פרשת השוחד בפיפ"א: כספים עברו גם דרך חשבונות בבנק הפועלים

בכתב האישום נטען כי בכירים בפיפ"א ובעולם הספורט היו מעורבים בפרשת שחיתות שכללה תשלומי שוחד בסכום של יותר מ-150 מיליון דולר ■ בנק הפועלים: "לא הועלו כל טענות נגד הבנק"

אפרת נוימן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בכתב האישום בן 164 העמודים שפירסם בשבוע שעבר משרד המשפטים האמריקאי - בו נטען כי תשעה בכירים בפיפ"א וחמישה בכירים נוספים בעולם הספורט היו מעורבים בפרשת שחיתות בת 24 שנים, שכללה תשלומי שוחד בסכום של יותר מ-150 מיליון דולר – מוזכר גם בנק הפועלים לצד שורה ארוכה של בנקים.

רשימת הבנקים ששימשו לכאורה לביצוע תשלומי השוחד כוללת גם את בנק אוף אמריקה וג'וליאס בר השווייצי, לפי כתב האישום. בנק הפועלים בציריך מוזכר שש פעמים בכתב האישום כבנק שדרכו הועברו ב-2013 כספים באמצעות שני חשבונות – אחד של קבוצת "דטיסה" ואחד של הנאשמים הוגו ומריאנו ג'ינקיס (בשם של חברה פנימית).

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: דניאל בר און

הבנקים המוזכרים בכתב האישום אינם מואשמים בדבר אך התובע של המחוז המזרחי של ניו יורק, קלי קרי, התייחס במסיבת עיתונאים לכך ואמר כי: "במסגרת החקירה נבחן גם את התנהלות המוסדות הפיננסים כדי לבדוק האם היו מודעים לעובדה שהם סייעו בהלבנת כספים שהיוו תשלומי שוחד. מוקדם מדי לקבוע האם היתה התנהלות בעייתית, אבל זה יהיה חלק מהחקירה שלנו", הוסיף.

לפי כתב האישום נגד בכירי פיפ"א, המגזר הבנקאי בארה"ב מילא תפקיד מרכזי במזימת השוחד לכאורה. כבר משנות ה-90 המוקדמות, ובאופן הולך וגובר בשנות ה-2000, "הנאשמים ושותפיהם לקשר התבססו באופן נרחב על המערכת הפיננסית בארה"ב", נכתב בתביעה. "התבססות זו היה משמעותית ומתמשכת והיוותה את אחת השיטות המרכזיות להסתרת המזימה".

ספ בלאטר, נשיא פיפ"אצילום: רויטרס

רבים מהתשלומים בסכומים של מיליוני דולרים בוצעו באמצעות חשבונות בנקים של גופי כדורגל בארה"ב בטרם הועברו לחשבונות אישיים. באחד המקרים, תשלומים בסכום כולל של 10 מיליון דולר הועברו לפי החשד מחשבון של פיפ"א בשווייץ לחשבון בבנק אוף אמריקה בניו יורק השייך לאיחוד הכדורגל הקאריבי (CFU) - הארגון של יבשות אמריקה שמייצג את פיפ"א בארה"ב. אולם בפועל החשבונות היו תחת שליטתו של ג'ק וורנר, לשעבר סגן נשיא פיפ"א מטרינידד וטובאגו, אשר נימנה על הנאשמים בפרשת השוחד. "זמן קצר לאחר העברת הכספים, הנאשם ג'ק וורנר העביר חלק ניכר מהכסף לשימושו האישי", נכתב בכתב האישום.

מבנק הפועלים נמסר: "בכתב האישום שהוגש כנגד אנשים מפיפ"א לא הועלו כל טענות נגד בנק הפועלים. הבנק פעל ופועל על פי החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker