סלינגר משיקה מלשינון פנסיה; הקנס למעסיקים - 1.8 מיליון שקל

"קו הצדק הפנסיוני" יאפשר לעובדים להתלונן על מעסיקים שאינם מאפשרים בחירת מוצר פנסיוני

אסא ששון
שתפו בפייסבוק

המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, השיקה היום את "קו הצדק הפנסיוני" שמאפשר לעובדים להעביר מידע על מעסיקים הפוגעים בזכות לבחור מוצר פנסיוני. העברת המידע שמתאפשרת באופן אנונימי, תסייע לממונה על שוק ההון לאתר מעסיקים וסוכנים העוברים על החוק.

החוק קובע כי כל עובד רשאי לבחור את מוצר החיסכון הפנסיוני שלו. הזכות הבסיסית והחיונית של בחירת מוצר מאפשרת לעובד להתמקח על דמי הניהול, למקסם את החיסכון הפנסיוני שלו ולהתאים לעצמו את המוצר הטוב ביותר עבורו. שלילת זכות הבחירה, כולל מניעת הטבת דמי הניהול שהשיג העובד, היא פגיעה חמורה שכן משמעותה פגיעה בקצבת הזקנה בעת פרישה. אולם כיום מבחינה ישומית לא יכול העובד לבחור את סוכן הביטוח עימו הוא יעבוד.

על פי הוראות החוק, דינו של מעביד שהפר את הוראת הדין עלול להיות מאסר או קנס בסך של כ-1.8 מיליון שקל. מפניות שהגיעו לממונה על שוק ההון עולה כי מעסיקים מפרים את הוראות החוק ושוללים מעובדיהם את זכות הבחירה המגיעה להם לפי חוק. מקרה נפוץ להפרת החוק הוא כאשר מעסיק מאפשר לעובדיו לבחור חיסכון פנסיוני רק מתוך רשימת חברות שאיתן עובד הסוכן של המעסיק.

דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן

סלינגר ציינה: "אגף שוק ההון נחוש לסייע לעובדים למצות את זכויותיהם. לכן, האגף יגביר את האכיפה על מעסיקים במטרה לאפשר לעובדים להשיג פנסיה ראויה. שיתוף הפעולה של המעסיקים נדרש לשמירה על זכויות העובדים".

בתגובה להודעת סלינגר, אמר ששון מנה מבעלי סוכנות משגב: "יש לתת כלים לעובד כיצד לבחור את הסוכן הפנסיוני שלו על מנת שלא ימצא עצמו בגיל פרישה עם פנסיה שאינה מספיקה למחייתו. האפשרות לבחור סוכן משלו תפתח את הדלת לתחרות על מחיר ואיכות השרות אותו הוא מקבל. מצד שני, עובד שצריך לדאוג לפנסיה שלו מקביל לעצמאי שדואג לפנסיה שלו, ואנחנו יודעים שעצמאים לא תמיד עושים את הבחירות הנכונות".

לדברי מנה, "כדי לקבל מושג מה עלול לקרות ברגע שתיכנס התקנה לבחירת סוכן ניתן להסתכל על העצמאים בניגוד לפנסיית חובה שחלה על כל השכירים, עצמאים לא חייבים להפריש לפנסיה ורבים גם לא עושים זאת. אלו האחרונים משלמים לרוב דמי ניהול מקסימליים הודות להיעדר יכולת מיקוח. אם כיום ארגונים גדולים מקבלים תנאים טובים ממנהלי ההסדר כי יש להם כוח, הרפורמה תחליש את כוח המיקוח של העובד השכיר שנהנה מיתרון לגודל תחת חסדו של המעסיק. נכון, הרפורמה תיאלץ את עובד לקחת אחריות על החיסכון שלו ולהביא את הסוכן הפנסיוני שהוא מכיר ורוצה. עם זאת, בפועל לא בטוח שהעובד ירצה את האחריות הזו או יידע להתמודד אתה ובכלל יידע לבחור את הסוכן הנכון. רפורמת בחירת סוכן מעבירה לידי העובד השכיר אחריות כבדה טרם כל הכלים בידו להתמודד אתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker