלושה מחירי המכירה הנמוכים ביותר של האשלג ברבעון הקודם, או ממוצע של שני מחירי המכירה הנמוכים ביותר, לקונים שרכשו לפחות 150 אלף טונה לשנה כל אחד, בניכוי הוצאות הובלה, טעינה והנחה של 2%.

בפסק הבוררות נקבע כי חיפה כימיקלים תוכל לבקש התאמה של המחיר שנקבע בנוסחה של השופט אוקון, אם רו"ח ועקנין יקבע שהמחיר שגבתה חיפה כימיקלים בעבור חנקת האשלגן שייצרה לא היה גבוה ב-20% או יותר מעלות ייצורו; שיעור רווחיות זה נקבע בגילוי דעת של רשות ההגבלים העסקיים באפריל 2014 כשיעור הרווח המקסימלי שמותר למונופול להפיק מפעילותו בלי שרשות ההגבלים העסקיים תפעל נגדו.

לגבי ל-2011, קבע רו"ח ועקנין כי הרווח של חיפה כימיקלים היה גבוה מ-20% מעלות הייצור של חנקת אשלגן, ולכן המחיר שיהיה הבסיס להתחשבנות, יהיה מחיר הנוסחה, ומכיוון שמחיר זה גבוה מ-300 דולר לטונה, כיל תקבל החזר מחיפה כימיקלים. בנוגע לשנים 2012–2013 קבע רו"ח ועקנין כי המחיר שגבתה חיפה כימיקלים בעבור חנקת אשלגן משקף רווח נמוך מ-20%, ולכן היא זכאית לבקש התאמה של מחיר הבסיס.

לפי הודעת כיל, המחיר המותאם צפוי להיות נמוך מ-300 דולר לטונה, ולכן תשלם החזר לחיפה כימיקלים. כיל לא דיווחה מה יהיה הסכום נטו שתקבל או תשלם בעקבות ההתחשבנות, אבל לפי הערכות מקורבים להתדיינות, כיל עשויה לשלם 60–70 מיליון דולר לחיפה כימיקלים.

כיל הודיעה כי בכוונתה לערער לבית המשפט על קביעת הבורר רו"ח ועקנין בנוגע לשנים 2012–2013 ובוחנת אם יהיה צורך בביצוע הפרשה בדו"חות לרבעון השני. אם בית המשפט לא יקבל את הערעור, רו"ח ועקנין עשוי לבדוק את דו"חותיה הכספיים של כיל בשנים הרלוונטיות כדי לבדוק אם הרווח של כיל מייצור ושיווק אשלג היה נמוך מ–20%, ולכן היא זכאית לדרוש התאמה של מחיר נוסחת ההתחשבנות עם חיפה כימיקלים.

מחיפה כימיקלים נמסר: "מרגע שהוחלט על הליך הבוררות, קיבלה החברה על עצמה את תוצאות הבוררות בין אם הן תואמות את עמדותיה ובין אם לאו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker