הוסדרה הרחבת הפעילות של תעודות הסל העוקבות אחר מדד הבנקים

על פי המנגנון, יפרסם מנפיק תעודות הסל, בתיאום עם הנאמן, בתוך שני ימי עסקים ממועד פרסום זימון האסיפה, הודעה לציבור בדבר קיום האסיפה של הבנק

אסא ששון

על פי חוק הבנקאות, לא ניתן להחזיק יותר מ–5% מאמצעי השליטה בבנק ללא קבלת היתר אחזקה מבנק ישראל. חוק זה יצר מצב בעייתי בתעודות סל העוקבות אחר מדד ת"א בנקים, שכן הוא מנע מחברות תעודות הסל לגדול בתחום זה.

בימים אלה הושלם אישורו של מנגנון ההצבעה במניות הבנקים המוחזקות בידי תעודות סל שקופות, שגובש בידי איגוד תעודות הסל. על פי המנגנון, יפרסם מנפיק תעודות הסל, בתיאום עם הנאמן, בתוך שני ימי עסקים ממועד פרסום זימון האסיפה, הודעה לציבור בדבר קיום האסיפה של הבנק. מחזיק בתעודת הסל השקופה שיבקש להצביע באסיפה יעביר לנאמן את הצבעתו עד 72 שעות לפני מועד האסיפה. הנאמן ירכז רשימה של הצבעות המחזיקים, ויצביע על פי רשימה זו באסיפה.

שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך
שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: דניאל בר און

עוד נקבע, כי מחזיק יכול לחזור בו מהצבעתו או לשנותה עד 24 שעות לפני מועד האסיפה. אם המחזיק בתעודת הסל בחר שלא להצביע, הנאמן ומנפיק תעודת הסל השקופה אינם רשאים להפעיל את זכות ההצבעה או לקבל ייפוי כח לשימוש בזכות זו.

אישור מנגנון ההצבעה משמעו הסרת המחסום האחרון לקראת הנפקה של תעודות סל שקופות העוקבות אחר מדד מניות הבנקים, דבר שיהיה הקלה רגולטורית שתאפשר לבתי השקעות המנפיקים תעודות סל להמשיך ולהציע לציבור תעודות סל העוקבות אחר מדד זה, מבלי שיוגבלו על ידי הצורך בקבלת היתר מבנק ישראל.

פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך ציין כי "בנק ישראל והרשות הצליחו לתת מענה לחסם שהגביל את אפשרויות ההתפתחות של ההשקעות הפאסיביות במניות הבנקים״. דודו זקן, המפקח על הבנקים: "אנו משלימים מהלך שיאפשר את המשך הפיתוח והשכלול של השווקים בישראל, תוך הבטחת פיקוח נאות על מחזיקי אמצעי השליטה בתאגידים הבנקאיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker