בשוק נערכים: וורטון, מזרחי, חברת החשמל, בזן, מגדל ודלק יגייסו ביוני 9 מיליארד שקל

במהלך מאי גייסו חברות מהסקטור הלא פיננסי 4 מיליארד שקל, עלייה של כ-25% ביחס לממוצע החודשי מתחילת 2015 ■ אורון ביצעה הנפקה ראשונית שבה גייסה 70 מיליון שקל

ערן אזרן

בתמיכת הריבית הנמוכה ונהירתן של חברות הנדל"ן האמריקאיות לישראל, יוני צפוי להיות אחד מהחודשים העמוסים בגיוסי חוב בבורסה. בין היתר, חברת הנדל"ן וורטון פרופרטיס, בנק מזרחי, חברת החשמל, בתי זיקוק לנפט (בזן), חברת הביטוח מגדל וקבוצת דלק צפויות לבצע הנפקות אג"ח בסכום כולל של כ-9 מיליארד שקל (לא כולל חברות קטנות שעשויות לגייס מאות מיליוני שקלים נוספים) בהשוואה לממוצע חודשי של כ-4.5 מיליארד שקל מתחילת 2015.

בנק מזרחי ישלים השבוע גיוס של כ-2 מיליארד שקל (היום בוצע השלב המוסדי); וורטון פרופרטיז צפויה לבצע בשבוע הבא הנפקה של כ-2 מיליארד שקל - לאחר פרסום של תשע טיוטות תשקיף; חברת החשמל תגייס כ-1.5 מיליארד שקל באמצעות הנפקה של סדרות 26 ו-27; בזן צפויה לגייס כ-600 מיליון שקל לאחר שכבר הבטיחה גיס של כ-470 מיליון שקל בשלב המוסדי; וחברת הביטוח מגדל תגייס אף היא 2 מיליארד שקל בדירוג של Aa2 ממידרוג.

בינתיים, חודש מאי 2015 התאפיין בפעילות ערה בשוק האג"ח. מסיכום שהוכן על ידי חברת הדירוג S&P מעלות, עולה שחברות מהסקטור הלא פיננסי גייסו במהלך החודש כ-4 מיליארד שקל בהשוואה לממוצע חודשי של כ-3 מיליארד שקל שגויס על ידי חברות מהסקטור הלא פיננסי מתחילת השנה - עלייה של כ-25%. במקביל, חלה עלייה משמעותית במספר החברות ל-20 (כמעט כולן מתחום הנדל"ן) בהשוואה לממוצע חודשי של כ-10 חברות בחודשים הקודמים.

רונית הראל בן זאבצילום: S&P מעלות

"בשונה מהחודשים האחרונים בהם היינו עדים למיעוט הנפקות בדירוג BBB (רמה בינונית – ע"א) והנפקות לא מדורגות, במהלך חודש מאי בוצעו מספר הנפקות של חברות בעלות איכות אשראי נמוכה יחסית. חלק מהנפקות האג"ח החודש זכו לביקושי יתר בהיקף משמעותי והחברות הגדילו את סכום ההנפקה מעבר למתוכנן. ראוי לציין כי חלק מההנפקות נסגרו מתחת לריבית המקסימלית שהוצעה במקור", הסבירו במעלות.

מתחילת השנה גויסו בשוק האג"ח הקונצרני כ-23 מיליארד שקל, עלייה משמעותית של יותר מכ-30% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. במסגרת הנפקות האג"ח במאי, בלטה ההנפקה של חברת הנדל"ן האמריקאית מויניאן לימיטד, שהנפיקה כ- 1.4 מיליארד שקל, כ-35% מהיקף הגיוס החודשי. פרט להנפקה של מויניאן לימיטד, שאר ההנפקות לא היו גדולות במיוחד החודש, כך שהיקף ההנפקה הממוצע היה נמוך יחסית - כ-200 מיליון שקל.

לדברי מנכ"לית S&P מעלות, רונית הראל בן-זאב, "נתוני ההנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות מעידים כי כבר לא מדובר בתופעה חד פעמית אלא במגמה מתמשכת, כשהיקף ההנפקות בתחום מסתכם ב-2015 בכ-3 מיליארד שקל - כ-20% מכלל ההנפקות של הסקטור הלא פיננסי מתחילת השנה. קבוצת חברות זו כוללת מגוון של חברות וישנם הבדלים משמעותיים באופי פעילותן, באזורים בהם מרוכזים הנכסים וברמות הסיכון שלהן ולכן אין לראותן כמיקשה אחת, אלא, לבחון כל חברה לגופה. מבחינת הדירוגים, למשל, מגוון הדירוגים נרחב מקבוצת ה-AA (האיכותית – ע"א) ועד קבוצת ה-BBB".

"מגמת התנופה בהיקף גיוסי החוב נמשכת. אנו ממשיכים לראות כי הריבית הנמוכה בשווקים הינה הפקטור העיקרי המשפיע על היקפי הגיוס. לצד הנגישות של חברות למחזור חוב קיים בריבית אטרקטיביות והארכת מח"מים אנו מעריכים כי בתקופה הקרובה נראה חברות חדשות מצטרפות לשוק ומגייסות חוב. אנו מעריכים כי בראייה לטווח ארוך סביבת הריבית הנמוכה תוזיל את עלויות המימון העתידיות של חברות רבות ובעיקרו זהו צעד נכון וכלכלי עבורן", הוסיף רנן כהן-אורגד, מנכ"ל לידר הנפקות.

בגזרת האקוויטי בוצעה הנפקת מניות ראשונית (IPO) של קבוצת ההנדסה אורון - ה-IPO היחיד ב-2015. הקבוצה השלימה גיוס של כ-70 מיליון שקל באמצעות הנפקת מניות וסכום דומה בהנפקת אג"ח. מלבד אורון, לא בוצעו גיוסים הון משמעותיים נוספים (כלומר, הנפקות של מניות, זכויות או אופציות למניות). בחודשים האחרונים בוצעו מספר גיוסי הון מוצלחים, בין היתר, של חברת הנדל"ן מליסרון, סלע קפיטל וביג מרכזי קניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker