למה כדאי לכם לבדוק את הנתונים בדו"חות הפנסיה שלכם

תלונה למפקחת על הביטוח: לקוחות אתר וובי, המשמש להשוואה בין פוליסות ביטוח, הופתעו לגלות נתונים שונים מאלה שקיבלו מהחברות ■ חלקם גילו יתרות גבוהות יותר ולאחרים נודע על דמי ניהול גבוהים מדי

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

ביום חמישי האחרון פירסמה הממונה על הביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר, חוזר שלפיו מתחילת 2016 הגופים המוסדיים ובעלי רישיון פנסיוני מחויבים לבצע כמה פעולות באמצעות מערכת הסליקה הפנסיונית המרכזית. המשמעות היא שהטיפול והייעוץ לחיסכון הפנסיוני שלנו יתבססו על נתוני המסלקה הפנסיונית. לפיכך, הנתונים שמגיעים למסלקה מחברות הביטוח וגופי הפנסיה צריכים להיות מדויקים וללא טעויות. אולם בפועל המצב אחר לגמרי.

אתר Wobi (וובי) מציע שירות של השוואת מחירי ביטוח באינטרנט ורכישה אונליין בשיתוף פעולה עם חברות הביטוח. וובי רשאית לפעול בתחומי ביטוח כללי וביטוח פנסיוני. לפני כחודש וחצי השיקה החברה שירות חדש: היא מאפשרת לכל חוסך לבדוק כמה כסף יש לו בחיסכון הפנסיוני, באיזה מסלולי חיסכון הוא נמצא וכמה הוא משלם על כך. בנוסף, החברה מציעה למי שמעוניין אלטרנטיבות השקעה זהות, אך בדמי ניהול נמוכים יותר. למעשה, החברה פיתחה ממשק ידידותי למשתמש במסלקה הפנסיונית.

בשירות השתמשו עד כה יותר מ–100 אלף איש. כדי להשיג את המידע עבור החוסכים פונה וובי למסלקה הפנסיונית ומקבלת את הנתונים. ואולם, התגלה כי נתוני המסלקה אינם זהים לנתונים שקיבלו חוסכים בדו"חות הפנסיוניים השנתיים שלהם. בעקבות כך הגישו בוובי ביום חמישי האחרון תלונה רשמית לסלינגר.

דורית סלינגרצילום: תומר אפלבאום

כך למשל, לפי נתוני האוצר, בקרן הפנסיה של מגדל - מגדל מקפת - ממוצע דמי הניהול מהצבירה בקרן הוא 0.335%. אולם מנתוני וובי (שמקורם במסלקה הפנסיונית) עולה כי 53.75% מהחוסכים בקרן משלמים 0.11% דמי ניהול, ואילו השאר משלמים 0.24%–0.36%. כלומר, בהנחה כי נתוני המסלקה נכונים, אז אין שום חישוב מתמטי שיביא לכך שהממוצע, כפי שפורסם על ידי האוצר, יהיה זהה לממוצע שעולה מנתוני המסלקה, שכן הממוצע על פי וובי הוא כ–0.2%.

עוד נתון מעניין שעלה בבדיקה של וובי קשור למנורה מבטחים פנסיה - קרן הפנסיה הגדולה בישראל. על פי אתר הפנסיה נט, ממוצע דמי הניהול בקרן מבטחים הוא 0.28%. לעומת זאת, על פי נתוני וובי, ממוצע דמי הניהול הוא 0.33%. ייתכן ויש כאן הטיה סטטיסטית שכן למנורה יש קרוב למיליון מבוטחים. עם זאת, זה לא מסביר כיצד ל–1.3% מהחוסכים במנורה יש דמי ניהול גבוהים מהמותר בחוק.

קנסות נמוכים 
לחברות הביטוח

דו"חות של חוסכים במגדל מקפת שהגיעו לידי TheMarker מאוששים את הטענה של וובי. כך למשל, הדו"ח של מקפת שנשלח לג' מראה כי יתרת הכסף הצבור לפנסיה הוא 256,687 שקל - בעוד שהדו"ח לפי וובי (המסלקה הפנסיונית) מראה על יתרה של 275,272 שקל. גם אצל ש', חוסך של כלל פנסיה, התגלו פערים בין הדו"ח שקיבל מכלל לבין נתוני המסלקה הפנסיונית. מנתוני המסלקה עולה כי ש' שילם 185 שקל בשנה עבור דמי ניהול לקרן שלו, בעוד שמהדו"ח עולה כי כלל גבתה ממנו 802 שקל דמי ניהול.

שרון גילר, מנכ"ל וובי, מסביר: "המערכת של וובי היא ממשק נוח שמשקף את נתוני המסלקה הפנסיונית. ההבדלים שגילינו לא אמורים להתקיים, שכן על סמך נתונים אלה אמורים להסתמך בייעוץ הפנסיוני שיקבל כול חוסך בישראל החל מ–2016".

באמצע מאי התברר כי קנס של 14 מיליון שקל שסלינגר תיכננה להשית על כלל ביטוח בגין כשלים בדיווח למסלקה יומר בקנס של 3 מיליון שקל בלבד, כך שנראה כי המגמה של קנסות נמוכים, כפי שהטיל האגף עד היום, נמשכת. מדו"ח הפיקוח על הביטוח ל–2013 עולה כי סך הקנסות שהטיל האגף באותה שנה על חברות ביטוח הסתכם בכ–5.2 מיליון שקל. את הקנס הגדול ביותר ב–2013 ספגה חברת הביטוח שירביט, עם קנס של כ–3 מיליון שקל בגין הפרת חוזה שמאים. הדו"ח של 2014 עדיין לא התפרסם במלואו, אך מהפרקים שפורסמו עולה כי נרשמה עלייה קלה בגובה הקנסות. כך למשל, אליהו ביטוח נקנסה ב–1.7 מיליון שקל כי לא מינתה מנכ"ל, ואילו חברת הביטוח הפניקס נקנסה במיליון שקל בגין הפרת חוזר של האגף.

המסלקה הפנסיונית היא מערכת מידע מרכזית שאת הקמתה יזם משרד האוצר, ומאפשרת לכל חוסך לקבל מידע על החיסכון הפנסיוני שלו ולבצע פעולות באופן פשוט וזול. מי שיכולים להשתמש כיום במסלקה הם חברות הביטוח וסוכני הביטוח. המסלקה הפנסיונית מציגה מידע מפורט על מוצרים פנסיוניים: קרנות פנסיה, קופות גמל, ביטוחי מנהלים, קרנות השתלמות ומוצרי ריסק, מוות ואובדן כושר עבודה.

ממגדל נמסר: "לא קיבלנו שום פנייה בנושא ואין לנו מושג במה מדובר".

מכלל נמסר: "אנו מדווחים למסלקה הפנסיונית ושולחים את הדו"חות השנתיים ללקוחותינו באופן מדויק ועל פי ההנחיות הרגולטוריות. למרות בקשתנו, לא קיבלנו את פרטי הלקוח כדי לבדוק את הנתונים. אם נקבל אותם, נתייחס לגופו של עניין".

ממנורה נמסר: "מנורה מבטחים פנסיה פועלת בכל הקשור לגביית דמי ניהול מעמיתיה בהתאם להוראות החוק ולכן הטענה אינה נכונה. ממוצע דמי הניהול שנגבים מעמיתי הקרן הם אלה שמופיעים בנתוני הפנסיה נט שבמשרד האוצר. ההבדל בין הנתונים עשוי לנבוע מכך שהמדגם שבו נעשה החישוב ביחס לעמיתים שפנו לוובי קטן מאד ביחס לכלל עמיתי הקרן, ולכן לא ניתן להסיק מהם לגבי דמי הניהול הממוצעים כאמור".

ממשרד האוצר נמסר: "אגף שוק ההון בוחן באופן שוטף ובאמצעים שונים את איכות המידע שמעבירים הגופים באמצעות המסלקה, לרבות השוואתו למקורות מידע מקבילים המועברים. אם נמצא כי המידע המועבר שגוי, מחויבים הגופים לתקנו לאלתר. לגבי תלונה זו, עדיין לא הושלמה הבדיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker